Na základe doleuvedených grafov si myslím, že býčí trh zlata a striebra sa ešte len začína rozbiehať. Nie je to tak, že by som si nemyslel, že býčí trh desaťročia už značný čas prebieha, ale verím že väčšina cenového zhodnotenia je ešte len pred nami.

Existuje rozšírená viera v to, že rastúce úrokové sadzby sa negatívne odrážajú na cene zlata. Odkiaľ tieto bludy prišli? Ak by to tak bolo, potom by sa investori zlata mali obávať, že sa blíži koniec býčieho trhu, keďže úrokové sadzby sú blízko nule a ak by vzrástli, býčí trh by bol ohrozený. Navzdory tomuto populárnemu názoru si myslím, že stúpajúce úrokové sadzby sú dobrou správou pre zlato! So sadzbami blízko historického minima je tu množstvo „paliva“ pre ceny zlata, ak by úrokové sadzby vzrástli. V súčasnosti existuje veľký, „tučný“ trh dlhopisov nabitý kapitálom pripraveným odísť z dlhopisov na komoditné trhy. Na dôkaz môjho tvrdenia, predkladám na zváženie nasledovné historické príklady:

V uvedených tabuľkách si všimnite nasledovné:

  1. Úrokové sadzby a zlato sa spravidla pohybujú rovnakým smerom. Myslím si, že rastúce úrokové sadzby sú príznakom rastúcej a NIE klesajúcej tendencie pre zlato.
  2. V mnohých prípadoch majú úrokové sadzby tendenciu vrcholiť potom, čo zlato už dosiahlo  vrchol. Toto nepodporuje teóriu, že rastúce úrokové sadzby ukončujú rast zlata. Ak by to tak bolo, dalo by sa očakávať, že úrokové sadzby by najprv dosiahli vrchol a potom by spôsobili, že aj zlato by vyvrcholilo.  

Našiel som nasledovný argument podporujúci myšlienku, že rastúce úrokové sadzby sú negatívne pre zlato: „V roku 1970 predseda FEDu Paul Volker zvýšil úrokové sadzby a ukončil tým býčí trh zlata.“ Toto sa objavuje ako jediný argument, ktorý vytvoril zjavný mýtus, že rastúce úrokové sadzby sú zlé pre ceny zlata. Namiesto toho by som sa hádal, že keď úrokové sadzby rastú, ceny dlhopisov klesajú ako kapitál prúdi z dlhopisov do zlata. Argumentoval by som, že začiatkom 80.tych rokov 20.storočia sa skončil medvedí trh dlhopisov, približne v rovnakom čase ako sa skončil býčí trh komodít. Na podporu svojej teórie som vám ponúkol historické príklady uvedené vyššie.      

S úrokovými sadzbami blízko najnižšej úrovne všetkých čias si myslím, že na dlhopisových trhoch je množstvo kapitálu, ktorý je pripravený odísť na komoditné trhy, ak by sa sadzby znovu zdvihli.

Nasledujúci graf porovnáva cenové zhodnotenie zlata s historickými cenovými zvýšeniami.

Tak ako vždy na býčích trhoch, väčšina cenového nárastu príde pri konci zvyšovania, keď nastane fáza „mánie / paraboly“. Mám pocit, že táto záverečná explózia ceny je ešte ďaleko pred nami a dovtedy bude na tejto ceste ešte veľa poklesov a rastu. Očakávam, že bude ešte veľa dobrých príležitostí na nákup a plánujem zvýšiť svoje pozície pri menej rizikových príležitostiach.

Zdroj: Investment Score 

Facebook komentár