Vacsina_leteckych_spolocnosti_by_mohla_byt_do_maja_v_bankrote_top

V dôsledku vypuknutia koronavírusu sa celosvetové letectvo zastavuje a mnoho leteckých spoločností bude do niekoľkých týždňov potrebovať vládne pomocné balíčky alebo inak budú čeliť bankrotu.

Letecké spoločnosti po celom svete majú veľké počty svojich lietadiel na zemi, prepúšťajú zamestnancov a snažia sa zachovať hotovosť, keďže z dôvodu nákazy koronavírom prichádzajú opatrenia na okamžitý zákaz letov a odstráneniu globálneho dopytu po cestovaní.

Podľa poradenskej spoločnosti CAPA Centre for Aviation, väčšina leteckých spoločností vo svete do konca mája zbankrotuje.

Dodala: „Ak sa majú vyhnúť katastrofe, v súčasnosti je potrebná koordinovaná činnosť vlád a priemyslu,“ …. „Hotovostné rezervy sa rýchlo znižujú, keďže flotily lietadiel len parkujú a lety fungujú na úrovni, ktorá sa o niečo nižšia ako polovica objemu.“

Súvisiace: Letecké spoločnosti čelia vplyvu koronavírusu za $113 miliárd

Rozsah prehĺbenia krízy bol zdôraznený v pondelok, keď najväčšia nízko-nákladová letecká spoločnosť v Európe – Ryanair, poznamenala, že počas nasledujúcich siedmich až desiatich dní zaparkuje väčšinu svojej flotily.

Letecká spoločnosť ďalej uviedla: „V krajinách, v ktorých nie je flotila kompletne zakotvená, môžu sociálne obmedzenia spôsobiť, že dopyt po letoch drasticky prepadne a nebude vyhovovať svojim cieľom, bude nepraktickým, ak nie nemožným,“ a dodala, že v apríli očakáva zníženie kapacity miest o 80% a na mesiac máj nemohla vylúčiť úplné uzemnenie svojej flotily 470 lietadiel.

Spoločnosť Scandinavian Airlines v nedeľu uviedla: “Dopyt po medzinárodnej leteckej doprave v podstate neexistuje.“

Skupina Lufthansa, ktorá vlastní národných leteckých prepravcov v Nemecku, Švajčiarsku, Rakúsku a Belgicku, uviedla, že letecké spoločnosti skupiny rokujú so svojimi vládami o „získaní aktívnej vládnej podpory, ak to bude potrebné“.

Drastické zníženie kapacity

Väčšina z najväčších leteckých spoločností na svete oznámila dramatické zníženie letových poriadkov a pristúpila k uzemneniu svojich flotíl. Zamestnanci boli požiadaní o dobrovoľné neplatené voľno z dôvodu najhoršej leteckej krízy v histórii.

Spoločnosť American Airlines v sobotu uviedla, že v období od 16. marca do 6. mája zníži jej medzinárodnú kapacitu o tri štvrtiny. Firma United Airlines poznamenala, že v mesiacoch apríl až máj vykoná znižovanie kapacity na polovicu, zatiaľ čo Delta Airlines v najbližších mesiacoch pristúpi k zníženiu kapacity o 40%, čo predstavuje najväčší pokles v histórii spoločnosti.

Generálny riaditeľ spoločnosti Delta – Ed Bastian v poznámke zamestnancom napísal: „Tak razantnú rýchlosť poklesu dopytu sme tu ešte nikdy nemali.“

Odborové zväzy teraz žiadajú vlády, aby do procesu vstúpili. Únia pilotov v Spojených štátov uviedla, že v nedeľu prišla s „výzvou na akciu“, ktorá žiada americkú administratívu o pomoc, zatiaľ čo britská Únia pilotov vyhlásila, že bez „významnej vládnej podpory, britský letecký priemysel už nemusí existovať.“

A najväčšia britská odborová organizácia v pondelok vyzvala britského premiéra Borisa Johnsona, aby zaviedol „naliehavý komplexný finančný balík“ na pokrytie platov zamestnancov a poskytovanie pôžičiek leteckým spoločnostiam a letiskám, inak sú ohrozené „desiatky tisíc pracovných miest“.

Finančná podpora

Vlády tiež čelia výzvam leteckých spoločností na finančnú pomoc.

Spoločnosť Norwegian Air, ktorá je silne zadlženým nízko-nákladovým prepravcom, v piatok vyhlásila, že od vlády je potrebná naliehavá pomoc pri „posilňovaní jej likvidity“. Firma vo vyhlásení uviedla: „Vítame skutočnosť, že vláda v Nórsku sa rozhodla zrušiť letecké dane, ale bohužiaľ to nestačí, pretože sa momentálne nachádzame vo veľmi náročnej situácii,“ a požiadali vládu, aby svoju reakciu rozšírila.

Spoločnosť minulý týždeň uviedla, že pozastavuje vyše 4 000 letov a dočasne prepúšťa až polovicu svojich zamestnancov.

Generálny riaditeľ nízko-nákladového prepravcu EasyJet – Johan Lundgren vo svojom pondelkovom vyhlásení uviedol: „Európska letecká doprava čelí neistej budúcnosti a je zrejmé, že na zabezpečenie prežitia tohto odvetvia bude potrebná koordinovaná vládna podpora.“

Medzinárodná asociácia leteckej dopravy (IATA) minulý týždeň uviedla, že letecké spoločnosti budú potrebovať „núdzové opatrenia, aby sa cez krízu dostali“ a vyzýva vlády, aby zvážili rozšírenie úverových limitov, zníženiu nákladov na infraštruktúru a zníženie daní.

Súvisiace: Nemecko uvoľnilo najväčší povojnový balík pomoci proti koronavírusu

Generálny riaditeľ IATA Alexandre de Juniac už predtým poukázal na možnosť priamych vládnych záchranných opatrení pre letecké spoločnosti, podobne ako to bolo vykonané po teroristických útokoch z 11. septembra v Spojených štátoch.

V pondelok analytik spoločnosti Bernstein – Daniel Roeska poznamenal, že pri rozhodovaní o tom, ktoré letecké spoločnosti majú prioritu, budú vlády musieť zvážiť, ktoré letecké spoločnosti v ekonomike zohrávajú životne dôležitú funkciu. Pravdepodobne to budú starší prepravcovia ako letecké spoločnosti, ktoré sa zameriavajú hlavne na voľný čas.

CAPA Centre for Aviation uviedla, že povaha krízy si vyžaduje celosvetovú koordinovanú reakciu, avšak sa domnieva, že sa tak nestane.

Firma nakoniec uviedla: “Bude to pozostávať hlavne zo záchrany určitých vnútroštátnych leteckých spoločností. Ak sa bude jednať o rozsiahle bankroty, z následnej krízy vkročíme do brutálneho bojiska, ktoré bude plné obetí.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MSN

Facebook komentár