Banky za posledný rok realizujú nákupné horúčky a vo Washingtone to má za následok niekoľko poplašných zvonov.
Senátori Elizabeth Warrenová a Sherrod Brown kritizovali najväčšie banky z hľadiska ich nákupov. Citovali obavy, že príliv fúzií poškodí priemerných spotrebiteľov a sťažuje udržanie konkurencieschopnosti menších bánk.
Podľa údajov spoločnosti S&P Global Market Intelligence, na konci prvého štvrťroka 2021 existovalo 52 bánk s aktívami v hodnote viac ako 50 miliárd dolárov, z 39 bánk na konci roku 2017.
Len tento rok, skupina PNC kúpila spoločnosť spoločnosť BBVA USA Bancshares, v dohode, ktorá umožnila spoločnosti PNC stať sa svojimi aktívami piatou najväčšou bankou v USA. A Huntington Bancshares sa spojila s TCF.
Medzitým čaká na schválenie niekoľko ďalších regionálnych bankových dohôd, ktoré boli oznámené začiatkom tohto roka, vrátane nákupu M&T Bank od People’s United, akvizície Flagstar Bancorp spoločnosťou New York Community Bancorp a fúzie medzi Webster Financial a Sterling Bancorp.
Ze tento kolotoč fúzií bánk je čiastočne zodpovedný Kongres.
Toto rozsiahle tempo spojení je do veľkej miery výsledkom zmien vo finančných predpisoch, ktoré boli vykonané v priebehu posledných pár rokov.
Nie je náhoda, že od roku 2018, keď zákonodarcovia rozhodli, že banky musia mať aktíva v hodnote 250 miliárd dolárov, a nie „iba“ 50 miliárd dolárov, došlo k obrovskému počtu bankových fúzií, aby sa mohli považovať za systémovo dôležité finančné inštitúcie (SIFI), ktoré sú predmetom viacerých predpisov.
Iba tucet amerických bánk je v súčasnosti dosť veľkých na to, aby získali označenie SIFI, vrátane JPMorgan Chase, Bank of America, Wells Fargo, Citigroup, Truist, US Bancorp a PNC.
Zmena nariadenia SIFI z 50 miliárd dolárov na 250 miliárd dolárov otvorila dvere mnohým bankám strednej veľkosti, aby získali konkurentov bez obáv z toho, že by zrazu od nich bolo potrebné prísnejšie a náročnejšie preskúmanie.
Banky túto zmenu využili a začali sa spájať. Dôvody sú celkom zrejmé: Väčšie inštitúcie môžu znižovať náklady a zvyšovať efektívnosť pri zvyšovaní ziskov.
Ďalšie dohody dokonca naštartovala aj pandémia. Núdzové zníženie úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému sťažilo bankám zarábanie peňazí z úverov, pretože úrokové sadzby sa blížia k nule – a je pravdepodobné, že tam zostanú aj v dohľadnej budúcnosti.
To bolo zrejmé z posledných štvrťročných výsledkov najväčších bánk, ktoré boli zverejnené tento týždeň. Príjmy za druhý štvrťrok čelili poklesu v spoločnostiach ako JPMorgan Chase, Bank of America, Citi a BNY Mellon.
Zmeny na obzore?
Nie je však jasné, ako dlho ešte bude tento trend bankových fúzií a akvizícií trvať. Stojí za zmienku, že posledné zmeny bankových zákonov vo Washingtone sa uskutočnili za Trumpovej administratívy a za účasti republikánmi ovládaného Senátu.
Prezident Biden nedávno signalizoval rozsiahlu zmenu nariadení.
Warrenová spolu s demokratickým kongresmanom Jesus “Chuy” Garciom predstavili aj zákon o modernizácii zákona o kontrole fúzií bánk.
Cieľom legislatívy Warren-Garcia je „ukončiť rozsiahle razenie v oblasti fúzií bánk“.
Pravdepodobne s tým bude súhlasiť, senátor z Ohia – Brown, ktorý je predsedom senátneho výboru pre bankovníctvo, bývanie a mestské záležitosti.
Brown vo štvrtok vypočúval predsedu Federálneho rezervného systému – Jerome Powella ohľadom fúzií bánk počas Powellovho vystúpenia pred výborom, v rámci jeho polročného vypočutia o ekonomike.
Brown vo svojich pripravených poznámkach k Powellovi uviedol: „Nemôžeme dovoliť, aby sa veľké banky zlúčili do väčších a väčších mega-bánk, čo malým bankám jednoznačne sťažuje konkurenciu.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ
Facebook komentár