Kanadské domácnosti sú momentálne v priemere bohatšie ako americké, vyjadril sa Stephen Marche:

„Prvého júla, v deň Kanady, Kanaďania obdržali až zarážajúcu, ale príjemnú, správu: po prvýkrát v súčasnej histórii, je priemerný Kanaďan bohatší ako priemerný Američan.

Podľa.údajov Environics Analytics WealthScapes zverejnených v Globe and Mail, čisté imanie priemernej kanadskej domácnosti v roku 2011 bolo 363202 amerických dolárov, zatiaľ čo čisté imanie priemernej americkej domácnosti bolo 319970 dolárov.

O niekoľko dní neskôr, Kanada a USA vydali najnovšie údaje o zamestnanosti. Miera nezamestnanosti v Kanade opäť poklesla a to na 7,2 % a americká stagnovala na 8,2 %. Kanada naďalej prosperuje, zatiaľ čo Spojené štáty sa snažia nájsť cestu von z ekonomickej krízy a politickej sínusoidy nádeje a zúfalstva.

Rozdiel neúprosne narastá z mesiaca na mesiac. Kanadský systém funguje a americký nie.“

Marche nazýva kanadský výkonný model “triezvou (až nemilosrdnou), fiškálne konzervatívnou formou socializmu”.

Nemohol som nájsť štúdiu z Environics. Tieto čísla nevyzerajú, že sú v súlade s posledných údajmi Fedu (viď str 17 Zmeny v amerických rodinných financiách v rokoch 2007 až 2010: Výsledok výzkumu spotrebiteľských financií). Federálny rezervný systém USA sa zameriava na čisté imanie rodiny (nie domácností) v roku 2010 (nie 2011). Objaví sa tam medián stredná čistá hodnota vo výške 77300 dolárov a priemer o 498800 dolárov – a tak som si lámal hlavu nad definíciami. Napriek tomu, to hlavné, čo sa deje, je celkom jasné. Čisté imanie amerických rodín prudko kleslo medzi rokmi 2007 a 2010 kvôli pádu cien nehnuteľností v USA. Medián čistého imania klesol o takmer 40%, priemerná čistá hodnota takmer o 15%. Kanada nemala žiaden prudký pokles cien (aj keď pri pohľade na ceny v Toronte, sa mi žiada povedať, “ešte nie”).

Neviem, či úspech Kanady, že unikla prudkému poklesu cien nehnuteľností, je treba pripísať triezvemu socializmu, alebo menším, omnoho opatrnejším a lepšie regulovaným univerzálnym bankám.

Myslím si, že je na škodu, že Američania nie sú viac zvedaví, čo sa deje v Kanade: Je tu veľa čo učiť, a to najmä zo systému zdravotnej starostlivosti. Ale taktiež môžete zdôrazniť rozdiely. Vládne výdaje v Spojených štátoch boli 41,9% HDP v roku 2011, v Kanade to bolo 43,2%. (V roku 2007, predtým, ako zasiahla recesia, boli tieto čísla 36,9% pre USA a 39,4% pre Kanadu.) Myslím, že rozdiel medzi triezvym socializmom a dravým kapitalizmom je o 2 percentuálnych bodoch HDP.
 
Reihan Salam má niektoré zaujímavé pripomienky a ako obyčajne aj v tomto prípade vytiahol z rukáva komentár, že rozdiel čistého imania medzi Kanadou a USA by mal byť dokonca ešte väčší.

Preložila: Dáša Bačinská

 Zdroj: TheAtlantic

Facebook komentár