Nedávno som si vymenil pár emailov s čitateľom, volajme ho Tim, o finančných problémoch jeho starnúcich príbuzných. Jeho svokra a svokor majú tesne po sedemdesiatke a neodkladali si prakticky nič na dôchodok. Onedlho budú neschopní pracovať a pretože Timova žena je jedináčik, jeho svokrovci predpokladajú, že Timova rodina si ich vezme k sebe na starosť. Na druhej strane, Timovi rodičia majú iba tesne po šesťdesiatke, sú už na dôchodku a Tim si môže byť istý, že sa nestanú pre neho a jeho rodinu finančnou záťažou.
Opýtal som sa Tima, čo si myslí že je rozdiel medzi týmito situáciami. Výška príjmu, alebo plánovanie dopredu? Čo spôsobilo rozdiel v týchto situáciách. Odpovedal mi veľmi jednoducho – „Moji rodičia nestrávili dospelosť predstieraním, že sú bohatí“
Bolo to veľmi vnímavé vyjadrenie a prinútilo ma rozmýšľať nad tým niekoľko dní.
Súvisiace: 10 vecí ktoré bohatí ľudia robia lepšie ako bežní ľudia
V niečom sú Timovi rodičia podobní tým mojim. Moja mama aj otec sú obaja už na dôchodku, moja mama má čerstvo po šesťdesiatke a môj otec po sedemdesiatke. Otec je vlastne na dôchodku už viac ako desaťročie. Nikdy nemíňali veľa peňazí. Keď som bol malý, boli veľmi šetrní, často nie dobrovoľne, takže vyžitie z nízkeho príjmu je pre nich prirodzené.
Rodičia mojej ženy to robia inak. Sú zhruba v rovnakom veku ako moji rodičia, ale ani jeden z nich neplánuje íst do úplneho dôchodku ešte niekoľko rokov, aj keď si naň šporia. Dosť veľa cestujú, pretože majú rozumné predpoklady, že neskôr nemusia byť adekvátne zdraví na takéto cestovanie. Budú schopní ísť na pár rokov na dôchodok, ale pravdepodobne až keď budú podstatne starší a budú musieť ísť na dôchodok kvôli zdravotným dôvodom.
Keď sa dostaneme priamo k veci, veľký dôvod, prečo si ľudia neodkladajú peniaze do budúcnosti je, že by ich radšej minuli teraz. Chcú mať veci hneď – dom, auto, spotrebný tovar, oblečenie, elektroniku, dovolenky – a tieto veci sú pre nich prednejšie ako šetrenie na dôchodok.
Popravde, vyrovnaný finančný život v rámci vašich možností, by mal tiež zahŕňať tiež veci ako šetrenie na neskorší život. Človek žijúci normálny finančný život by mal rátať so šetrením aspoň 10% do budúcnosti, pretože bez toho je neskorší život, keď zdravia úbuda, ako prechádzka na vysokom drôte bez záchrannej siete. V minulosti to bol predsa jediný spôsob, ako ľudia vedeli nájsť finančné bezpečie.
Posledná generácia – dve boli schopní sa tomu vyhnúť vďaka rôznym penzijným programom a sociálnemu zabezpečeniu. Tieto veci úplne prebrali miesto šetreniu na dôchodok u mnohých ľudí. Takže počas ich dospeláckeho života nikdy nepotrebovali šetriť na dôchodok.
Táto záchranná sieť je neodvratne preč pre mnohých z nás ktorí momentálne pracujeme. Nepoznám nikoho, kto poberá tradičný dôchodok – najlepšie, čo moji známi majú, sú individuálne penzijné plány, na ktoré prispieva ich zamestnávateľ, ale aj keď to zrátame so Socialnym zabezpečením, stále to bude znamenať veľmi biedny život na dôchodku.
Čo to všetko znamená? Ak ľudia chcú byť schopní robiť hocičo si prajú vo svojich neskorších rokoch, okrem pracovania až do smrti, mali by začať žiť vyrovnaný finančný život, ktorý obsahuje odkladanie aspoň 10% z platu na dôchodok. Bodka. Nie je za tým žiaden magický trik, ktorý by niekomu umožňoval, aby to nerobil. Stále ale väčšina ľudí neodkladá dostatočné sumy na dôchodok.
Súvisiace: Pohľad milionárov na peniaze je odlišný od toho nášho
Prečo to ľudia nerobia? Je to jednoduchá. Väčšina ľudí pokladá za dôležitejšie tie veci, ktoré chcú teraz, aby mohli žiť v blahobyte. Pri rozhodovaní, či minúť peniaze na tú najmenej potrebnú vec, alebo odložiť peniaze na neskorší život, stále dookola vyhráva voľba nepotrebnej veci. Ľudia si radšej vyberú double mocca latte alebo najnovší iPhone namiesto zabezpečenia ich budúcich životov.
Ľudia žijú ako keby mali vyšší príjem, aký skutočne majú. Na to, aby tak mohli žiť, radšej znižujú to čo by mohli ušetriť (a niekedy sa dokonca dostanú na účtoch do mínusu).
