Britská digitálna banka Starling tvrdí, že bojkotuje materskú spoločnosť Facebook – Meta za jej zlyhanie pri riešení podvodných finančných reklám.
Anne Boden, ktorá je generálnou riaditeľkou a zakladateľkou spoločnosti Starling, uviedla, že jej firma už nebude platiť za reklamu na Facebooku ani na Instagrame, kým sa na jej zákazníkov budú zameriavať podvodníci.
Vo výročnom liste zverejnenom vo štvrtok Boden uviedla: „Chceme chrániť našich zákazníkov a integritu našej značky. A už nemôžeme platiť za inzerciu na platforme spoločne s podvodníkmi, ktorí idú po úsporách našich zákazníkov a iných bánk.“
Boden tlačí na vládu Spojeného kráľovstva, aby riešila finančné podvody v zákone o online bezpečnosti, čo je rozsiahly súbor právnych predpisov, ktorých cieľom je bojovať proti šíreniu škodlivého obsahu na digitálnych platformách.
Zákon o online bezpečnosti by uvalil povinnosť ohľadom starostlivosti na veľké technologické spoločnosti, ako sú Meta a Google, a vyžadoval by, aby podnikli kroky proti škodlivému a nezákonnému materiálu. Spoločnostiam, ktoré tak neurobia, hrozí pokuta 18 miliónov libier (24 miliónov dolárov) alebo 10 % ich ročných celosvetových príjmov, to závisí podľa toho, ktorá suma je vyššia.
V priebehu minulého mesiaca výbor zákonodarcov, ktorý návrh zákona skúmal, odporučil, aby sa nová legislatíva vzťahovala na podvodné reklamy. Úrad pre správanie finančného sektora v Spojenom kráľovstve už predtým upozornil na reklamy propagujúce investičné podvody. Patria sem podvodníci s kryptomenami, ktorí napríklad využívajú obrázky celebrít na oklamanie spotrebiteľov.
V auguste spoločnosť Google prestala prijímať reklamy na finančné služby, pokiaľ inzerent nezískal oprávnenie od FCA alebo sa nekvalifikoval na určité výnimky. Spoločnosť Meta sa v decembri zaviazala sprísniť svoje zásady týkajúce sa finančnej reklamy, avšak firma tieto zmeny ešte nezaviedla. Meta poznamenala, že podľa očakáva tak vykoná až koncom tohto roka.
Hovorca spoločnosti Meta pre agentúru CNBC, poznamenal: „Propagácia finančných podvodov je v rozpore s našimi zásadami a venujeme značné zdroje na riešenie tohto celo-odvetvového problému na našich platformách aj mimo nich.“
„Aby sme tomu zabránili, pracujeme nielen na zisťovaní a odmietaní podvodných reklám v rámci našich služieb, ale aj na blokovaní inzerentov. Hoci žiadne presadzovanie nie je dokonalé, naďalej investujeme do nových technológií a metód na ochranu ľudí v našej službe, pred týmito podvodmi.“
Skupina Meta už má zásady zakazujúce propagáciu finančných podvodov, ako sú napríklad podvodné pôžičky a schémy, ktoré sľubujú vysokú mieru návratnosti. A spoločnosť zároveň tvrdí, že zakazuje reklamy, ktoré sľubujú nereálne výsledky alebo zaručujú finančnú návratnosť.
Boden sa tiež zamerala na premenovanie Facebooku na Meta a jej zameranie k takzvanej „metaverzií“ – zdieľanej virtuálnej realite, v ktorej môžu používatelia navzájom interagovať.
„Keď som čítala, že ďalší veľký projekt Facebooku – Metaverzia, sa podľa predpovedí stane kľúčovou hnacou silou rastu financií a DeFi (decentralizované financie) v roku 2020 a neskôr, viem, že to bude pravdepodobne škodlivé, ale aj prospešné,“ poznamenala s odvolaním sa na pokus jednej banky poskytnúť svojim zákazníkom rady vo veľmi medializovanom virtuálnom svete – Second Life.
Second Life, ktorá sa nerozbehol vo veľkom štýle, je teraz niektorými vnímaný ako predchodca Metavesmíru.
Boden dodala: „Zatiaľ čo Facebook (Meta) môže obsahovať najrôznejšie prísľuby do budúcnosti, naozaj dúfam, že jeho zameranie na Metaverziu nebude odvádzať pozornosť od robenia toho, čo je správne dnes, tu a teraz vo Veľkej Británii, počas roka 2022.“
Starling bola založená v roku 2014 a stala sa jednou z najväčších britských značiek v oblasti digitálneho bankovníctva so zákazníckou základňou 2,7 milióna. So 475 000 podnikateľskými účtami má firma tiež pod kontrolou 7 % podiel na britskom trhu firemného bankovníctva.
Medzi investorov banky patrí Goldman Sachs, Katarský investičný úrad a Fidelity. Naposledy bola ocenená až na 1,5 miliardy dolárov. Medzi jej konkurentov patria značky ako Revolut a Monzo, ktoré boli naposledy súkromne ocenené na 33 miliárd dolárov a 4,5 miliardy dolárov.
Bodenovej pokus prinútiť Meta, aby podnikla kroky proti online podvodom, nasleduje po masových bojkotoch veľkých značiek, ktoré v roku 2020 dočasne pozastavili reklamu na Facebooku, pretože platforma neurobila dosť pre cenzúru nenávistných prejavov.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár