Interview OBROVSKÉ ZLATO S Johnem Hathawayem, Tocqueville Gold Fund
Když John Hathaway mluvil v říjnu na summitu fy Casey Zlato a zásoby, mnoho z posluchačů, jako by slyšeli mluvit Douga Caseyho s jeho opačnými pohledy na věc, odvážnými výroky a dáváním mnoho za vinu vládě naše současné měnové problémy. Přečtěte si, co John, zkušený investiční profesionál a manažer slavného a úspěšného Tocqueville Gold Fund (Tocquevillský zlatý fond, hodnota aktiv 1,4 miliard US$), říká o zlatě, akciích vzácných kovů a o budoucnosti amerického dolaru.
Jeff Clark: Johne, ukaž nám svůj celkový obraz a perspektivu, proč investuješ do zlata.
John Hathaway: My jsme spustili Tocqueville Gold Fund (TGLDX) v roce 1988, kdy to byla odvážná myšlenka. Vždycky rád říkám, že to byly investice typu „Rodney Dangerfield“ v té době, protože hodně lidí se nám smálo a my jsme nebrali velký ohled. (Pozn. Rodney Dangerfield byl americký komik a herec, frázi ohledně ohledu často používal ve svých scénách.) V podstatě to bylo velmi odvážné investiční téma a my jsme ho dělali v době, kdy trhy šly do kolen kvůli akciím dot-com společností, o kterých jsme si mysleli, že to bylo absolutní šílenství.
Naše tvrzení v zásadě souvisí s nedostatkem naprosté důvěry institucí, investorů a obyvatel mít v papírech peníze. Tento posun v mínění přišel ve vlnách, ale je to stěžejní důvod, proč zlato stouplo v takovém rozsahu, jaký má. A dokud máte významné obnovení ve smyslu důvěry v to, mít v papírech peníze, zlato by to mělo dělat velmi dobře.
Jeff: Někteří říkají zlatá bublina.
John: Mnoho lid – řekl bych většina lidí – není na palubě. Takže pro mě to není bublina. Možná je na cestě stát se bublinou, ale bublina musí být všudypřítomná a vše prostupující a v každém vláknu jakékoliv investiční instituce a v každém investičním portfoliu, jako byly dot-com a nemovitosti, a my jsme toho stavu ještě nedosáhli. Nejlepší postoj, jaký jsem slyšel, je: „Hodně lidí mělo první rande se zlatem, ale stále ještě nevlastní první domov.“
Jeff: [Smích] To je dobré.
John: Skutečnost je taková, že lidé o tom mluví, protože je to zajímavé pro masmédia. Ceny rostou a vytvářejí zprávy. To nevytváří bublinu. Moje teze je, že každý by si měl vytvořit strategický příděl zlata, protože je to protiváha k papírovým penězům, které pokračují ve ztrátě spolehlivosti jako zásoba hodnoty.
Jeff: Takže americký dolar hodně klesá, z tvého pohledu?
John: Začínáte vidět, že hodně vzájemných obchodů mezi Čínou a latinskoamerickými zeměmi se musí uzavírat renminbi (jüan). Podobné pohyby vidíte na straně ostatních obchodních partnerů v úplném obcházení dolaru v mezinárodním obchodu. Vidíte rostoucí měnové regulace, obzvláště při kapitálových tocích – vybavují se mi dvě země – Brazílie a Thajsko. V tuto chvíli, to není chaotické, ale oni jsou předchůdci to, co se může stát chaotickým. Zdá se to být nyní v pořádku, ale mohlo by se to více zrychlit.
Jsem také velmi skepticky k tomu, že QE2 přinese něco dobrého. (Pozn.: QE2 = 2nd quantitative easing – 2. kvantitativní uvolňování, česky řečeno, Fed tiskne peníze, nebo jak se pro Hospodářské noviny dne 22.12.2010 vyjádřil Luděk Niedermayer, bývalý viceguvernér ČNB, dnes pracuje ve společnosti Deloitte ČR: „V rámci QE [centrální banky] využívají naplno možnost ‚tisknout‘ nové peníze [ve skutečnosti nejde o žádné bankovky, ale připsání prostředků na účet, který má komerční banka u banky centrální], a jimi platí nákup aktiv.) A jestliže ekonomika ode dneška za rok ještě bude stagnovat, přijdou další QE3, QE4 a QE5. Je jen nevidím, jak v takovémto prostředí nikdo nemůže vlastnit nějaké zlato.
