Tri dni pred Vianocami v roku 1975, prezident Gerald Ford podpísal zákon, ktorým sa vytvára prvá núdzová zásoba ropy v Spojených štátoch. To preto, keďže národ o niekoľko rokov skôr čelil traumatizovaným skúsenostiam s ropným embargom.
OPEC, ktorý je kartelom národov produkujúcich ropu, v tom čase kontroloval svetové zásoby ropy. V súčasnosti sú Spojené štáty jedným z najväčších svetových producentov ale aj veľkým predajcom, teda už nielen kupcom tejto energetickej suroviny.
Avšak Spojené štáty svoju “skrýšu“ majú aj naďalej. Strategická ropná rezerva obsahuje 645 miliónov barelov – najväčší záložný zdroj ropy na svete.
V nedeľu po víkendových útokoch na saudskoarabské ropnú továreň, prezident USA Donald Trump povolil použitie ropy z núdzových rezerv USA. Útoky zasiahli jadro produkcie saudských energetických surovín, čo zasiahlo zhruba 5% svetovej ponuky ropy a spôsobili prudký nárast cien.
Strategické ropné rezervy alebo SPR sú komplexom štyroch oblastí pozdĺž pobrežia Mexického zálivu v Texase a Louisiane, ktoré sú hlbokými podzemnými úložnými priestormi, ktoré sa nachádzajú 2 000 až 4 000 stôp pod povrchom. Najviac ropy, akú SPR kedy vlastnili, bolo v roku 2009, keďže sa jednalo o 727 miliónov barelov.
Použitie Strategických ropných rezerv môže nariadiť iba prezident USA a v ich histórií sa to stalo iba trikrát.
SPR boli naposledy použité v júni 2011, kedy občianske nepokoje v Líbyi zasiahli globálny vývoz ropy. Americká vláda, obávajúca sa, že prerušenia dodávok by ohrozilo krehký stav svetového hospodárstva, ktoré sa stále zotavovalo z Veľkej recesie, nariadila predaj 30 miliónov barelov.
Súvisiace:
Ropa zaznamenala najväčší nárast cien od finančnej krízy
Saudská Arábia údajne po útoku zastavila polovicu svojej produkcie ropy
SPR boli tiež nasadené v roku 2005 potom, čo hurikán Katrina zdevastoval ropnú infraštruktúru pozdĺž Mexického zálivu. Ich prvé využitie bolo zrealizované v roku 1991, keď Spojené štáty zaútočili na Irak v rámci operácie “Púštna búrka“.
Akákoľvek ropa získaná zo Strategických ropných rezerv by nemala mať vplyv na okamžité oživenie celosvetovej ponuky. Musí sa dostať zo skladu a potom predať na trhu kupujúcich a predávajúcich, čo môže trvať zhruba dva týždne.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, BBC
Facebook komentár