Ambície Číny stať sa svetovým lídrom v technológii – či už ide o 5G, blockchain alebo umelú inteligenciu – by mohli byť v súčasnosti ešte naliehavejšie, keď jej ekonomika spomaľuje a je zapletená do zdĺhavej tarifnej vojny s USA.
Obchodné napätie medzi USA a Čínou prinútilo odborníkov hovoriť o „rušení väzieb“ medzi krajinami, pričom poukazuje na obmedzovanie prepojenia dvoch najväčších ekonomík sveta.
Ben Harburg, riadiaci partner spoločnosti rizikového kapitálu so sídlom v Pekingu – MSA Capital, na konferencii East Tech West v čínskom meste Kantom uviedol: „Čínska snaha o sebestačnosť“ sa za posledný rok zrýchlila v dôsledku tzv. „rušenia väzieb“.
Téma počas konferencie prevládala, keď odborníci diskutovali o podpore Číny pre blockchain, finančné technológie a 5G sieť. Medzi ďalšie technologické ambície patrí cieľ politických predstaviteľov z Pekingu, stať sa svetovým lídrom v oblasti umelej inteligencie do roku 2030, ako aj snaha o zavedenie vlastnej virtuálnej meny.
5G sieť
Technologická rivalita medzi USA a Čínou sa sústredila na vývoj mobilných služieb novej generácie 5G siete, s osobitným zameraním na čínsky technologický gigant Huawei.
Produkty firmy Huawei, ktorá je kľúčovým hráčom super-rýchlej technológie 5G siete, boli v máji americkou vládou zakázané. Washington citoval bezpečnostné obavy týkajúce sa zariadení Huawei a tvrdil, že by čínskej vláde mohli poskytnúť údaje zbierané v USA. Čínsky technologický gigant tieto tvrdenia neustále popiera.
Spoločnosť Huawei v septembri predstavila nový procesor 5G pre svoje mobilné zariadenia a zdôraznila ambície spoločnosti prevziať kontrolu nad svojimi americkými dodávateľmi, v rámci politického tlaku zo strany USA.
Predseda spoločnosti Huawei – Liang Hua na nedávnej konferencii poznamenal: “Naše výrobky je možné dodávať bez spoliehania sa na americké komponenty a čipy.”
Súvisiace: Ešte len sa zavádza 5G sieť, už pracujú na 6G sieti
Čína je na dobrej ceste stať sa najväčším trhom 5G siete na svete.
Začiatkom minulého mesiaca Čína spustila svoje mobilné 5G siete. O niekoľko dní neskôr oznámila, že zavádza výskum a vývoj pre 6G siete – hoci 5G je ešte stále v plienkach.
Podľa štátnej tlačovej agentúry Xinhua, čínske komerčné služby 5G siete sú dostupné v 50 čínskych mestách vrátane Pekingu, Šanghaja, Kantonu a Šen-čenu. Na porovnanie, služby 5G v USA sa ponúkajú iba v určitých mestách.
Wendy Liu, ktorá je vedúcou analytičkou pre oblasť Číny v banke UBS, poznamenala, že v Číne je vidno väčšiu ochotu podporovať technológie 5G a blockchainu. Je to preto, že sú kľúčom k uľahčeniu a riadeniu obchodu v najľudnatejšej krajine sveta.
Liu ďalej uviedla: „Z dôvodu vlastných potrieb sa bude (Čína) posúvať práve týmto smerom a je tu vidno ochotu podporovať tieto technológie viac ako kdekoľvek inde na svete.“
Blockchain v Číne
Blockchain – technológia, ktorá podporuje kryptomeny ako bitcoin, sa v súčasnosti používa v rôznych odvetviach od sveta financií až po potraviny.
Lucy Gazmararian, vedúca manažérka spoločnosti PwC Hong Kong, uviedla: „Blockchain má potenciál zásadne zmeniť spôsob podnikania firiem,“ … „Mnoho oblastí finančných služieb sa vďaka infraštruktúre technológie blockchain skutočne dokáže výrazne zlepšiť.“
Čína nedávno zamerala svoje zameranie na blockchain. Prezident Xi Jinping údajne vyzval Čínu, aby „využila príležitosť“ , ktorú blockchain ponúka a vyzval krajinu, aby v rozvoji v tejto oblasti pokročila.
Edith Yeung, partnerka fondu rizikového kapitálu Proof of Capital so zameraním na technológiu blockchain, uviedla, že čínska vláda v posledných rokoch skúma a analyzuje možnosti zavedenia vlastnej digitálnej meny.
Povedala, že Peking taktiež identifikoval subjekty pre potenciálny rozvoj tohto sektoru.
Yeung uviedla, že virtuálny juan by sa mohol stať realitou naozaj „veľmi skoro“ a dodala, že by to mohlo dokonca ohroziť globálnu dominanciu amerického dolára.
Súvisiace: Obchodná vojna USA a Číny už smeruje aj do oblasti umelej inteligencie
Umelá inteligencia
Umelá inteligencia (AI) sľubuje zlepšovať a zrýchľovať každé podnikanie na svete, od automobilov s vlastným riadením až po detekciu rakoviny.
Umelú inteligenciu možno všeobecne definovať ako technológiu, ktorá replikuje ľudskú inteligenciu a správanie v oblastiach, ako je riešenie problémov, učenie sa a logické myslenie.
Vedenie v Pekingu v roku 2017 oznámilo, že sa do roku 2030 chce stať svetovým lídrom v oblasti umelej inteligencie.
Frank Hester, zakladateľ britskej zdravotníckej spoločnosti TPP so sídlom v Spojenom kráľovstve, ktorá podniká v Číne od roku 2013, uviedol: „Čína predstavuje jednoznačného lídra vo svete v oblasti umelej inteligencie,“ … „V posledných 5 rokoch je vidno v Číne rozsiahle zmeny, keďže v súčasnosti je takmer jednoznačnou obchodnou politikou obchodovanie s cudzincami, čo je skvelé.“
Podľa Alaina Bénichou, generálneho riaditeľa spoločnosti IBM pre oblasť Veľkej Číny, až 14% podiel firiem v Číne prijalo technológie umelej inteligencie. Poznamenal, že miera príjmania v Číne je vyššia ako celosvetový priemer, ale je tu ešte vidno ďalší priestor pre rast.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ
Facebook komentár