„Všetci sa pýtajú na zlato. Je to irónia: tak ako nám povedal Jim Grantham, že máme vieru podloženú papierom, ktorý nie je ničím krytý, rovnako je treba povedať, že zlato je vlastne viera podložená kovom. Neplatí žiadne podiely, nemôže byť zjedené a väčšinou sa nepoužíva na nič potrebné, iba ak na šperky. Povedal by som, že nič z tých 75% čo sedí so založenými rukami v bankových trezoroch, je (ako meradlo hodnoty) iba jeden krok od Polynézskych ostrovov, ktoré pripojili hodnotu k známemu veľkému kameňu, ktorý bol zobchodovaný. Ale iba jeden krok. Vlastním nejaké to zlato osobne, ale naozaj len pre zábavu a špekulácie, ale určite nie pre vážne investovanie. Malo by to fungovať dobre, ale aj nemusí. Z dlhodobého hľadiska verím, že zdroje na zemi, lesníctvo, poľnohospodárstvo, bežné akcie a dokonca aj nehnuteľnosti majú väčšiu šancu odolať akejkoľvek inflácii alebo kríze papierových mien ako zlato.“

Súhlasíme s názorom, že zlato je vierou, ktorá je podložená kovom, tiež nemáme radi pomenovanie podložené kovom. Je viac vhodné povedať, že hodnota zlata nie je hlavne určená množstvom, ktoré je spotrebované v priemysle, obchodných alebo iných procesoch. Zlato nie je „nepoužívané sa nič potrebné, iba ak na šperky“ ako to tvrdí Grantham. Väčšinou sa používa ako rezerva kúpnej sily. V časoch, kedy je veľa dôvodov na to sa domnievať, že oficiálne peniaze budú predmetom stále väčšej inflácii, rezerva kúpnej sily bude veľmi užitočná.

Zatiaľ čo je pravdou, že komodity okrem zlata môžu byť rozumne využité pre obchody, pretože majú kúpnu silu, avšak zlato sa na to hodí najlepšie. Jedným dôvodom je fakt, že veľké množstvo „sedí so založenými rukami“ v trezoroch. Skutočnosť, že priemyselné, resp. obchodné využitie predstavuje iba nepatrný zlomok jeho celkového dopytu, je zlato jedinou komoditou, ktorá môže byť nahromadená vo veľkom množstve investormi, bez toho aby to malo nepriaznivý vplyv na ekonomiku.

Samozrejme, dôvod prečo toľko zlata sedí so založenými rukami v trezoroch je ten, že zlato v minulosti dokázalo svetu, že bolo extrémne užitočné ako zdroj kúpnej sily. Táto užitočnosť hovorí o jeho fyzických vlastnostiach. Napríklad, je jednoduchšie a lacnejšie prepravovať a skladovať 10 miliónov dolárov v zlate ako prepravovať a skladovať rovnakú čiastku ale v podobe ropy alebo iných kovov. Ďalším príkladom sú diamanty, ktoré síce poskytujú výhodu v lacnej a ľahkej preprave a skladovaní, avšak veľa ľudí nepovažuje diamanty za vhodný prostriedok na uloženie kúpnej sily. Je to spôsobené ich rôznorodosťou (každý diamant je iný a potrebujete experta na to, aby ste posúdil, resp. ocenil rozdiely) a nedeliteľnosťou. Vzácne kovy (zlato, striebro a platina) sú naozaj jediné vhodné komodity, ktoré majú skoro ideálne charakteristiky pre uchovanie kúpnej sily. Ešte, však musíme zvážiť či aj platina je vhodný kandidát, pretože všetky jej dodávky idú hneď na uspokojenie priemyselného, resp. obchodného dopytu.

Pôda, hlavne pôda ktorá produkuje príjem z pestovania plodín, dobytka alebo dreva, sa pomaly stáva tiež vhodnou na uchovanie kúpnej sily počas desiatich rokov, ale ma nevýhodu v tom, že je nelikvidná a nehybná. Nemôžete, napríklad, premiestniť svoju pôdu len kvôli zmene politickej situácie a taktiež ju nemôžete okamžite predať.

Kmeňové akcie môžu byť dobrá investícia, ak je teda uskutočnená za rozumnú cenu, no napriek tomu, nie sú spoľahlivým uchovávateľom kúpnej sily. Dôvodom je fakt, že skutočný návrat investície z podielov na spoločnosti, vo veľkej miere záleží od rozhodnutí, ktoré robí manažment spoločnosti. Jedno zlé rozhodnutie môže zničiť veľa kúpnej sily.

Zhrnieme to, Grantham má pravdu v tom, že zlato je vierou podložený kov. Ako papierové meny, zlato nemá „skutočnú“ hodnotu. Grantham sa mylne domnieva, že nedostatok zlata pre použitie v priemysle/obchode ho robí nepotrebným. Pravdou však je, že ako spoľahlivý, pohodlný a široko akceptovaný uchovávateľ kúpnej sily bude zlato užitočné vždy, zaslúži si značnú cenu za to, že v časoch, kedy politika devalvácie meny je agresívne sledovaná správcami oficiálnych peňazí.

Zdroj: Speculative-Investor

Facebook komentár