Vplyv Donalda Trumpa pokračuje.

Vplyv Donalda Trumpa pokračuje.

Najväčší čínsky výrobca čipov mal už za sebou náročný týždeň. Aktuálne sa však jeho problémy zhoršujú.

Americká vláda v piatok oznámila tvrdé obmedzenia voči spoločnosti Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC), pretože Trumpova administratíva počas posledných týždňov aj naďalej vytvára tlak na čínske firmy.

Desiatky čínskych spoločností, vrátane SMIC a výrobcov dronov DJI, boli pridané do takzvaného zoznamu entít obchodného oddelenia, ktorý ich reálne “odrezáva“ od amerických dodávateľov a technológií.

Súvisiace: V Ázií sa vytvára najväčší obchodný blok sveta

„Nedovolíme, aby pokrokové americké technológie pomáhali budovať armádu čoraz agresívnejšieho protivníka,“ uviedol vo vyhlásení americký minister obchodu Wilbur Ross s tým, že spoločnosť „dokonale ilustruje“ riziká, ktoré Čína môže pri modernizácii svojej armády využívať pomocou amerických technológií.

SMIC už skôr uviedla, že nemá žiadne väzby s čínskou armádou.

Tento krok by mohol spôsobiť vážne problémy spoločnosti SMIC, ktorá sa rovnako ako mnoho svetových výrobcov čipov spolieha pri navrhovaní a výrobe polovodičov na americký softvér, stroje a ďalšie zariadenia. Napríklad, odkedy bol na zoznam v minulom roku pridaný čínsky výrobca smartphonov a dodávateľ siete 5G Huawei, zaznamenal výrazne spomalenie rastu tržieb, pretože.

Pridanie do zoznamu entít vyžaduje, aby vývozcovia z USA požiadali o licenciu na predaj produktov spoločnosti SMIC. Americké ministerstvo obchodu uviedlo: „Na položky, ktoré sú jednoznačne potrebné na výrobu polovodičov v uzloch pokrokových technológií – 10 nanometrov alebo menej – sa bude vzťahovať tzv. odmietnutie, ktoré zabráni tomu, aby táto kľúčová podporná technológia podporovala čínsko-vojensko-civilné partnerstvá.“

SMIC už rieši ďalší veľký problém. Čínske štátne médiá začiatkom tohto týždňa informovali, že jej výkonný riaditeľ Liang Mong Song rezignoval. V neobvyklom vývoji udalostí spoločnosť v stredajšom vyhlásení uviedla, že sa snaží tieto správy potvrdiť, hoci vedela o „túžbe Lianga rezignovať za určitých podmienok“.

Spoločnosť v piatok okamžite nereagovala na žiadosť o vyjadrenia a na Šanghajskú burzu cenných papierov nepodali žiadne nové vyhlásenia okolo Lianga a sankciách USA. Zatiaľ čo americké vyhlásenie prišlo v piatok po skončení bežnej pracovnej doby v Šanghaji, agentúra Reuters už skôr informovala, že oznámenie ministerstva obchodu sa blíži.

Na otázku agentúry Reuters v piatok hovorca čínskeho ministerstva zahraničia obvinil Washington z „použitia svojej štátnej moci na potlačenie čínskych spoločností“.

Wang Wenbin novinárom na pravidelnom tlačovom brífingu uviedol: „Naliehavo vyzývame USA, aby zastavili svoje protiprávne správanie v súvislosti s neprimeraným potláčaním zahraničných podnikov,“ … „Čína bude naďalej prijímať potrebné opatrenia na ochranu legitímnych práv a záujmov čínskych podnikov.“

Akcie spoločnosti SMIC v piatok v Hongkongu klesli zhruba o 5%, pričom straty sa zvyšovali po správe agentúry Reuters. Akcie tento týždeň stratili takmer 10%, čo bol najhorší výkon od septembra, keď správy z médií naznačovali, že americká vláda uvažuje o zavedení obmedzení jej podnikania.

SMIC hrá rozhodujúcu úlohu pri dosahovaní čínskych technologických ambícií. Väčšina čínskych dodávok čipsetov pochádza od zahraničných spoločností, ktoré napájajú všetko od čínskych smartfónov a počítačov po telekomunikačné zariadenia. Vlani krajina podľa vládnych štatistík doviezla čipy v hodnote 306 miliárd dolárov, čo predstavuje 15% hodnoty celkového dovozu krajiny.

Spoločnosť, ktorej hlavnými akcionármi sú štátne spoločnosti, začiatkom tohto roka uviedla, že chce investovať do technológií a dobehnúť súperov. Avšak spoločnosť SMIC zaostáva tri až päť rokov za vedúcimi predstaviteľmi priemyslu – Intel, Samsung a TSMC a analytici tvrdia, že musí byť ešte dlhá cesta, aby bola celosvetovým konkurentom.

Analytici spoločnosti Bernstein vo výskumnej správe, zverejnenej začiatkom tohto týždňa, napísali: “Odstúpenie Lianga by mohla veci skomplikovať, pretože nedávny technologický pokrok spoločnosti mu „možno priamo pripísať.““

Súvisiace: USA sú stále dominantnou mocnosťou – nie je však jasné, či zostanú globálnym lídrom

Tlak z Washingtonu zasahuje spoločnosť, keďže bude pre ňu ešte náročnejšie, aby dohnala zahraničných súperov.

Americké ministerstvo obrany začiatkom tohto mesiaca pridalo firmu na zoznam spoločností, o ktorých tvrdí, že ich vlastní alebo kontroluje čínska armáda. Toto rozhodnutie znamená, že Američanom je zakázané investovať do spoločnosti SMIC.

Americké ministerstvo obrany začiatkom tohto mesiaca pridalo firmu na zoznam spoločností, o ktorých tvrdí, že ich vlastní alebo kontroluje čínska armáda. Toto rozhodnutie znamená, že Američanom je zakázané investovať do spoločnosti SMIC.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár