Wall Street dosahuje závratné možnosti, pokiaľ ide o možnosť, že Federálny rezervný systém môže znížiť úrokové sadzby už v mesiaci júl. Americký akciový index S&P 500 sa vo štvrtok obchodoval na historicky najvyššej úrovni. Niektorí odborníci si však myslia, že je čas investorov pozrieť sa mimo USA.
Chris Gaffney, ktorý je prezidentom svetových trhov pre TIAA Bank, poznamenal: “Existujú väčšie a lepšie príležitosti na rozvíjajúcich sa trhoch, ako je Čína a India.”
Gaffney povedal, že je to čiastočne preto, že ocenenia akcií na týchto trhoch sú atraktívnejšie ako v Spojených štátoch. Koniec koncov americký index S&P 500 sa v tomto roku zvýšil o 18%, zatiaľ čo technologický index Nasdaq vzrástol o viac ako 20%.
Slabšia hodnota dolára by mohol podporiť globálne akcie
Ale silný signál o možnom znížení sadzieb zo strany predsedu Jeromeho Powella – ako Zápisnice Fedu ukázali, že niektorí jednotliví členovia predpovedali niekoľko znížení sadzieb v tomto roku ale aj v roku 2020 – tiež spôsobil pokles dolára.
Súvisiace: Polovica Američanov je len jednu výplatu od finančnej katastrofy
To by malo zatraktívniť medzinárodné akcie: slabší dolár má tendenciu zvyšovať ceny akcií v zahraničí.
Olivier Marciot, ktorý je vedúcim portfólio manažérom v spoločnosti Unigestion, poznamenal: “Rozvíjajúce sa trhy majú konečne určitý potenciál, ktorý je možné zúročiť. Mohli by naozaj prekonať trhy z USA, pretože investori si v súčasnosti myslia, že americký dolár bude ďalej klesať.”
To by mohlo platiť aj pre investorov do dlhopisov.
Mike Collins, ktorý je vedúcim portfóliom manažérom spoločnosti PGIM Fixed Income, poznamenal: “Investori môžu nájsť lepšie možnosti v krajinách, v ktorých sú úrokové sadzby vyššie a majú väčší priestor na pokles, než v Spojených štátoch. Ako príklad uviedol Mexiko.“
Collins ďalej poznamenal: “Inflácia klesá globálne a mnohé centrálne banky po celom svete budú nasledovať Fed,” … “Mimo USA existujú vyššie výnosy. Je to ako Super Bowl a môžeme získať ďalšiu príležitosť 31. júla, ak Fed skutočne zníži sadzby na svojom nasledujúcom stretnutí.”
Príliš ďaleko a príliš rýchlo?
Niektorí odborníci sa obávajú, že akciový trh sa prehrieva – najmä preto, že obchodné napätie medzi USA a Čínou nie je ani zďaleka u konca.
Nancy Davisová, ktorá je manažérka portfólia v spoločnosti Quadratic Interest Rate Volatility and Inflation Hedge ETF, poznamenala: “Je to určite bizarný typ sveta. Trh s dlhopismi vyzerá byť beznádejným, zatiaľ čo akcie prechádzajú cez párty.“
Davisová povedala, že je fanúšikom diverzifikácie a domnieva sa, že investori by sa mali stále pozerať aj mimo USA. Problém je však v tom, že väčšina svetových trhov v tomto roku prešla prudkým rastom.
Súvisiace: Americkí finanční riaditelia sa pripravujú na recesiu do roku 2020
Davisová ďalej uviedla: “Po celom svete sa vidno náročné prostredie,” … “Nie je veľa možností, ktoré v súčasnosti vyzerajú ako dobrá hodnota.”
Hugo Rogers, hlavný investičný analytik spoločnosti Deltec poznamenal: “Ale cesta najmenšieho odporu voči akciovému trhu – najmä v Spojených štátoch – môže byť stále výhodnejšia. Je to preto, že Fed poskytol investorom zelenú na to, aby naďalej kupovali.“
Rogers ďalej uviedol: “Sú americké akcie atraktívne z dlhodobého hľadiska? Nie. Ale je možné, aby americké akcie pokračovali v pohybe? Áno. Fed nedáva investorom žiadnu inú možnosť.”
Rogers pripustil, že medzinárodné trhy ponúkajú lepšie obchody. Môže však existovať príliš veľa geopolitických rizík, či sa akciové trhy v Číne, Indii alebo dokonca v Európe a Japonsku oplatili.
Rogers nakoniec poznamenal: “Ostatné trhy sú lacnejšie, ale z dobrého dôvodu,” … “Ak investujete globálne, brodíte sa cez temné vody Trumpových taríf a potenciál pre viac konfliktov. Pokračujte opatrne.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BBC, YAhoo
Facebook komentár