Jeff: Myslím si, že inflace nakonec vyhraje boj z deflací? Souhlasíte?
John: Z větší části ano, ale já si nemyslím, že musíme vědět která z nich, dojdeme k rozhodnutí, jestli bychom si měli koupit zlato. Jestliže máme deflační bažinu, kde jsme uvězněni v pasti likvidity v následujících pěti letech, bude vládat vytvářet všechny druhy bláznivých věcí, které zničí důvěru v hodnotu peněz, které se nakonec stanou inflačními. Tato debata o inflaci a deflaci je vždycky zajímavá, ale já si nemyslím, že to má význam, když investujete do zlata. Myslím si, že zlato vyhraje v každém ohledu.
Jeff: Cítíte býčí náladu u stříbra?
John: Když mluvíme o monetárních záležitostech, stříbro bude jistě výhoda, obzvláště v inflačním důsledku. Na druhé straně, jestliže mám deflační výprodej, jako jsme měli v roce 2008, stříbro se stává „underperformed“. (Pozn.: Výrok při investičním doporučení – výnosnost akcie, v tomto případě tedy komodity, by měla být nižší než výnosnost indexu [zpravidla nejméně o 5% nižší]) Takže u stříbra si myslím musíte být si jistí o výsledku. Stříbro je více závislé na inflaci, aby vynášelo dobře. Je to kvůli tomu, že má průmyslové využití, které by zmizelo nebo bylo velmi podhodnoceno v případě deflace.
Jeff: A co ostatní vzácné kovy, platina a palladium?
John: Upřímně, v současné době netvoří velkou část portfolia. Ale měli bychom je zvažovat, jestliže bychom objevili dobré investiční prostředky.
Jeff: Když mluvíme o výprodeji, jaké dopady na nás zmíníš než ty jako v roce 2008?
John: Existuje možnost, že se něco stane. Nevím, odkud by mohla přijít, ale jednou možností by byl další národní dluhová věc v Evropě. Další možností je, že jestliže trh s dluhopisy měl vážnou překážku a spustil hon po likviditě, ačkoliv nebylo mnoho míst, kam by směřoval. Zmatek na měnových trzích je zcela jistě starost zákonodárců. Všechny tyto věci by mohly způsobit další celosvětové volání po marži, jako to bylo v roce 2008.
Jeff: Takže měli bychom vyvarovat se zlatých akcii zrovna teď, kvůli jejich riziku?
John: To záleží na tom, jaký máte profil rizika. Jestliže jste konzervativní a nechcete se ničím trápit, držíte fyzické zlato jako preventivní opatření oproti zbytku vašeho portfolia. Ale jestliže berete na sebe více rizika a vidíte makropohled jako možnost, i když je to negativní pohled, chcete mít určitě zlaté akcie. A jestliže existují dobré společnosti, které by měly překonat cenu zlata (outperform), protože generují velké zisky a tok hotovosti při těchto cenách. Potom jsou fúze a akvizice, růstový potenciál a také dividendy. Takže existuje hodně věcí, které mohou zlaté akcie nabídnou, takže to fyzické zlato neumí, to závisí na profilu rizika určitého investora
Jeff: To je zajímavé, že uvádíš dividendy, protože producenti zlata a stříbra nevyplácejí velmi vysoké dividendy. Myslíš si, že by to mohlo změnit dané vysoké marže, které v průmyslu vidíme?
John: Dobrý postřeh. Návratnost kapitálu, protože průmysl dosáhl velmi dobrých úrovní a jestliže si je udržel, obvykle závisí na ceně zlata pokračuje dobře, a podniky mají velkou hotovost a reinvestují v byznyse. Chytřejší společnosti to udělají, mají možnost stát se jádrem ziskových akcií, které mají stejný šmrnc jako, řekněme, Microsoft, IBM, Exxon Mobil, atd. Pokud hrají poctivě, mohly by se stát jádrem v držení oddělení bankovních trustů a otevřít dveře úplně novému publiku investorů. Toto je, jak získáte dobré zhodnocení zlatých akcií.