V inom slovazmysle, je to presne ako to opísal môj čitateľ Tim. Veľa ľudí strávi život predstieraním, že sú bohatší ako skutočne sú.
Aký je ale dôvod? Prečo to ľudia robia?
Niektorí ľudia to robia, aby ostatných zaujali, ale to je otázny dôvod, kvôli takzvanému „spotlight efektu“. V skutočnosti, iba málo ľudí si všimne auto, ktoré šoféruješ, alebo šaty ktoré nosíš, a ešte menej ľudí to zaujíma.
Existuje veľa techník na prekonanie spotlight efektu, ale stále vlastne ide o jedno – skús tráviť svoj voľný čas zlepšovaním, aby si sa necítil že musíš niečo predstierať. Namiesto toho budeš mať reálne hodnoty, takže nemusíš o sebe vytvárať falošné pravdy.
Niekto to berie ako súčasť terapie, pretože po minutí peňazí sa cítia lepšie vo svojej životnej situácii. Tento spôsob nakupovania ho mení na zábavku, ktorá je nie len drahá ale taktiež berie veľa času iným spôsobom zábavy.
Je veľa spôsobov, ako takejto „terapii“ predísť, napríklad konštantné pripomínanie si svojich veľkých cieľov, automatizovanie svojich sporení, rozprávanie sa o tom s priateľmi počas racionálnych chvíľok, keď nie ste stratení v márnotratnosti, sťaženie prístupov k míňaniu veľkých súm (limity na kredit karte), a hlavne aktívne hľadanie nefinančných spôsobov oslavovania svojich emocionálnych vrcholov aj pádov.
Niektorí ľudia sú silno ovplyvnení médiami a berú ich podnety z televízií, magazínov a iných zdrojov, ako spôsob ako sa správať a čo si kupovať.
Kľúčom k rozlúšteniu tohto je zmena toho, čo sledujeme. Pre mňa, najlepším riešením bolo proste obmedzenie televízie, a počas rokov som dospel na úplné minimum. Väčšina môjho čítania sú knihy, takže taktiež nevidím veľa reklám v časopisoch.
Veľa ľudí je ľahko ovplyvniteľných ich priateľmi a susedmi a napodobnňujú ich zvyky, tiež v míňaní peňazí. Tu je najlepšou stratégiou bývať v susedstve, kde váš príjem nie je najnižší – váš príjem by mal byť nad priemerom, takže nebudete musieť míňať peniaze na doháňanie vašich známych. Taktiež by ste mali prehodnotiť váš okruh známych a snažiť sa tráviť viac času s ľuďmi, ktorí nemíňaju tak veľa.
Niekto sa snaží radšej prežiť všetko kým je mladý a zdravý, ako šetriť si keď bude starší a možno chorľavejší. Verí totiť tomu, že ich budúce ja sa o seba bude vedieť postarať. Tu nastáva ale problém, pretože nikdy neviete, čo pre vás budúcnosť prinesie. Možnosť zamestnať sa je zvyčajne nižšia menia, keď ste starší, takisto sa menia vaše fyzické schopnosti, a so všetkými technologickými zmenami je skutočne ťažké odhadnúť, aký bude váš život o 20 rokov. Odkladanie na dôchodok nie sú len peniaze, z ktorých budete žiť, keď budete starý. Sú to tiež peniaze, ktoré zaistia že prežijete počas svojich neskorých rokov, keď sa „pravidlá“ vášho života zmenia, v rámci vašej vlastnej situácie a tiež v rámci zmien v spoločnosti.
Súvisiace:
10 vzorcov myslenia bohatých ľudí
10 vecí, o ktorých vedia len bohatí ľudia
Toto všetko sú iba výhovorky pre ľudí, aby mohli predstierať že sú bohatí teraz a teda, nešporiť adekvátne do budúcnosti. Prídu vám niektoré z nich povedomé? Väčšina z nich bola povedomá aj mne, ale vyvinutím trvalého úsilia sa mi podarilo zredukovať ich pôsobenie, a nemôžem si pomôcť, ale vidím iba samé pozitívne zmeny na mojom míňaní. Vôbec sa necítim byť nútený míňať toľko peňazí ako predtým, no mi môj život nepripadá byť „zbavený“ ničoho. Cítim sa pokojný, pretože viem, že o moju budúcnosť je postarané, a to je dobrý pocit.
Nepredstierajte, že ste bohatí. Možno sa cítite skvele teraz, ale tento pocit nebude trvať večne. Ostane vám len stres, keď začnete premýšľať o svojom živote a uvidíte len limitované možnosti možno už o pár rokov neskôr.
Najlepšie čo môžete spraviť, je začať si odkladať na dôchodok už dnes. Nedávajte si čas vyhovoriť z toho seba samého. Prihláste sa k dôchodkovému plánu v prícu alebo na individuálny penzijný plán cez hocijakú investičnú firmu a začnite prispievať ihneď. Potom už len začnite žiť trochu menej „bohato“ ako doteraz.
Neoľutujete to.
Preložil: Michal Mráz
Zdroj: YahooFinance, Fortune
Facebook komentár