- Samsung 837 je názov hlavného obchodu spoločnosti Samsung, ktorý sa nachádza v New Yorku. Priestory obchodu sú nadizajnované tak, aby si návštevníci mohli vyskúšať produkty spoločnosti Samsung.
- Zamestnanci obchodu sa nesnažia návštevníkov tlačiť do kúpy produktov, obchod má veľmi obmedzené skladové zásoby produktov, ktoré by mohli byť dostupné ihneď k odberu.
- Mnohé zariadenia, ktoré sa v tomto obchode nachádzajú sú navrhnuté tak, aby mohli byť zdieľané na sociálnych sieťach.
Samsung 837 má síce označenie že nič nepredáva, avšak to nie je úplná pravda.
Pravdou je, že zamestnanci tohto obchodu v New Yorku nebudú tlačiť návštevníkov do kúpy produktov Samsung, ako aj že obchod má veľmi málo produktov k okamžitej kúpe na sklade, avšak tento obchod predáva niečo iné: a to myšlienku resp. predstavu, že Samsung urobí svojich nakupujúcich šťastnejšími ako akékoľvek iná technologická spoločnosť.
Kupujúci môžu leňošiť v jednej z izieb, ktoré sú navrhnuté ako komfortné obývačky, v ktorých sa vinie vôňa pripomínajúca dovolenkový alebo oddychový čas (počas našej návštevy sme zaznamenali škoricový závan) a v ktorých môžu zvažovať ako by asi ten 60-palcový televízor vyzeral u nich doma. Kupujúci dokonca mohli prísť na koncert Lukea Bryana, ktorý bol zorganizovaný v obchode bez toho aby naň museli platiť vstupné a posielať fotografie cez aplikáciu „Snapchat“ všetkým svojim závidiacim priateľom.
Pozrite ako to tam vyzerá:
Viceprezident zákazníckeho servisu spoločnosti Samsung a generálny riaditeľ prevádzky 837 – Zach Overton poznamenal: „Chceli sme docieliť, aby tento priestor čo najvernejšie vystihoval značku Samsung.”
V novembri 2015, teda tri mesiace pred otvorením obchodu 837 bol Overton najatý aby túto prevádzku riadil. Predtým pôsobil ako prevádzkový riaditeľ HIV/AIDS charity (RED). Zatiaľ čo sa vyberali priestory kde sa bude obchod nachádzať a kým sa budoval jeho interiér, Overton sa musel rozhodnúť čo sa bude v obchode nachádzať a ako by to malo fungovať. Už od začiatku vedel, že nechce zamestnancov, ktorí by frflali na produkty Samsung; chcel tam vítať návštevníkov, ktorí by mohli zažiť skúsenosti s týmito produktmi z prvej ruky a teda na vlastnej koži.
Hoci zariadenie obchodu sa mení každé ročné obdobie, opakovane na svojom mieste zostávajú dve vstavané riadidlá pre virtuálnu realitu, ktoré sa nakláňajú a trasú podľa odozvy na zrakové vnemy zo špeciálnych okuliarov pre virtuálnu realitu. Zo sklenenej DJ-skej búdky hrá 40 najlepších hitov, k dispozícii sú rôzne stanovištia pre vytváranie „selfie“ fotografií s dovolenkovou alebo oddychovou tematikou a stoly sú plné notebookov, mobilných telefónov a tabletov.
Overton uviedol: “Presunuli sme sa od rozprávania sa s ľuďmi o produktoch, vlastnostiach a technických špecifikáciách a podobne k podnecujúcim dvojsmerným dialógom s nimi o tom, ako naša technológia môže obohatiť veci a situácie, ktoré radi robia.”
Zamestnanci sa nebudú snažiť predať zákazníkom žiadny z produktov ktoré používajú, ale ak bude predajný priestor fungovať tak ako Samsung verí že fungovať má, nebudú sa ani musieť snažiť o takéto predajné rozhovory.
Potom čo návštevníci vstúpia do obchodu, majú možnosť zapožičať si mobilné zariadenie Galaxy s aplikáciou, ktorá je z časti mapkou, z časti produktovým katalógom a z časti pokladňou pre platby. Keď sa návštevníci prechádzajú jednotlivými časťami obchodu, aplikácia tak identifikuje najbližšie zariadenia a stanovištia s produktmi a dáva im možnosť zistiť viac informácií k relevantným produktom alebo nakúpiť ich priamo cez aplikáciu. A ak by návštevníci chceli, môžu si s Galaxy zariadením urobiť fotografie toho čo ich zaujíma a potom si ich zaslať na svoj e-mail.
Jedným z dôvodov prečo má tento obchod toľko fotogenických častí je fakt, že Samsung chce aby si jeho návštevníci fotili a nahrávali videá z týchto priestorov a následne ich zdieľali cez sociálne médiá so svojimi priateľmi.
Toto je opätovné zahájenie experimentálnej obchodnej stratégie spoločnosti Samsung, ktorá bola v minulosti zameraná na strhnutie zákazníkovej pozornosti na podujatia organizovaných tretími stranami, ako sú futbalové zápasy a hudobné festivaly. Avšak v súčasnosti spoločnosť Samsung chce svojich potenciálnych zákazníkov vtiahnuť do svojho sveta a do sveta jej produktov.
Ak si myslíte, že ak zorganizovanie koncertu speváka Lukea Bryana je plytvanie peniazmi, tak Overton pripomenul že počas koncertu bolo zaznamenaných viac ako jeden milión streamovaných on-line vysielaní a videí.
Aby Overton dosiahol rovnováhu, potreboval najať správny typ zamestnancov, ktorý by vedeli previesť návštevníkov cez jednotlivé časti obchodu.
Overton sa pri výbere zamestnancov nesústredil až tak na tradičné obchodnícke schopnosti, ale chcel u potenciálnych kandidátov vidieť vášeň pre technológie a kultúru. Nebolo prekážkou, ak záujemcovia o prácu majú radi módu, varenie, basketbal alebo hudbu. Stačilo aby boli zanietení v oblastiach, ktoré sú ich vášňou a aby toto zanietenie preniesli aj návštevníkov obchodu.
Overton spomenul: “Prvá otázka ktorú som zvyčajne položil počas pracovného pohovoru bola ‘Čo robievaš cez víkendy? Čo robíš vo svojom voľnom čase? Si DJ? Si módny návrhár? Si kuchár?'” … “Je to o tom, aby sme našli takých ľudí, ktorí sú vierohodne zanietení pre technológie … ale ktorí zároveň majú záujmy aj v oblasti kultúry.”
Zamestnanci musia taktiež mať dobrý úsudok, aby mohli rozoznať zákazníkov, ktorí potrebujú pomoc a rozlišovať ich od tých, ktorí chcú byť sami pri prechádzaní obchodom.
Overton poznamenal, že oslovenie a komunikácia s miestnymi obyvateľmi je rozdielna od interakcie s turistami.
Overton uviedol: “Obyvateľom New Yorku zvyčajne k spokojnosti stačí, ak im zamestnanec obchodu zodpovie otázku alebo ak im je niekto k dispozícii v prípade potreby, avšak turisti si vyžadujú trochu viac času a tzv. „vedenia za ruku“.
Toto všetko personalizovanie a interaktivita sú zamerané na to, aby mali zákazníci pocit a aby uverili tomu, že im spoločnosť Samsung ako aj jej produkty rozumejú.
Ak si táto spoločnosť zachová svoj štýl, už nikdy nevstúpite do predajne Apple.
Preložila: Zuzana Panakova
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Samsung, Yahoo
Facebook komentár