Jeff: Což představuje možnost, že možná nakonec nebudeme prodávat všechny naše zlaté akcie, když začnou vyplácet vysoké dividendy…
John: Jestliže je makroklima příznivě nakloněno zlatu a my se nedostaneme do krize, kde je to konec světa, ale namísto toho získáme stabilní stav rostoucích cen, pak by zlaté akcie nemohly vzít na sebe zcela rozdílnou identitu. Dnes jsou chápany jako většinou okrajová investice, ale byly doby, v 60. a 70. letech 20. století, kdy byly chápány jako pěkné standardní věci v investičním portfoliu.
Jeff: Jak postupujete při ohodnocování akcií těžařských společností?
John: Máme zde v New Yorku skupinu analytiků, kteří se po celý rok setkávají s manažerským týmem. Jsou dny, že mám jednu, dvě, tři nebo více společností, které přicházejí nás vidět a důvodem je, že průmysl je obecně kapitálově intenzivní a potřebuje peníze. Takže jsme jakýsi druh rychlého „střádacího prasátka“.
Navíc k tomu, naši chlapci znají skály a jezdí daleko po celém světě, aby se podívali na těžební místa. Myslím si, že jsme pokořili přes půl miliónu mílí (804 672 kilometrů) v posledních pěti letech a navštívili „zasraná“ místa – toto není itinerář Club Med. (Pozn.: Club Méditerranée, česky Středozemní klub, ticker CU na Euronextu, obecně známý jako Club Med, je francouzská korporace dovolenkových rezortů založená na mnoha místech světa, obzvláště v exotických lokacích. Je považována za původní all-inclusive rezort.) Takže my jsme schopni si vytvořit názor vlastnit některé z těchto mladých (junior) těžařských společností, které jsou v ranném stadiu, a které nejsou na obrazovce radaru naší konkurence. Ve skutečnosti, naše průměrná tržní kapitalizace v Tocqueville Gold Fund je 60% naší rovnocenné skupiny, což by naznačovalo určitou důležitost společností v ranném stádiu.
Jeff: Takže fond investuje trochu do juniorů.
John: Absolutně. Musíme být ohledně toho opatrní, samozřejmě, protože jsou málo likvidní a riskantnější, ale fakt, že máme ten druh databáze informací z těchto setkávání a to nám dává dosti velkou míru úspěchu ve výběru těch dobrých. Zjevně, existuje spousta těch dobrých, které jsme propásli a hodně těch, kde jsme investovali a nebylo to tak skvělé, takže je to vždycky věc pokusu a omylu. Ale zjistili jsme to, že když vstoupíme nákupem do nějaké společnosti v ranném stádiu, jsou to milníky a pokroky z A do B a poté z B do C, budou potřebovat peníze a my budeme pokračovat v jejich financování po celou cestu. To je jednoduchý a největší zdroj našeho úspěchu.
Naše míra obratu je velmi nízká – méně než 10% – takže v podstatě předjímáme dlouhodobý investiční pohled na to, co si myslíme, že jsou nejlepší nově vznikající těžařské společnosti. Příkladem by mohlo být Osisko (T.OSK), které jsem začali financovat před pěti nebo šesti lety, když to byl padesáticentový junior a nyní je společnost s hodnotou 14 US$ na akcii a zlato bude produkovat během roku. To je ideální vývoj, který rádi hledáme.
Jeff: Nějaké společnosti, které se nyní pro vás zdají obzvláště podhodnocené?
John: Máme velkou pozici v International Tower Hill Mines (THM/T.ITH), u které cítíme, že je na hranici toho stát se jednou z největších hlavních těžařských společností v Severní Americe. Osisko bych položil na stejnou úroveň, i když to je očividně více vpředu než ITH. Nechtěl bych je hned koupi dnes, ale máme v nich velký finanční podíl a pracují dobře.
Jeff: Nějaké závěrečné komentáře k investorům do zlata?
John: Zlato může mít na chvíli horizontální trend, což je moje přání, ale, kdo ví, co se stane? Věci by se mohly změnit, takže pokusy obchodovat oběma směry je obrovská chyba, podle mého mínění. Podle mne, nejinteligentnější pohled na zlato musí být z pozice strategického pohledu. Překonejme fakt, že zlato šlo hodně nahoru, pak se pokusme být chytří stejně jako, když našlapujeme. Rozhodujícím faktorem je, musíte vlastnit v tomto prostředí zlato.
Jeff: Dobrá rada, Johne. Díky za tvůj čas.
John: Rádo se stalo.
Zdroj: Casey Research
Preložil: Ivo Stloukal
Facebook komentár