Sledování Amerických televizních zpráv nebo čtení Amerických novin může být nebezpečné vašemu duševnímu i finančnímu zdraví. Jakákoliv informace, kterou nabízí, je totiž obvykle plná nepřesností, bludů a propagandy.
Pro zjištění, jaké informace dostává veřejnost, je ale nutné na jednu nebo dvě hodiny za měsíc naladit jedno z médií typu CNBC, Fox News, MSNBC, CNN a jim podobné.
Je to náročná věc hned z několika důvodů. Zaprvé, prakticky všechny informace, které mluvící hlavy vypustí z úst, jsou buď nesprávné, lež nebo něco natolik vzdáleného od velkého schématu důležitých věcí – jasně mimo čehokoliv podstatného (Lindsay Lohan? To myslíte vážně?) – zkrátka to bolí sledovat. A zadruhé – pro ty, kteří nejsou zvyklí vstřebávat pravidelně tuto mediální verzi čistého odpadu – množství přeblikávající grafiky,zásadních varování a překotného tempa diskuzí a debat, ve kterých se víc řve než mluví … začnete cítit jak se vám zvyšuje tep už po pár minutách těchto „zpravodajských relací”.
Ale v zájmu zjištění toho, co je kázáno americkému stádu tento měsíc, naladili jsme si přijímače na pár hodin, v průběhu posledních několika týdnů.
Jako POKAŽDÉ je tu kouzelné slůvko, které se zdá být všudypřítomné, skoro jako by ho nějaká dohlížitelská vyšší síla nařídila všech televizním stanicím opakovat stále a stále dokola. Před pár lety to bylo „goldilocks economy” (Zlatovlásčina ekonomika ). Pak, před pár měsíci, po tom, co „Zlatovlásku” sežral velký zlý vlk, všechny stanice začali vřískat o „green shoots” (zelených výhoncích).
Avšak, jak ten sledujíc tenhle cirkus ví, zelené výhonky dávno zvadly a kouzelné slůvko pro tento měsíc zní:
Dvojitý Propad (Double Dip)
Ano, je to dvojitý propad!
Nemůže nepřepnout na kanál, kde by nebyl alespoň mediální křikloun brblající o tom, jak možná právě znovu vstupujeme do recese. Ó, jaká debata zda kráčíme do recese tvaru dvojitého propadu.
Domem Goldman Sachs nasazený US Treasury Car vyrazil na okruh po talk show ujišťujíc všechny, že všechno je fajn. Prohlásil nejen, že nevidí dvojitý propad, ale že vidí„ekonomiku, která postupně posiluje v průběhu příštího roku, nebo dvou.”
Jde ale, zas a znova, o klasický příklad propagandy a odvádění pozornosti. Proč? Protože jsme ještě nevykročili z poslední recese. Je docela těžké následovat druhý propad, když je ekonomika v podstatě parašutistou ve volném pádu a bez padáku.
Pamatujte, veškeré utrácení a podpora US vlády spadá do Hrubého Domácího Produktu (GDP). A s vládou jedoucí jak prostitutka na metanphetamínech celý rok 2009 a 2010 jsou čísla ohledně GDP mírně řečeno „velmi přehnaná”. A to ještě předtím, než je začne ta samá vláda stylizovat do podoby, kterou uzná za vhodnou.
My v TDV ani nevěnujeme příliš času sledováním vládou dodaných čísel, jelikož v tuhle chvíli jsou už výplodem imaginace některého z byrokratů. Raději necháme trh, aby nám řekl, co se děje.
Všechno co potřebujete udělat, aby jste viděli, že jsme vůbec nějaké oživení měli, i jen to nejmenší, i s tím vším „quantitative easing” a stimulací, je podívat se na Dow Industrial Index v mezích reálných peněz a zlata namísto konstatně expandujícího amerického dolaru.
Pokud se podíváte na Dow oceněného v amerických dolarech na grafu níže, ano, vypadá to, že jsme zažili významný pokles v září 2008, když se Dow pohyboval okolo 11,500. Tenkrát prošel strmím propadem, zastavujíc se na 2009 minimu 6547.05 v březnu 2009, před tím než se vrátil pomocí na první pohled úžasného comebacku a téměř smazal všechny svoje ztráty, sahajíc na 11,309 ke konci dubna 2010.
A jak to uzdravení vypadá úžasně! Pokud použijete americký dolar jako prostředek ocenění Dow Jones Industrial Index(u), vypadá to jako by Index klesl o 43 procent během šesti měsíců a následně zažil velkolepý návrat, vystoupal až na 95 procent svých původních hodnot z roku a půl předtím. A teď, jak jde vidět, je dubnový Index dole o zhruba 5 procent, a to je to, proč se všichni bojí dvojitého propadu, s možným poklesem zase až k 7,000.
Ale to je také důvod, proč jeneuvěřitelně hloupé a nebezpečné používat americký dolar, nebo jinou měnu, jako jediný způsob oceňování. Pokud se podíváte na Dow index z pohledu zlata, téměř žádné oživení neproběhlo.
Jak můžete vidět v grafu nahoře, v porovnání se zlatem začal Dow klesat z poměru 14:1 v září 2008 až na spodní hranici 7:1 v dubnu 2009. Toto přibližně sedí na vývoj Dow v dolarech – obojí spadlo o 40 – 50 procent. Ale pozor, podívejte se na to takzvané oživení od května 2009. Od chvíle, kdy byl pokles na 7 se „uživení” dostalo k 8 a tam se flákalo poslední 3 měsíce. Takže, pokud jde o zlato, Dow prošel oživením pouze kolem 15 procent během 16 měsíců. To je pěkně daleko od 95 procent naměřeného v dolarech.
Jako se vším ekonomickým a finančním, celkový obrázek byl zkreslen neustále se scvkávající hodnotou dolaru. Zvažtě, že poměr Dow/Zlato byl v roce 2000 43.7. Jinak řečeno, v posledních deseti letech, měřeno opravdovou hodnotou, se Dow propadl o 81 procent. Prakticky vyhlazen. Katastrofální.A něco, co vystihuje momentální ekonomické klima v US, s opravdovou mírou nezaměstnanosti, jak byla vypočítána Shadowstats.com v grafu dole, na hodnotě 22 procent.
GRAF3 Míra nezaměstnanosti – Officiální (U3 a U6) vs. Alternativa SGS
Měli bychom tedy všichni mluvit o potenciálním dvojitém propadu? Dvojitém propadu? Dow klesl o 81 procent za poslední dekádu a míra nezaměstnanosti v USA je 22 procent. Spíš o Dvojité-Absolutní-Kompletní-Devastaci. US, ve skutečnosti, právě uzavřelo svou první ztracenou desetiletku a nic nenasvědčuje tomu, že se něco v blízké budoucnosti změní. Stačí se podívat na graf „růstu” zaměstnanosti porovnávající poslední dekády s roky po 2000.
GRAF4 Růst práce, v desetiletích
A to nejhorší je, že z toho stále nejsme venku a pravděpodobně nebudeme do doby než poměr DOW/Zlato bude 1. Jestli to znamená, že Dow bude na 3000 a zlato na 3000USD nebo Dow na 50000 a zlato na 50000USD záleží na tom, jaké manévry Ben Bernanke a jeho banda kriminálníčků udělá v následujících měsících.
Zdroj: The Dollar Vigilante
Facebook komentár