Biznis pohrebných služieb je v najľudnatejšom štáte sveta na vzostupe.
Starnutie čínskej populácie a prepracované pohrebné rituály sú palivami rýchleho rastu dopytu po pohrebných službách v tejto krajine.
Krajina ktorá dosahuje 1,4 miliardy obyvateľov má aj každým rokom najviac úmrtí na svete: 9,7 miliónov v roku 2012. Očakáva sa, že toto číslo do roku 2017 vzrastie na 10,4 miliónov.
Poskytovanie pohrebných a cateringových služieb v tejto súvislosti sú lukratívnym biznisom. Tento priemysel dosiahol v minulom roku tržby vo výške 93,5 miliárd čínskych juanov (15,4 miliárd amerických dolárov), a pre nasledujúcich päť rokov by každoročne mal vzrásť o 10% – podľa dát Euromonitoru.
Investori si už všimli potenciál. Akcie najväčšieho poskytovateľa týchto služieb – Fu Shou Yuan – založeného v Šanghaji od konca decembra vzrástli až o 66%, potom, ako sa v Hongkongu začali obchodovať.
( Súvisiace: Výrobcovia malých súkromných lietadiel vidia veľkú šancu, ako sa Čína pripravuje na otvorenie trhu )
Číňania zaobchádzanie s mŕtvymi a umierajúcimi berú veľmi vážne, keďže veria, že nesprávne obrady im môžu priniesť smolu do života. Ich zvyky sú komplikované – majú svoje tradičné presvedčenie ktoré chcú mať do bodky splnené. Od toho ako by malo všetko prebiehať – od miesta hrobu a manipulácia tela počas pohrebného sprievodu.
Ceremónia, ktorá môže trvať aj niekoľko dní má zabezpečiť svojim milovaným pohodlný posmrtný život. K tomu všetkému je potreba vonné tyčinky, jedlo a pitie, falošné peniaze a dokonca aj rôzne druhy kadidiel.
A v kultúre, kde je sociálna dôstojnosť veľmi hodnotná, nikto nechce byť vnímaný, že by na týchto veciach šetril. V skutočnosti si dokonca niektoré rodiny najímajú ľudí, aby vyjadrili smútok okolo určitej hodiny – hlasnejšími a dlhšími výkrikmi.
Dopyt po hrobovom mieste je u niektorých čínskych miest ohromujúci. Ceny na cintoríne za meter štvorcový môže prevýšiť náklady prémiových bytov (podľa Euromonitor). Hroby v Pekingu môžu ľahko stáť 75 000 čínskych juanov, alebo 12 000 amerických dolárov – čo je trojnásobná cena za meter bývania v hlavnom meste Číny.
V Hong Kongu je zasa dosť ťažké nájsť priestor pre spopolnený popol a to núti obyvateľov, aby sa rozhodli pre dočasné prenájmy, kde pozostatky sú exhumované po dobu šiestich rokoch. Dokonca aj tu je potreba poradovník.
( Súvisiace: Hazardný priemysel: Las Vegas je voči Macau trpaslíkom )
Takže zatiaľ čo vyhliadky na počet obradov vyzerajú veĺmi dobre, vláda môže obmedziť veľkosti zisku v tomto odvetví.
Ako súčasť veľkého zásahu proti korupcii, čínska vláda v uplynulých týždňoch uviedla, že sa bude snažiť zabrániť veľkým výdavkom na zosnulého.
Vládni úradníci v Peking uviedli, že by namiesto toho mali byť robené “jednoduché a civilizované pohreby”, ako obrady ktoré slúžia skôr “na obdiv bohatstvo pre príbuzných.”
Pod tlakom cez nebezpečný smog sa vláda taktiež snaží o viac ekologicky šetrné pohreby, ktoré vyžadujú modernejšie krematóriá s kontrolou dymu.
Zdroj: GulfNews
Facebook komentár