- Chýbal mi telefón a na chvíľu som sa cítila stratená a vynechaná z diania
- Nebolo to ani zďaleka také nepríjemné ako som si to predstavovala
- Napokon to bolo celkom pekné nemať telefón celý víkend
Väčšinou nechodím nikam bez svojho telefónu – ani len na záchod vo vlastnom byte. Chytré telefóny (smartphony) vedia robiť úplne všetko od pomoci s navigáciou z miesta na miesto, cez možnosti prevodu peňazí až po milión rôznych spôsobov ako ostať v kontakte s rodinou a priateľmi. Sme tak závislí od našich telefónov, že je niekedy ťažké predstaviť si čo i len hodinu bez nich.
Všetci sme počuli o očiste od sociálnych médií a možno ste ju aj sami vyskúšali. Ja som uvažovala aké by to bolo urobiť si takú očistu od sociálnych médií alebo dokonca nechať si telefón na víkend doma. Dokázala by som prežiť?
Presne to som v rámci tohto experimentu urobila. Nechala som telefón na víkend doma.
Toto sa stalo a zistila som niečo nové: mala som tzv. FOMO strach z toho, že mi niečo unikne, ale nič som nezmeškala.
Súvisiace: Čo robí smartfón s naším mozgom?
Stále som myslela na to, čo ak mi niekto napíše smsku, aby som niečo urobila? Čo ak zmeškám hovor (alebo 10) od mamy? Čo ak dostanem pozvánku na najlepšiu párty storočia a ja nemám telefón, neprečítam si pozvánku a všetci budú si myslieť, že ich ignorujem?
Keď som si v nedeľu neskoro večer zapla telefón mala som pár neprijatých hovorov a snapchatov a len 6 smsiek, ktoré som zmeškala…za celý víkend. Prišla som na to, že ľudia, s ktorými som najviac v kontakte sú tí, s ktorými trávim aj víkendy, takže nebolo veľmi o čo prísť. Mala som FOMO, ale takmer o nič som neprišla.
Cítila som sa trochu vynechaná, ale zároveň viac prítomná, keď som bola vonku s priateľmi.
Phubbing – nevšímavosť voči partnerovi kvôli telefónu – je bežné správanie ovplyvňujúce naše vzťahy. Bola som phubbovaná niekoľko krát počas môjho víkendového experimentu bez telefónu.
Boli chvíle, keď som bola na večeri s kamarátmi alebo len tak posedávajúc s nimi predtým, ako sme niekam vyrazili, keď som zistila, že vlastne len pozerám na ostatných ako sa hrajú na svojich telefónoch. Aj keď som sa cítila čudne, zároveň mi to dávalo možnosť na začatie konverzácie.
Keďže som kvôli tomuto experimentu ostala bez telefónu, vedela som, že musím nájsť spôsob, ako stále počúvať hudbu počas cvičenia inak nebudem spokojná – nie je nič horšie ako zabudnúť doniesť slúchadlá do posilňovne, čiže viac menej nemať žiadnu hudbu. Toto zvýšilo môj zápal v hľadaní svojho dlho strateného iPodu Shuffle, ktorý som nakoniec našla ( ďalší nečakaný benefit z víkendu bez telefónu).
Pretože som nemala telefón cez víkend, viac som sa sústredila na cvičenie, nič ma nerušilo.
Nesledovala som neustále medzi cvičeniami telefón, nemusela som stále kontrolovať stránky sociálnych médií a zároveň sa snažiť niečo robiť, alebo odpovedať na správy, ktoré vôbec neboli také urgentné. Namiesto toho som bola viac sústredená a zacvičila som si lepšie a za kratší čas.
Bolo to len máličko nepohodlné.
Súvisiace: Stratégie mobilných aplikácií, ktorými si získavajú Vašu pozornosť
Samozrejme som nemohla použiť mapu, ihneď odpovedať na maily alebo bezcieľne chodiť po Snapchate či Instagrame, aby som vedela, čo robia všetci ostatní, ale zistila som, že nebola situácia kedy by som bezpodmienečne potrebovala telefón cez víkend. Kým som sa možno cítila znudene, odstrčene alebo stratená bez telefónu, bolo to len, že mne chýbal telefón, nie že by som ho reálne potrebovala.
Všade kde som bola, bolo veľa ľudí s telefónom, ktorý som si mohla požičať, ak by to bolo nevyhnutné. Okrem niektorých malých nepohodlností, to naozaj nebolo také náročné. Bolo to celkom milé.
Celý experiment bol celkom milý. Byť bez telefónu na víkend mi ukázalo, ako veľmi sme závislí na našich telefónoch a zopakovala som si myšlienku, že v skutku môžem žiť bez telefónu ( aspoň dočasne).
Preložila: Andrea Andresz
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MarketWatch, Yahoo
Facebook komentár