Situácia USA sa zlepšuje..

To je v súlade s najnovšou správou Global Competitiveness, ktorá USA označila za tretí najkonkurencieschopnejší národ na svete, čo je jej najvyššia priečka od roku 2008.

Už 10 rokov Svetové ekonomické fórum (WEF) zverejňuje svoju výročnú správu pre konkurencieschopnosť, ktorá hodnotí silu 144. krajín v 12. “pilieroch”, vrátane inštitúcií, infraštruktúry, zdravotníctva a základného vzdelania a vysokoškolského vzdelávania. Potom radí tieto krajiny, na základe ich celkovej schopnosti podporovať prosperitu svojich občanov.

Súvisiace: USA dominuje na zozname zahraničných investorov do nehnuteľností

Singapur si zachováva svoju druhú priečku už štvrtým rokom, zatiaľ čo Švajčiarsko vedie tento rebríček už šiestym rokom za sebou.

Od roku 2006 až do roku 2008 si USA držala prvé miesto, ale po finančnej kríze postupne klesla až na siedmu priečku v roku 2012.

V tomto roku WEF uviedlo:

“Americké firmy sú vysoko sofistikované a inovatívne a sú podporované vynikajúcim univerzitným systémom … V kombinácii s flexibilným trhom práce a rozsahom možností, ktoré ponúka samotná veľkosti jej domáceho ekonomiky, Spojené štáty sú naozaj veľmi konkurenčnou krajinou.”

To by mohlo smerovať k zamysleniu sa: Počkajte, prekoná čínska ekonomika USA, alebo nie?

Áno aj nie.

Je pravdou, že čísla ekonomík USA a Číny neupravujú náklady na bývanie, USA je stále “zďaleka najväčšou na svete”. HDP USA sa pohybuje okolo úrovne 16,8 biliónov dolárov, zatiaľ čo v Číne je na úrovni 9,3 boliónov dolárov.

Ale na základe parity kúpnej sily (PPP), výpočet faktorov, ktoré ovplyvňujú relatívne životné náklady nám pomôžu dať toto porovnanie k “spravodlivejšej úrovni”, Čína skutočne dohnala a prekonala USA.

Súvisiace: Bohatí Rusi investujú mimo luxusných jácht a nehnuteľností

Nižšie sú uvedené niektoré z kľúčových indikátorov správy s názvom Global Competitiveness Report.

Sila USA

Správa o hospodárení udeľuje USA mnoho ocenení, vrátane jej schopnosti prilákať a udržať talentovaných ľudí zo zahraničia. Vždy hovorím, že keď ľudia chcú zlepšovať svet a založiť podniky, zvyčajne prichádzajú do Spojených štátov. Zo správy vyplýva, že v USA je pomerne jednoduché “nájsť podnikateľa so šikovným projektom, ale aj nájsť financovanie, či už z bnky, alebo oblasti rizikového kapitálu.” Finančné služby USA sú silné a majú tak ľahký prístup k bankovým úverom za dobrý podnikateľský  plán. Pokiaľ ide o jednoduchosť získavanie peňazí cez akcie na akciovom trhu, dosiahli šieste miesto po Hongkongu, Taiwanu, Južnej Afrike, Nového Zélandu a Kataru.

V schopnosti inovácie USA bolo prekonané iba Švajčiarskom.

USA dosiahla veľmi dobré skóre v dostupnosti a prijatia najnovších technológií, ako aj dostupnosti vedcov a inžinierov, kvalite vedeckých výskumných inštitúcií a výdavkom firiem na výskum a vývoj. USA sa radí na jedenástu priečku v počte patentových prihlášok podaných podľa Zmluvy o patentovej spolupráci (PCT), v pomere 149,8 na milión amerických občanov.

V pilieroch produkcie USA vynikla nad všetkými ostatnými krajinami, ohľadom použitia sofistikovaných marketingových nástrojov a techník.

Súvisice: Problém so silným dolárom: investičné dôsledky

Oblasti pre zlepšenie

To nepríde ako žiadne prekvapenie, že prvé tri najproblematickejšie faktory pre podnikanie v USA sú podľa tejto správy daňové sadzby, daňové predpisy a neefektívna vládna byrokracia. Preto z týchto dôvodov niektoré podniky, vrátane Burger King, Medtronic a Chiquita sú v procese postupného preskupenia svojich firemných sídiel do krajín s vhodnejšími daňových sadzbami: Írsku, Kanade a Singapure.

35-percentný daň z príjmu právnických osôb je najvyššia spomedzi členských 34. národov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), a vlastne USA sa zaradila na 32. priečku z 34. miest v indexe konkurencieschopnosti daní roka 2014. Horšie skončilo iba Portugalsko a Francúzsko.

Naozaj, The Global Competitiveness Report ukazuje, že do značnej miery, dane znižujú motiváciu pracovať, keďže pre oblasť zametnancov USA dosiahli 37. priečkou, medzi Čínou a Ghanou. Pokiaľ ide o plytvanie verejnými výdavkami, dostali sa pred Francúzsko a je Čína je až za nimi. Správa taktiež poukazuje, že môže byť často ťažké pre niektoré podniky byť v súlade s vládnymi nariadeniami USA.

Rozvíjajúce sa krajiny

Niektoré z rozvíjajúcich sa trhov v tomto roku buď vzrástli, alebo si udržali svoje pozície.

Napríklad Poľsko, ktoré dosiahlo 43.priečku, WEF poznamenala, že táto krajina zaznamenala “zlepšenie … v oblasti inštitúcií, infraštruktúry a vzdelania,” a jej “väčšej flexibility a efektivity trhu práce”, keďže pokračovalo v štrukturálnych reformách, smerujúcich k posilneniu inovácií pre zlepšenie rastu jej ekonomiky. “Vzdelaná populácia a bezpečený finančný trh pomohli Poľsku stať sa ceslosvetovo konkurencieschopným. Ešte je potrebné zlepšiť jej infraštruktúru, zmäkčiť pravidlá a zefektívniť vybavovanie obchodných sporov.

Grécku sa podarilo poskočiť o 10 miest na dosiahnutie 81. priečky. Cez svojou vysokú úroveň vládneho dlhu, sa tejto stredomorskej krajine podarilo zlepšiť fungovanie svojich výrobkov, trhu práce a znížiť svoj rozpočtový deficit. Avšak, jej vláda je stále neefektívna a jej finančný trh sa stále zatiaľ nezotavil z nedávnej krízy, ktorá zasiahla časť Európy. Nedostatočný prístup k financovaniu je najproblematickejší faktor pre podnikanie v Grécku.

Medzi ďalšie kľúčové rozvíjajúce sa trhy, ktoré sa posunuli vpred patrila Čína, Malajzia, Thajsko, Indonézia a Filipíny.

Súvisiace: MARK MOBIUS: Investujte do “frontier” trhov, než sa stanú rozvíjajúcimi sa trhmi

Vhodnosť investície v USA

Aj cez niekoľko oblastí pre zlepšenie, Spojené štáty sú stále jednou z najväčších miesto na zemi kde je možno investovať, s dostatkom možností pre rast. Ako sa ďalej zotavujú z recesie, v súčasnosti je najviac vhodná doba v rokoch umiestniť svoju dôveru v budúcnosť Ameriky.

Zdroj: U.S. Global Investors

Facebook komentár