Roboty vedia prísť a čítať.
Programy umelej inteligencie, ktoré vytvorili spoločnosti Alibaba a Microsoft, vedeli v teste na Stanfordskej univerzite poraziť ľudí v čítaní (s porozumením).
Alibaba v dnešnom vyhlásení uviedla: “Je to prvýkrát, kedy stroj v takomto teste vedel prekonať ľudí.”
Test bol navrhnutý odborníkmi z katedry Umelej inteligencie v Stanforde, čo poukazuje na stále lepšie výsledky čitateľských schopností počítačov. Softvér firmy Alibaba bol prvým, ktorý vedel porazil ľudské skóre.
Súvisiace: Bill Gates chce zdaniť roboty, ale EÚ je proti
Luo Si, ktorý je hlavným vedcom okolo spracovania prirodzeného jazyka vo výskumnej skupine čínskej spoločnosti z oblasti umelej inteligencie, označil tento medzník za “veľkú česť”, ale taktiež uznal, že je pravdepodobné, že povedie k tomu, že značný počet zametnancov bude práve nahradený inteligentnými strojmi.
Si vo vyhlásení poznamenal, že technológia “sa môže postupne aplikovať na mnohé aplikácie, ako je zákaznícky servis, otázky v múzách a on-line odpovede na lekárske otázky od pacientov, čím sa bezprecedentne znižuje potreba ľudských vstupov.”
Alibaba už túto technológiu začala používať na “Singles Day“ – najväčšia svetová nákupná horúčka, kde pomocou počítačov ste dostali odpoveď na veľké množstvo otázok týkajúcich sa služieb zákazníkom.
V statuse na sociálnej sieti Twitter, Pranav Rajpurkar je jedný z vedcov na Stanforde, ktorý vypracoval test na čítanie, označil úspech spoločnosti Alibaba za “skvelý začiatok do roku 2018” pre oblasť umelej inteligencie.
Stanfordský test vytváral otázky týkajúce sa množstva článkov z Wikipédie.
V teste ľudia a umelá inteligencia napríklad čítali pasáž o histórii britskej televízneho scifi seriálu “Doctor Who“ a následne mali odpovedať na otázky: “Akú kozmickú loď využíva doktor?”
Model spoločnosti Alibaba s hlbokými neurónovými nastaveniami 11. januára dosiahol úroveň 82,44, pričom tesne porazil ľudských účastníkov, ktorí dosiahli 82,304 bodov. O deň neskôr, softvér umelej inteligencie od spoločnosti Microsoft porazil ľudských konkurentov, s výsledkom 82,650.
Andrew Pickup, ktorý je hovorcom spoločnosti Microsoft poznamenal: “Tieto druhy testov sú určite užitočnou ukážkou toho, ako ďaleko môžeme byť pozdĺž cesty, v oblasti umelej inteligencie (AI),” … “Reálny prínos AI je však dosiahnutým, ak sa používa v súlade s ľuďmi.”
Spoločnosť Facebook, Tencent a Samsung už predtým predložili modely umelej inteligencie na projekt, uskutočnený v Stanforde.
Umelá inteligencia už spôsobuje narušenie priemyselných odvetví po celom svete vo forme nahrádzania zamestnancov robotmi, prevádzkovanie automobilov s vlastným pohonom a dokonca pomoc poľnohospodárom pri pestovaní lepších plodín.
Súvisiace: Ako chce Čína poraziť USA v technológiách?
Ruský prezident Vladimir Putin v septembri predpovedal, že ktokoľvek sa stane lídrom v oblasti umelej inteligencie, “sa stane aj vládcom sveta”.
Čína má v tejto oblasti naozaj veľké zámery, keďže sa chce stať dominantnou silou.
Peking poznamenal, že chce aby sa jeho krajina do roku 2020 stala lídrom v oblasti umelej inteligencie. V júli si vládni predstavitelia stanovili ciele, kde v nasledujúcich rokoch chcú vybudovať domáce odvetvie umelej inteligencie o hodnote takmer 150 miliárd dolárov.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: ZDnet
Facebook komentár