Ak by sa Trumpova administratíva rozhodla presadiť americké investičné obmedzenia voči Číne, Európa by bola zasiahnutá ešte väčšou hospodárskou „bolesťou“.
Niekoľko spravodajských agentúr nedávno informovalo o tom, že Biely dom zvažuje obmedzenia investičných väzieb medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta.
Medzi zvažované možnosti patrí odstránenie čínskych akcií z amerických búrz a obmedzenie investícií amerických dôchodkových fondov na čínskom trhu.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia – Greg Shuang na začiatku tohto týždňa novinárom povedal, že tieto kroky by mohli “poškodiť záujmy čínskych a amerických firiem a ľudí, navýšiť napätie na finančných trhoch a ohroziť celosvetový obchod a ekonomický rast.”
Constantine Fraser, európsky politický analytik výskumnej skupiny TS Lombard so zameraním na európsku politiku, prostredníctvom e-mailu uviedol: “Ak by sa tieto hrozby mali zmeniť na činy, riziko pre Európu je, že obavy zo stále rastúcej obchodnej vojny by mohli viesť k ďalšiemu poklesu čínskeho juanu.”
„To znamená nižší dopyt z Číny a tiež zo zvyšku sveta a tým pádom väčšia bolesť a zraniteľnosť pre silne závislú európsku exportnú ekonomiku.“
Sankcie
Clete Willems, bývalý vysokopostavený predstaviteľ obchodu v rámci Bieleho domu, ktorý pôsobil ako zástupca riaditeľa Národnej hospodárskej rady, začiatkom tohto týždňa informoval agentúru CNBC, že zastavenie toku peňazí medzi Washingtonom a Pekingom je nápad, ktorý stojí za zváženie.
Varoval však, že takýto krok by sa mohol mohol vypomstiť, ak by sa realizoval nesprávne.
Agathe Demaraisová, riaditeľka celosvetových predpovedí z Economist Intelligence Unit (EIU), informovala, že od USA očakáva, že „prídu so sankciami zameranými na čínske spoločnosti a banky“.
„Mimiteritoriálna zložka amerických sankcií predstavuje, že všetky spoločnosti na celom svete musia zastaviť svoje obchodné rokovania so sankcionovanými subjektmi, ak používajú americký dolár, čo znamená, že tieto kroky by mali za následok prerušenie väzieb týchto bánk s ich medzinárodnými partnermi.“
Demaraisová ďalej uviedla: “Ak medzinárodné banky tieto väzby nedokážu prerušiť, mohli by čeliť pokutám dosahujúcim hodnoty niekoľkých miliárd dolárov.”
Hospodársky poradca Bieleho domu Peter Navarro a vedúci predstaviteľ senátnej väčšiny – Mitch McConnell tieto informácie zamietli.
Podobný postoj mal tiež aj námestník ministra financií USA pre verejné záležitosti.
Obchodné rokovania
Ohlásený krok vníma veľa investorov ako snahu získať pákový efekt v nadchádzajúcich obchodných rokovaniach medzi USA a Čínou.
Washington a Peking od začiatku roku 2018 uvalili clá na tovar druhej strany v hodnote miliárd dolárov, čo viedlo k volatilite na finančných trhoch a negatívnemu vplyvu na podnikateľov a spotrebiteľov.
Prebiehajúca obchodná vojna medzi USA a Čínou vrhá tieň na vyhliadky globálneho rastu v čase, keď sa Európa javí ako by takmer stála nad priepasťou recesie.
Súvisiace: Biely dom zvažuje blokovanie všetkých amerických investícií v Číne
Fraser zo spoločnosti TS Lombard uviedol, že je pravdepodobné, že tieto vyjadrenia o investičných obmedzeniach proti Číne podporujú hlavnú stratégiu USA, pred obchodnými rokovaniami na ministerskej úrovni.
Fraser taktiež uviedol: “Takéto kroky voči Číne by samozrejme mali za následok aj zásah voči USA. Keď bude Trump v tejto fáze potrebovať dohodu viac ako Číňania, je pravdepodobnejšie, že rokovania povedú k zníženiu eskalácie napätia.”
Vedúci predstavitelia obchodu z USA a Číny sa 10. októbra stretnú vo Washingtone s cieľom riešenia patovej situácie.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár