3 z Top 10 svetových ekonomík na konci roka sa nachádzajú v horšom stave, než v ktorom aktuálny rok začali.
Z dôvodu dvoch referend a jedinečného menovému experimentu čelia veľmi neistému roku 2017.
Tu sú a popis toho, čo sa im stalo:
Veľká Británia
Prvý náraz roka prišiel 23. júna, kedy ľudia z Veľkej Británie zahlasovali za odchod z Európskej únie.
Ďalej referendum o “Brexite” malo okamžitý vplyv na svetové trhy, čo viedlo akciové trhy k rozsiahlym prepadom. Avšak čoskoro sa zotavili, ale najväčším smoliarom bola britská menu.
Libra voči americkému doláru dosiahla na najnižšiu úroveň za viac ako 30 rokov. Nakoniec prišlo k jej ustáleniu, ale aj tak doposiaľ stratila 18% zo svojej hodnoty, čo zatlačí cenu každodenného tovaru nahor. Inflácia sa tak v budúcom roku bude zrýchľovať.
Ale oveľa škodlivejšou je neistota, ktorej čelí britská ekonomika čelí, v jej rozchode so svojím najväčším obchodným partnerom a hrozieb, že firmy môžu začať presúvať svoje aktivity z krajiny.
Veľká Británia sa dokonca teší jednému z najrýchlejšieho tempa rastu, spomedzi krajín G7. Avšak táto ekonomika by v roku 2017 mohla prepadnúť na svoje najpomalšie tempo expanzie za obdobie siedmich rokov.
Súvisiace: 10 kľúčových tém svetovej ekonomiky v roku 2017
India
Čo sa stane, keď krajina, ktorá žije iba hotovosťou, sa náhle rozhodne zakázať drvivú väčšinu jej bankoviek?
India 8. novembra na základe oznámenia premiéra Narendra Modiho zistila, že bankovky o hodnote 500 a 1000 indických rupií už nebudú legálnymi. Budú nahradené novými bankovkami v hodnote 500 až 2 000 rupií.
Tento prekvapivý krok spôsobil chaos pre milióny ľudí, ktorí sa snažili prísť k nových peniazom. Podniky tak trpeli nedostatkom hotovosti a ako výsledok, problémy tejto vysoko rastúcej ekonomiky môžu ešte len prísť.
India dosahuje rast na úrovni 7,3%, ktorú by jej mohla závidieť každá hlavná ekonomika, ale podľa očakávaní výrazne spomalí. Centrálna Banka Indie (Reserve Bank of India) už prišla so znížením svojho odhadu rastu pre aktuálny fiškálny rok o 0,5%; analytici však uvádzajú, že škody môžu byť oveľa závažnejšie.
Vláda uviedla, že zákaz rupie bol zameraný na boj proti daňovým únikom a falšovanie peňazí a India nakoniec z tohto kroku bude v dlhodobom horizonte len ťažiť. Ale politickí konkurenti sa pýtajú otázku, či táto bolesť nakoniec bude stáť za to.
Súvisiace: India sa snaží vyriešiť svoju krízu elektronickými peniazmi
Taliansko
4. decembra, Taliani v drvivej väčšine zahlasovali proti ústavným reformám, ktoré predložil premiér Matteo Renzi. Reformy boli zamerané na ukončenie politických problémov a pre oživenie stagnujúcej ekonomiky Talianska.
Renzi na ďalší deň odstúpil. Následná politická a ekonomická neistota zo sebou priniesla jednu obeť – nervóznych investorov, ktorý odmietli najstaršej banke na svete – Monte dei Paschi di Siena poskytnúť päť miliárd dolárov, ktoré tak naliehavo potrebovala.
Talianska vláda tak nakoniec bola nútenou vstúpiť do hry s výpomocou o rozsahu 21 miliárd dolárov vo forme záchranného fondu, čo navýši už tak rozsiahly dlh tejto krajiny, ktorý sa nachádza vo výške 2,34 biliónov dolárov.
Súvisiace: Najslabšie banky v Európe potrebujú väčšiu pomoc
Talianske banky sú len jednou z pretrvávajúcich bolestí. Hrozba predčasných volieb ustúpila, ale nevymizla. Ak sa tak stane, populistickej strany by tak ďalej mohli získavať na vlne nespokojnosti verejnosti s Európou.
Jednou z nich je aj Hnutie piatich hviezd, ktorú založil komik Beppe Grillo a ako základný kameň svojej kampane propaguje referendum v štýle Brexitu.
Analytici tvrdia, že pravdepodobnosť takéhoto referenda je veľmi slabá, ale politické riziká pre Európu stále narastajú.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, TheGuardian
Facebook komentár