Vedúci predstavitelia podnikateľov na Medzinárodnom ekonomickom fóre (SPIEF) v Petrohrade uviedli, že chcú vidieť v Rusku reformy a chcú, aby znovu začalo rokovať s vonkajším svetom, politicky a ekonomicky.
Bernard Sucher, bývalý vedúci predstaviteľ banky Bank of America Merrill Lynch v Rusku, ktorý teraz vedie ruskú investičnú spoločnosť Aton povedal, že Rusko by malo urýchlene riešiť štrukturálne reformy.
Taktiež uviedol: “Štrukturálne problémy v priebehu posledných pár rokov zrejme neboli riešené a my sme videli ich vplyv na pokles investícií v tejto krajine.”
Dodal, že ruský odpor k reformám prispel k jeho spomaleniu ekonomiky – čo bolo vidno počas piatich po sebe idúcich štvrťrokoch – kde toto zhoršenie viedlo k tomu, že Ruské ministerstvo v apríli znížilo prognózy rastu pre rok 2013, z 3,6 percenta na 2,4 percenta.
Sucher povedal: Situácia z Ruska bola len “mätúca” … “Nie je tu dosť stimulov k hospodárskej súťaži v ekonomike …Bolo počuť len slová, ale žiadne opatrenia [pre realizáciu reforiem] – nevideli sme nič počas dlhej doby.”
Taktiež uviedol: “Je vidno, čo táto ekonomika potrebuje: politické zmeny, zmeny v jej infraštruktúre a reformy a my musíme povzbudiť Rusko, aby tak vykonalo,” … Reformy dávajú investorom “nový” pohľad na krajinu a môže povzbudiť tok investícií.
Predseda Medzinárodnej obchodnej komory (ICC) povedal, že Rusko by malo zaznamenať nárast počtu pracovných miest a ekonomického rastu, pokiaľ sa chce znovu pripojiť ku zvyšku sveta na obchodnej úrovni.
“Myslím, že po summite G20 v septembri [a stretnutí G-8 v minulom týždni] je jednou z vecí, čo by mali predovšetkým urobiť je to, že Rusko sa musí zapojiť sa medzinárodného obchodu,” ako poznamenal Harold McGraw.
Jeho komentár prišiel po tom, čo sa Rusko izolovalo na politickej scéne v priebehu rokovaní skupiny ôsmich krajín (G8) v Severnom Írsku. Summit odhalil úroveň slepej uličky medzi Ruskom a ostatnými svetovými mocnosťami počas priebehu konfliktu v Sýrii, kde Rusko zostalo osamotené.
McGraw povedal, že Rusko nebolo jediným vinníkom izolovania sa z celosvetovej politiky.
“Povedal by som, že to nie je len Rusko, celkovom tam patria krajiny RICS, oni všetci začínajú mať viac nacionalistické názory [čo sa týka celosvetových záležitostí],” a zdôraznil, že je potrebné nájsť dohodu v obchode, ktoré by bol dôležitý pre hospodársku obnovu.
“V poriadku, nemôžeme sa dohodnúť na všetkom, ale musíme pracovať na tom, na čom sa môžeme dohodnúť na, aby sme mohli ďalej spolupracovať pre umožnenie viacstranných obchodných dohôd,” povedal McGraw. Zároveň zdôraznil potrebu zlepšiť si Americké vzťahy.
Medzitým, generálny riaditeľ spoločnosti Ericsson – Hans Vestberg uviedol, že chce, aby Rusko investovalo do svojej sociálnej infraštruktúry. “Boli sme tu po dlhú dobu … celá telekomunikačná revolúcia má obrovský vplyv na spoločnosť a vidíme, že je Rusko dôležitým trhom.”
Skupina má viac ako 6 miliárd mobilných širokopásmových prípojok na svete, a „za pár rokov” dosiahne až 9 miliárd a Rusko bude môcť byť súčasťou tohto rastu.
Jean-Pascal Tricoire, generálny riaditeľ spoločnosti Schneider Electric taktiež zdôraznila význam krajiny pre budúci rast. Rusko je pre túto francúzsku elektrickú spoločnosť štvrtým najväčším trhom.
“Boli sme presvedčení, [v obchodnej vyhliadky Ruska] na dlhú dobu – sme tu už pätnásť rokov .. máme 10 000 ľudí, ktorí tu pre Nás pracujú, lebo táto krajina je veľmi zásadná pre naše podnikanie.”
Zdroj: WashingtonPost
Facebook komentár