Uspesni_Peniaze_su_len_prostriedkom_nie_cielom

Je pekné byť zabezpečeným.

Dokonca aj keď nežijete od výplaty k výplate, je pozitívne mať našetrených 1000 eur, v prípade že by ste mohli čeliť nečakaným výdavkom (čo mnoho ľudí vôbec nemá), alebo si vďaka tomu viete na poslednú chvíľu kúpiť vstupenku na koncert, keď do mesta príde Vaša obľúbená kapela.

Ale môžeme dúfať a veriť v to, že nečakané výdavky nebudete musieť riešiť. Alebo môžeme snívať o tom, že vyhráme v lotérií a budeme mať toľko peňazí, že ich nebudeme vedieť vyčerpať a my tak budeme sedieť na pláži a popíjať nás obľúbený kokteil. Jednoducho povedané, budete bohatý.

Súvisiace: 10 vecí, ktoré by mal každý vedieť o peniazoch

Takže, kde to príliš veľa z nás kazí.

Kristin Wongová, ktorá vedie osobný finančný blog – The Wild Wong zverejnila zaujímavý príspevok okolo rozdielov, v porozumení medzi sledovaním peňazí a sledovaním cieľov. V prvom prípade budete hromadiť bohatstvo kvôli majetku. V druhom prípade budete hromadiť bohatstvo, kde bude slúžiť väčším cieľom: výlet alebo dom, či štúdium alebo rodina. Tým tak používate peniaze ako nástroj.

Ľudia si pamätajú na obdobie v živote, kedy sa snažili vyjsť s peniazmi, keďže ich cieľom bolo, jednoducho si našetriť na svoj byt. Wongová ďalej napísala:

“Pre väčšinu z nás sú peniazmi cieľom a nie nástrojom pre cieľ. Pracujeme ma tom, ako sa dostať z dlhov, alebo si sporíme na starobu, pretože to jednoducho vyzerá ako zodpovedné a patrí to k dospelosti. A to aj je, ale čo sa stane, keď je zarábanie peňazí Vašim cieľom?

* Nemáte žiadny motivačný (zmysluplný) cieľ, keďže nepodporuje to, na čom Vám naozaj záleží

* Jednoducho sa vzdávate svojich peniazov, pretože nevidíte jasný cieľ. Vaše financie sú následne na tom naozaj negatívne

* Budete sa držať svojich zásad, ale nezabudnite, že Vás cieľ nemá pre Vás zmysluplnú hodnotu. Urobíte si život ťažším, len preto aby ste mali svoje peniaze

* Začnete hromadiť peniaze namiesto ich využitia

* Môžete zostať v práci, ktorú nenávidíte, pretože je dobre platenou.

“Z mojej vlastnej skúsenosti vyplýva, že ak som zarábal peniaze ako cieľ, môže to viesť k nepríjemnému ovládaniu vášho života.”

Podobné názory mal aj finančný plánovač – Carl Richards v článku The New York Times vo februári 2015, keď napísal: “Je lepšie ak začneme brať peniaze ako nástroj, ktorý Nám pomôže niečo zrealizovať, ako než by mali sedieť doma v polici a mal by na ne sadať prach. ”

S rovnakým názorom prišiel aj autor a víťaz Pulitzerovej Ceny – Charles Duhigg, ktorý poznamenal, že peniaze by mali byť zdrojom. Mať peniaze neznamená jednoducho mať zbierku eur, alebo dolárov – znamená to mať prostriedky, aby sme niečo dokázali a zažili.

Súvisiace: 6 nesprávnych domnienok, ktoré Vám bránia stať sa bohatým

Inými slovami, sú nástrojom.

Keď sa nad tým zamyslíte, dáva to zmysel. Finanční plánovači pravidelne odporúčajú nastaviť finančné ciele, kompletne s presnými finančnými hodnotami, aby sme mali svoje peniaze pod kontrolou, ale samozrejme, pre naše sny. Ale v našom každodennom živote, mnohí z nás podobne neuvažujú.

Keď si našetríme peniaze, ideme von a jednoducho kupujeme, čo sa Nám páči a tak ich nemíňame za to, na čom Nám naozaj záleží, čiže robíme to na úkor vecí, ktoré chceme najviac. Peniaze sú nástrojom. Výdavky bez rozdielu rozhodne nie sú spôsobom, ako ich používať správne.

Netreba sa pýtať otázku: “Koľko peňazí môžem ušetriť?” Ale skôr: “Na čo si sporím?”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune, MarketWatch

Facebook komentár