Aj keď Fed nedávno vydal nebývalé množstvo informácií o svojich aktivitách, stále je tu mnoho neznámeho. Podľa očakávaní sa urputne bránia akémukoľvek posunu k transparentnosti. Muselo dôjsť k prezradeniu podmienok uzákonených v Dodd-Frank Act aby bol Fed donútený poskytnúť dáta o zapožičaní núdzového vybavenia. Bolo potrebné zaplniť Bloomberg a Fox News informáciami o súdnych nariadeniach aby sme sa dostali po dáta o zľavnených pôžičkách počas najhoršieho obdobia finančnej krízy. A bude potrebné ďalšie spoločné úsilie časti Kongresu, médií a verejnosti na udržanie tlaku na Fed aby sa stal a zostal transparentný.
Transparentnosť síce nie je všeliek, kedže aj plne transparentná organizácia je stále schopná zapojiť sa do rôznych druhov špinavostí. Paradoxne, jedným zo známejších počinov Fed, prijatie jasného inflačného cieľa, bol mnohými oslavovaný ako ďalší úžasný príklad transparentnosti. Už keď rozmýšlate čo tento 2% inflačný cieľ vlastne znamená, tak je to zrejmá politika znehodnotenia dolára a zníženia jeho kúpnej sily. A časom to rýchlo narastá. 2% ročná inflácia cien znamená, že ceny porastú o 22% za dekádu a takmer o 50% za dve dekády.
Je to dokonca ešte horšie. Tento 2% cieľ tiež neberie do úvahy, že akékoľvek merítko použijeme na stanovenie cenovej inflácie, nech to je CPI, core CPI, PCE atď., každé bude vybrané s ohľadom na zníženie pravej miery inflácie a rastu cien. Bude vyvíjaný tlak na tých, ktorý budú cenové indície počítať, aby nezalarmovali verejnosť ak ceny začnú prudko rásť.
Samozrejme reprezentanti vlády budú tvrdiť, že zvyšovanie cien nezasiahne priemerných Američanov, pretože tí môžu vždy nahradiť steak hamburgerom, alebo si dať cereálie namiesto slaniny, aby ochránili rodinný rozpočet keď ceny stúpnu. Ale američania neprehliadnu fakt, že kvalita ich života trpí kvôli Fed a inflácii. Čo bude náhradou ak aj hamburger a cereálie pôjdu hore?
Fed stále drží nízke úrokové miery, dúfajúc v oživenie pôžičiek a spotreby. Ale držanie úrokov na nule odrádza od šetrenia. Prečo držať peniaze na účte s úrokom 0,05% ak je garancia straty minimálne 2% ročne? Fed vytvoril takýmto druhom politiky najväčšiu dlhovú bublinu akú svet kedy videl. Predlžovanie politiky nulových úrokov len oslabí šetrnosť a sporenie – pravé stavebné kamene prosperity. Kapitál sa bude naďalej spotrebúvať, prestanú byť prostriedky na opravu infraštruktúry a USA sa stanú len svojím predošlým tieňom.
Už dávno nastal čas ukončiť zlú monetárnu politiku, ktorá podporuje toto mylné uprednostňovanie lacnývh peňazí teraz, skutočného bohatstva počas dlhého obdobia. Transparentnosť a úplný audit Fed je začiatok a niečo o čo sa musíme neustále usilovať. A, ak tí pri moci nemajú žalúdok vytiahnuť Fed na svetlo, Američania si minimálne zaslúžia riadiť svoje ekonomické transakcie výmenou za svoju voľbu.
Zdroj: Project Freedom
Facebook komentár