Ministerstvo financií USA práve urobilo významný krok smerom k pritlačeniu Ruska k bankrotu, keď oznámilo, že už viac nedovolí Kremľu splácať dlhy voči americkým držiteľom dlhopisov.
Tento krok Rusku sťaží, ak nie minimálne znemožní vyhnúť sa platobnej neschopnosti (porušeniu svojich záväzkov týkajúcich sa štátneho dlhu), ktorému sa Moskva snaží vyhnúť od začiatku vojny na Ukrajine.
Ministerstvo financií uviedlo, že Bidenova administratíva od stredy rána zakáže ruskej vláde platiť držiteľom dlhopisov, prostredníctvom amerických bánk.
Súvisiace: Rusko potrebuje predávať ropu. Dochádzajú mu možnosti
Bidenova administratíva uvalila sankcie na ruskú centrálnu banku krátko po začatí vojny, avšak vydala špeciálnu licenciu oslobodzujúcu realizáciu platieb dlhopisov, čo Rusku umožnilo pokračovať v splácaní svojich úverových záväzkov.
Platnosť tejto licencie však mala vypršať počas tohto týždňa a ministerstvo financií teda uviedlo, že nebude obnovená. To znamená, že americké banky nebudú schopné spracovať platby za dlhopisy, keď sa ich Rusko pokúsi uskutočniť.
Podľa Gerarda DiPippa, z ekonomického programu Centra pre strategické a Medzinárodné štúdie, celkovo ruská vláda dlhuje splátky za dlhopisy v hodnote okolo 20 miliárd dolárov, väčšinou v dolároch.
Ide o najnovšiu sankciu Spojených štátov voči tejto krajine, v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu.
Oznámenie ministerstva financií predstavuje súčasť oveľa širšej finančnej kampane proti Rusku v reakcii na inváziu. Ruská ekonomika sa podľa Bieleho domu v dôsledku sankcií Západu prepadne až o 15 percent, keďže Spojené štáty a ich spojenci zaútočili na elity Kremľa, zabránili Moskve v prístupe k medzinárodným menovým rezervám a zablokovali dovoz kľúčových technológií, samozrejme mimo iných opatrení.
Nútené nesplatenie dlhu by navýšilo zoznam ruských ekonomických problémov, hoci odborníci dávajú rôzne hodnotenia ich bezprostredného vplyvu na ruskú ekonomiku.
V Nemecku minulý týždeň na konferencii ekonomických predstaviteľov zo skupiny siedmich západných industrializovaných krajín, ministerka financií USA – Janet L. Yellenová bagatelizovala dôsledky ruského bankrotu a poukázala na to, že krajina už aktuálne vo veľkej miere nie je schopná získať finančné prostriedky od medzinárodných veriteľov, kvôli existujúcim sankciám a odklonu investorov z dôvodu vojny.
Napriek tomu by nesplatenie dlhov Ruska znamenalo obrovský pokles jeho medzinárodnej dôležitosti. Vlády vydávajú dlhy, aby získali peniaze, ale zároveň musia platiť za to, čo dlhujú, aby prilákali medzinárodný kapitál a zabezpečili nízke náklady na pôžičky.
Súvisiace: Bývalý poradca Sovietskeho zväzu: “Je neuvážené hovoriť o porážke Ruska“
Hoci od začiatku vojny, z konca februára Rusko opakovane zasiahli medzinárodné finančné sankcie, doteraz si vedelo splniť svoje záväzky voči medzinárodným držiteľom dlhopisov. Niektorí experti na sankcie tvrdia, že neuskutočnenie týchto platieb by posilnilo dlhodobé následky pre Rusko a zabezpečilo, že investori sa budú držať ďalej od krajiny, aj keď sa vojna skončí.
Očakáva sa, že Rusko sa pokúsi nájsť alternatívne cesty na uskutočnenie platieb, nie je však jasné, či sa mu to podarí. Ariel Cohen, vedúci analytik z Atlantic Council Eurasia Center povedal, že je možné, že Rusko (podporované predajom energií) stále dokáže nájsť spôsob, ako obísť americké finančné inštitúcie, aby zaplatilo držiteľom dlhopisov. Povedal však, že pochybuje o schopnosti krajiny to urobiť.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, Bloomberg
Facebook komentár