USA_posilnuju_tlak_na_Europu_aby_znicili_Huawei

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo na začiatku tohto týždňa varoval európske krajiny, že používanie technológií od spoločnosti Huawei môže poškodiť ich vzťah so Spojenými štátmi.

Vyjadrenia v Maďarsku – prvej zastávky vrámci európskeho turné v piatich európskych krajinách, Pompeo uviedol, že Spojené štáty majú povinnosť upozorniť ostatné vlády na riziká budovania sietí s vybavením čínskeho telekomunikačného gigantu.

Ďalej poznamenal: “Je nevyhnutné, aby sme s nimi zdieľali to, čo vieme o rizikách, ktoré predstavuje prítomnosť spoločnosti Huawei vo svojich sieťach,” … “Pre národy to predstavuje skutočné riziká, stratu ochrany súkromia a rizika, kedy Čína použije tieto údaje spôsobom, ktorý nie je v najlepšom záujme Maďarska.”

Pompeo ďalej uviedol, ak krajiny používajú zariadenia spoločnosti Huawei, “spolupráca s nimi je naozaj náročnejšia.”

Súvisiace: Pred Huawei sa zatvárajú dvere po celom svete

Jedná sa o posledné úsilie americkej vlády, cez ktoré chcú aby zatlačili krajiny po celom svete, aby udržali siete Huawei mimo ďalšej generácie bezdrôtových sietí, známej ako 5G, najmä z dôvodu otázok okolo bezpečnostných problémov. Americká kampaň proti jednej z vedúcich spoločností v Číne viedla k zvýšeniu napätia medzi týmito dvoma krajinami v súvislosti s budúcnosťou technológií.

Čínska vláda v utorok kritizovala vyjadrenia Pompea a obvinila Washington z pokusu “o vytvorenie rozporu medzi Čínou a inými krajinami”.

Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Hua Chunying na pravidelnej tlačovej besede, poznamenala: Spojené štáty americké bezohľadne vymýšľajú neopodstatnené obvinenia a ničia pokroky čínskych firiem,” … “Tieto činy sú nespravodlivé a nemorálne.”

Americká vláda už dlhší čas podozrieva, že by Peking mohol používať zariadenia spoločnosti Huawei na špionáž, ale verejné dôkazy na podporu týchto tvrdení neposkytla. Existuje osobitný záujem o bezpečnosť 5G, pretože sa bude používať na prenášanie veľkého množstva údajov, ktoré dokážu prepojiť roboty, autonómne vozidlá a iné potenciálne citlivé zariadenia.

Spoločnosť Huawei, ktorá je zároveň jedným z popredných svetových výrobcov smartfónov, opakovane poprela, že jej produkty predstavujú národné bezpečnostné riziko. Taktiež tvrdí , že je súkromnou spoločnosťou bez väzieb na čínsku vládu.

William Wu, generálny riaditeľ spoločnosti Huawei Technologies pre Maďarsko poznamenal: “Radi by sme povzbudili všetky vlády, aby objektívne preskúmali dôkazy a udržali otvorený a angažovaný prístup k 5G sieti,” … “Vynechanie jedného dodávateľa z technologického vývoja v kybernetickej bezpečnosti poškodí technický a hospodársky pokrok a zasiahne aj konkurenciu.”

Neistota nad spoločnosťou Huawei v celej Európe

Spoločnosť Huawei je z veľkej časti z amerického trhu vyradená, ale v Európe jej podnikateľské aktivity dosahujú významné výsledky, keďže ovláda približne 40% trhu s telekomunikačnými zariadeniami.

Washington sa tieto úspechy snaží obmedziť.

Celosvetový mobilný operátor Vodafone, koncom minulého mesiaca poznamenal, že pozastavil nasadenie zariadení Huawei v základných sieťach v Európe vzhľadom na politickú neistotu okolo čínskej firmy.

V Spojenom kráľovstve spoločnosť Huawei vynakladá 2 miliardy dolárov na úsilie o riešenie bezpečnostných problémov vládnych agentúr. Telekomunikačný operátor BT zasa uviedol, že nebude kupovať zariadenie spoločnosti Huawei pre základy jeho siete 5G, ale bude ho používať aj v iných oblastiach, ako sú mobilné stanice.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová minulý týždeň poznamenala, že “v Nemecku prebiehajú rozsiahle diskusie o tom, ako má krajina rozvinúť 5G sieť. Musíme s Čínou diskutovať, keďže chceme zabezpečiť, aby sa spoločnosť jednoducho nevzdala všetkých údajov, ktoré vie čínsky štát využiť,” uviedla a dodala, že na ochranu údajov sú potrebné “záruky”.

Čo urobí Kanada?

Dvaja blízki spojenci z krajín mimo Európy sa už využitia zariadení od spoločnosti Huawei vzdali. Austrália a Nový Zéland v priebehu minulého roka obmedzili spoločnosť pri poskytovaní vybavenia pre 5G siete.

Huawei sa odvrátila od toho, čo nazýva “nezodpovednými rozhodnutiami” niektorých krajín, ktoré sa opierajú o “ideologické a geopolitické úvahy” a nie o oprávnené obavy týkajúce sa technológie.

Kanada na obmedzenie spoločnosti Huawei zvažuje podobné opatrenia, aj keď balansuje s geopolitickou situáciou medzi Washingtonom a Pekingom. Kanadská polícia v decembri v mene amerických orgánov zadržala hlavnú finančnú riaditeľku spoločnosti Huawei – Meng Wanzhou. Mengová je dcérou zakladateľa spoločnosti Huawei – Ren Zhengfei.

Súvisiace: Manažérka firmy Huawei v Kanade zatknutá

Jej zatknutie vážne narušilo vzťahy medzi Čínou a Kanadou.

Americké ministerstvo spravodlivosti sa usiluje o vydanie Mengovej, keďže ju a Huawei obviňujú z bankového podvodu a porušeniu amerických sankcií voči Iránu. Mengová a Huawei obvinenia odmietli.

 AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, BBC

Facebook komentár