Spoločnosť CPM Group prednedávnom vydala zlatú ročenku pre rok 2011, neoceniteľný zdroj údajov pre nás, zlatých analytikov. Plná odrážok, ktoré dokonca aj nadšenec do zlata považuje za nudné. Ale páči sa mi. Ako som ju študoval vo vlaku na ceste domov na sviatky, nachádzal som tam údaje, ktoré ma rozveselili.
Aby som sa pri tom trocha zabavil, sumarizoval som to, čo som prečítal do formy kvízu. Som zvedavý koľkí z vás ho zvládnu. Bez ohľadu na výsledok, som si istý, že budete súhlasiť s dôsledkami, ktoré majú jednotlivé tvrdenia pre trh so zlatom.
Začneme zľahka…
1. Hlavným motorom skrývajúcim sa za zvyšovaním cien zlata za posledné dekády je:
a. Zvyšujúci sa dopyt Indie po šperkoch
b. Väčšie priemyselné využitie kovov
c. Investičný dopyt
Celosvetový dopyt po zlate v roku 2010 činil 44 miliónov uncí. Kvôli zvyšujúcemu sa dopytu investorov, boli ceny nútené rasť.
* Päť búrz začalo po prvý krát s predávaním zlatých kontraktov v roku 2010 a tri ďalšie predstavili mini kontrakty, čo spolu tvorilo najväčšie množstvo obchodovateľných kontraktov so zlatom od osemdesiatych rokov. V siedmych krajinách nájdeme dokopy 24 zlatých predajných automatov, pričom sa k ním pridajú ďalšie z troch iných krajín. Domácnosti z rozvojových krajín už nekupujú zlaté šperky, ale nakupujú mince a prúty kvôli úsporám. Mohol by som pokračovať, ale všetci dobre vieme, že investičný dopyt po zlate bude pokračovať a bude ešte silnejší.
2. Pravda alebo nepravda: množstvo zlatých odrobiniek (šrotu) bolo menšie v roku 2010 ako v roku 2009
Množstvo zlatých odrobiniek (šrotu) za posledné roky nepretržite rástlo, ale až do minulého roka. Zásoba zlata odrobiniek poklesla o 2,1% na úroveň 42,2 milióna uncí.
* Vzhľadom na to, že ceny zlata boli vyššie, prirodzene sa zvýšilo množstvo odrobiniek prichádzajúcich na trh. Jeden z hlavných dôvodov, prečo množstvo odrobiniek kleslo je ten, že investori sa držia svojho kovu, pretože veria, že sa cena ešte zvýši. Nie je to náhodou dôvod, prečo stále držíte svoj prút zlata aj vy?
3. Je veľa dôvodov prečo investori kupujú zlato za posledných 10 rokov, ale ktorý z nich je dôvod číslo jeden?
a. Bezpečné aktívum
b. Zlaté mince a prúty sa stali viac zložité, rozšírené a krásne
c. Nevyvážená ponuka a dopyt
Rastúce svetové obavy donútili investorov kupovať veľké množstvo zlata v roku 2010 kvôli zabezpečeniu sa, navzdory vysokej rekordnej cene.
* Vysoké úrovne investičného nakupovania sa očakávajú, že budú pokračovať aj v roku 2011, pretože ani jedna z ekonomických, politických a monetárnych znepokojení nebolo vyriešené.
Ak ste odpovedali na prvé tri otázky správne, potom ste investor, ktorý rozumie základným dôvodom prečo vlastniť zlato a aj tomu, že tieto dôvody sú stále v hre.
Trocha pritvrdíme…
4. Koľko percent reprezentovalo zlato vo svetových finančných aktívach za rok 2010?
a. 3,1%
b. 0,7%
c. 1,6%
d. 2,4%
Odhadovaná hodnota zlata v držbe investorov bola 1,5 bilióna dolárov na konci minulého roku, čo bolo približne 0,7% svetových finančných aktív.
* Osem rokov po sebe rastie a strojnásobilo hodnotu, ktorú malo v roku 2001, zlato tvorí stále veľmi malú porciu svetového súkromného bohatstva. Reprezentovalo 2,8% svetových aktív v roku 1980, štyri krát viac ako je tomu dnes.
5. Koľko centrálnych bánk zvýšilo svoje zásoby zlata v roku 2010?
a. 9
b. 12
c. 15
d. 19
Rusko, Thajsko, Bielorusko, Bangladéš, Venezuela, Tadžikistan, Ukrajina, Jordánsko, Filipíny, Južná Afrika, Sri Lanka, Nemecko, Kazachstan, Mexiko, Grécko, Pakistan, Belgicko, Česká republika a Malta = 19. Centrálne banky ako skupina, budú aj naďalej čistým nákupcom drahých kovov v predvídateľnej budúcnosti.
* Je zaujímavé, že väčšina nákupov je z rozvojových krajín, nie je to prekvapujúce, vzhľadom na to, že od roku 2002 naakumulovali 5 biliónov dolárov v cudzích zameniteľných rezervách.
6. V porovnaní s rokom 2009, tržby v americkej mincovne v roku 2010 boli:
a. menšie o 12%
b. väčšie o 8%
c. väčšie o 5%
d. väčšie o 3%
Americká mincovňa minulý rok predala 1,43 milióna unci, čo znamenalo pokles o 12% z úrovne 1,62 milióna unci v roku 2009. Určite si myslíte, že je to zlé, až kým si neuvedomíte, že svetový predaj mincí vzrástol o 21% v minulom roku, pričom dosiahol hodnotu 6,3 milióna uncí. Verím, že sa pýtate, čo iné krajiny vedie, čo USA nevie.
* Americká mincovňa má zásobovacie problémy, dôkazom čoho boli ich tržby pozastavené na pol roka. Čo sa stane, ak sa väčšina obyvateľstva bude dožadovať kúpy zlata? Je to proste prekážka, ktorá natrafila na zúfalstvo.
7. Spoločnosť CPM odhaduje, že fiškálnu a monetárnu nerovnováhu, hlavne vo vyspelých krajinách, budú riešiť?
a. jeden rok
b. dekády
c. 5 rokov
d. 2 roky
Prísne sociálne kontrakty sú hlboko zakorenené, hlavne vo vyspelých krajinách, preto bude trvať dekády, kým sa vyrieši monetárna nerovnováha.
* Tento alarmujúci fakt znamená, že zlato bude radšej v býčom trhu v nasledujúcich rokoch. Je len málo možností zaoberajúcimi sa zdrvujúcim dlhovým bremenom: zvýšenie daní, zostrihať výdavky, zvýšiť rast alebo vytlačiť peniaze. Hádajte, ktorý je najobľúbenejší? Inflácia z menového oslabenia je zapečená v torte a zapríčiní ďalší dopyt po zlate a zapáli oheň pod cenou.
Ak ste aj na tieto otázky odpovedali správne, myslím si, že ste prezieravý investor, ktorý sa nebojí fluktuácie ceny z dňa na deň a namiesto toho, aby ste sa sústredili na vlastnenie dostatočného počtu uncí na ochranu vašich aktív od obrovských a neústupčivých fiškálnych problémov, ktorý ešte bude dosť.
Tu je pár otázok pre tých, ktorí milujú zlaté akcie…
8. Aké boli priemerné priemyselné náklady v hotovosti na produkciu jednej unci zlata v minulom roku?
a. $509
b. $498
c. $544
d. $474
Hotovostné náklady sa oproti roku 202 strojnásobili a dosiahli úroveň 544 dolárov. Tento rok budú určite ešte vyššie.
* Napriek vyšším nákladom pre producentov, marža v skutočnosti rástla na základe rastu cien zlata. Marža v roku 2010 bola približne 680 dolárov a v roku 2002 bola približne 114 dolárov. So zlatom sa hrajú najziskovejšie spoločnosti. Predpokladáme, že väčšinu producentov čaká v najbližších dvoch až troch rokoch veľký rast. Kúpiť tieto akcie predtým, než sa tento rast udeje. Ak by ste zaplatili výhodnú cenu 79 dolárov teraz, myslím si, že vaše portfólio bude veľmi šťastné, keď príde čas na jeho obnovu.
9. Aké bolo v minulom roku celosvetové priemerné množstvo zlata vo vyťaženej hrude minerálov?
a. 5,11 gramov na tonu
b. 3,54 gramov na tonu
c. 2,96 gramov na tonu
d. 1,83 gramov na tonu
Druhá najnižšia úroveň za posledné roky, teda 1,83 gramov na tonu. Vysoké ceny zlata spôsobili, že producenti idú aj po nižších obsahoch zlata v hrude, čo vedie k väčším nákladom na objavenie a produkciu. Je pravdou, že hlavným dôvodom prečo je toto priemerné množstvo nižšie, je ľahšia dostupnosť zlata vo viacerých regiónoch okolo sveta.
* Toto je hovadina pre tých prieskumníkov, ktorí dokážu nájsť a vyťažiť vyšší obsah zlata v hrude a práve na to, by sa malo sústrediť viac špekulatívnych dolárov. Náš poradca v otázkach ťažobných výskumníkov (International Speculator) nám povie, ktorá spoločnosť je najlepšia z najlepších, ktorá prekonala index S&P 8,4 násobne v minulom roku. Ak teda ešte nečítate International Speculator, potom strácate špekulatívne zisky.
10. V ktorom regióne sa sústreďuje najviac prieskumných výdavkov?
a. Latinská Amerika
b. Kanada
c. Nevada
d. Čína
Zhruba 25% z celosvetových peňazí určených na prieskum je v Latinskej Amerike. Najväčší príjemcovia sú Peru, Mexiko, Brazília, Čile a Argentína.
* Ak investujete do zlatých a strieborných prieskumných spoločností, uistite sa, že hľadajú práve tu, pretože práve tu sa toho určite veľa nájde.
Ak ste aj na tieto tri otázky odpovedali správne, potom sa vyznáte v trhoch so zlatými akciami a dúfam, že využijete odporúčania a odkazy, ktoré som vám texte predložil.
Tieto údaje objasňujú a potvrdzujú, prečo veľa investorov vlastní zlato a naďalej ho aj kupuje. Poukazuje na možnosť špekulácii pri kovoch, hlavne kvôli rekordom v ich cenovej úrovni. Monetárne problémy sa ešte zďaleka neskončili a bude trvať roky, kým sa vyriešia. Banky budú pokračovať v nakupovaní a investori určite nebudú predávať. Americká mincovňa nestíha s dopytom. Náklady pre producentov rastú, ale marža rastie rýchlejšie pre lepšie spoločnosti.
Ako sa tak na zlato pozerám, som rád, že som si pár uncí strčil do vrecka. Dúfam, že vy tiež, už len kvôli tomu, že zlato je – ochranou proti neudržateľných fiškálnych nerovnováhach a masívnemu menovému znehodnoteniu a sústreďuje sa na zisk, ktorý v najbližších rokoch prinesie.
Preložil: Lukáš Timko
Zdroj: Casey Research
Facebook komentár