Ak by sme zobral v určitom pomere, zamestnanci najväčších svetových technologických spoločností Donaldovi Trumpovi darovali 1 dolár, avšak Hillary Clintonovej poskytli až 60 dolárov.

Ľudia, ktorí pracujú v spoločnosti Apple, Alphabet (materská spoločnosť Google), Microsoft, Facebook a Amazon.com, v utorok pred voľbami demokratickej prezidentskej kandidátke celkovo poslali 3 milióny amerických dolárov, v porovnaní s viac ako 50 000 dolármi pre jej republikánskeho konkurenta.

Povedané aj inak, Clintonová prilákala 97 percent veľkých technologických peňazí, pričom zvyšné tri percentá boli rozdelené medzi Trumpa, liberála Garyho Johnsona a kandidáta strany zelených – Jilla Steina.

Silicon Valley a Seattle, ktoré sú domovom technologických gigantov, už dlho sú naklonené modrej farbe (Demokratom), ale tento druh jednostrannosti je bezprecedentný a poukazuje na odmietnutia v odvetví technológií okolo Trumpových postojov voči menšinám a ženám a obáv okolo pálčivých otázok, ako je zmena klímy (ktorú nazval podvodom) a imigrácie.

Súvisiace: Víťazstvo Trumpa môže stáť investorov až $ 1,3 bilióna!

Kate Mitchell, ktorá je partnerkou firmy rizikového kapitálu – Scale Venture Partners, založenej vo Foster City, v štáte Kalifornia poznamenala: “Deväťdesiat sedem percent podpory Clintonovej je ohromujúcich a skutočne naznačuje, že bude mať razantný vplyv,” … “Myslíme si, že jej obchodná politika bude priateľskejšia.”

Velke_technologicke_firmy_z_97_percent_financne_podporili_Clintonovu_2016_graf

Aktuálne je obzvlášť pozoruhodné, že sa jedná o päť najväčších podnikov vo všetkých odvetviach a stojí za nimi kombinovaná hodnota vo výške 2,2 bilióna dolárov.

Typicky, existuje solídny zoznam fiškálnych konzervatívcov, ktorí obľubujú republikánske hlasovania kvôli výhodným daňovým politikám a vyhliadkam na menšie regulácie. Ale ak vynecháme zástupcov špekulatívneho kapitálu a jedného z prvých investorov do spoločnosti Facebook – Petra Thiela, ktorý vystúpil pred národným zhromaždením republikánov a na podporu Trumpa minul viac ako 1 milión dolárov, najvýraznejšie hlasy z oblasti technológií boli všetky zamerané proti Trumpovi.

Federálne zákony obmedzujú objemy, ktoré môže dať jednotlivec priamo kandidátovi na 2700 dolárov – primárky a všeobecné voľby sú považované za oddelené udalosti. Avšak v USA existujú „Politické akčné výbory“, ktoré podporujú kandidátov, ale sú technicky nezávislými a môžu získať neobmedzené sumy od fyzických a právnických osôb.

Celkovo možno povedať, že sektor komunikácie a elektroniky Clontonovej a súvisiacim skupinám poslal 55,7 miliónov dolárov, čo je viac ako 55-násobok 1 milióna dolárov, ktoré boli zamerané na na kandidatúru Trumpa. Porovnajte to do roku 2012, kedy prezident Barack Obama získal až 3-násobné objemy, toho čo Mitt Romney a 2008, kedy Obama prekonal Johna McCaina, zhruba 6-násobne.

V niektorých prípadoch, sa vzťah Trumpa voči veľkým technologickým spoločnostiam ukázal byť otvorene nepriateľský.

Ako súčasť jeho plánu pre návrat pracovných miest do USA a odstránenie obchodných dotácií krajín, ako je Čína, Trump pri niekoľkých príležitostiach povedal, že chce aby Apple začala vyrábať iPhone na domácom trhu.

Velke_technologicke_firmy_z_97_percent_financne_podporili_Clintonovu_2016_graf_2

V januárovom prejave poznamenal: “Prinútime Apple začať budovať ich zariadenia a príslušenstvá v tejto krajine a nie v iných krajinách.”

Taktiež útočil na spoločnosť Amazon, ktorá údajne neuhradila svoj spravodlivý podiel na daniach a napadol generálneho riaditeľa (CEO) Jeffa Bezosa, ktorý vlastní denník The Washington Post, za to, čo nazval využitie novín ako “nástroj politickej moci.”

Súvisiace: Deutsche Bank: Európske akcie môžu prepadnúť až o 10%, ak vyhrá Trump

Trump v minulom roku, počas svojej primárnej kampane dostal chladnú odpoveď od Silicon Valley, pre svoju snahu o výstavbu múra na hranici Mexika a deportovania všetkých nelegálnych prisťahovalcov. Mnoho technologických spoločností boli práve založené prisťahovalcami a samozrejme, že priemysel sa spolieha na zamestnancov s iných krajín, kde je vidno slušné technické zručnosti.

Naopak Clintonová, má vedúceho predstaviteľa pre oblasť technológií, ktorý bol predtým v spoločnosti Google a jej kampaň má päťbodový program pre technológie a inovácie. Medzi kľúčové body patrí posilnenie investícií do vzdelávania v oblasti vedy a techniky, poskytovanie väčšieho prístupu ku kapitálu pre začínajúce podniky zamerané na ženy a menšiny a vytvorenie účinných výhod pre štruktúry digitálnej ekonomiky.

Mitchellová nakoniec poznamenala: “Z týchto politických dôvodov si myslím, že prístup technologickej komunity je pochopiteľným.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár