USA-a-Europa-sa-pretekaju-v-zlepsovani-potravinovych-dodavatelskych-retazcov

USA a Európska únia hľadajú spôsob, ako zlepšiť potravinové dodávateľské reťazce za účasti vývozných obmedzení z Indie a iných krajín, ktoré zvýrazňujú celosvetové problémy – s týmto vyjadrením prišiel vedúci predstaviteľ pre oblasť obchodu EÚ.

Ministri zahraničných vecí G-7 cez víkend varovali, že vojna na Ukrajine zvyšuje riziko ohľadom celosvetovej krízy hladu. Dôvodom je, že Ukrajina nebola schopná vyvážať obilie, hnojivá a rastlinný olej, pričom konflikt ničí aj polia s plodinami a bráni výsadby v rámci normálnej sezóne.

To zvýšilo závislosť na týchto produktoch od národov z iných častí sveta. Niektoré z týchto krajín, ktoré sa obávajú dodávok pre svojich občanov, však zaviedli obmedzenia na vývoz. To je napríklad prípad Indie, ktorá v sobotu oznámila zákaz predaja pšenice, „aby sa zabezpečila celkovú potravinovú bezpečnosť krajiny“.

Súvisiace: India s okamžitou platnosťou zakazuje vývoz pšenice

So zameraním na tieto nové exportné opatrenia, eurokomisár pre obchod Valdis Dombrovskis poznamenal: „To je niečo, čo vyvoláva veľké obavy.“

Dombrovskis ďalej uviedol: „So Spojenými štátmi sme sa dohodli na spolupráci a koordinácii našich prístupov v tejto oblasti, pretože… v reakcii na ruskú agresiu proti Ukrajine a zodpovedajúcemu zvýšeniu cien potravín a obavám o potravinovú bezpečnosť, viaceré krajiny začínajú prijímať reštriktívne opatrenia s ohľadom na vývoz . A myslíme si, že toto predstavuje postoj, ktorý môže problém len zhoršiť.“

Dodal, že tieto opatrenia, ako je zákaz vývozu palmového oleja Indonézie, “situáciu ešte len zhoršujú”.

Obmedzenia vývozu pravdepodobne zvýšia ceny komodít, a teda aj ceny potravín. Dombrovskis vysvetlil, že pre EÚ je to otázka cenovej dostupnosti potravín.

Transatlantická väzba

USA a EÚ dnes vo Francúzsku viedli rozhovory o Spoločnej obchodnej a technologickej rade, alebo TTC. Skupina bola zostavená v roku 2021, aby obnovila transatlantické väzby po obchodných tarifách a nezhodách z Trumpovej éry.

Práca TTC však v súčasnosti prekročila svoje zamýšľané zameranie, ako je len nedostatok polovodičov, ale bola začlenená do nájdenia stratégií a riešení pre súčasné geopolitické problémy.

Jej prvé stretnutie, z konca roka 2021, bolo zatienené dohodou USA o predaji jadrových ponoriek Austrálii, kde sa jej politickí lídri rozhodli odstúpiť od obchodnej dohody s Francúzskom, čím rozrušili európskych úradníkov.

Aktuálne sa jej druhé zasadnutie zaoberá šokmi v oblasti zásobovania, v dôsledku nevyprovokovanej ruskej invázie na Ukrajinu.

Komisárka pre oblasť hospodárskej súťaže Margrethe Vestagerová v nedeľu pre agentúru CNBC poznamenala, že si nikdy nemyslela, že TTC bude viesť diskusie okolo sankcií voči Rusku.

Vestagerová ďalej uviedla: “Netušila som, že k tomu príde. Myslela som si, že TTC sa bude oveľa viac zameriavať na všetky ostatné otázky… ako napríklad, ako sa koordinovať v organizáciách stanovujúcich štandardy, ale aj ako pracovať na vylepšeniach dodávateľských reťazcov.“

„Myslím si, že s geopolitickou situáciou, ktorú máme pred sebou a v ktorej sa teraz nachádzame, vieme, že keby TTC neexistovala, museli by sme ju vymyslieť.“

Súvisiace: Vojna priniesla rekordné ceny pšenice. Objavujú sa ďalšie problémy

Komisárku hospodárskej súťaže EÚ kedysi bývalý prezident USA – Donald Trump nazval európskou „daňovou dámou“ a často kritizoval za to, že ide po veľkých technologických spoločnostiach. Hovorí však, že nedávno zaznamenali zmenu v rámci transatlantických vzťahov.

Ďalej uviedla: “Veci sú veľmi odlišné od toho, čo sme videli pred 2, 4, 6 rokmi.”

Na otázku, či ruská invázia na Ukrajinu poslúžila na oživenie transatlantického zväzku, odpovedala: „Určite si to myslím.“

„Dá sa jednoznačne povedať, že podobne zmýšľajúce národy sa musia spojiť.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár