V poslednom pláne legislatívy na Ukrajine by mohlo mať svoje špinavé odtlačky prsty aj MMF. Ministerstvo financií Ukrajiny navrhuje, aby zrealizovalo veľmi podobný prístup k podmienkam finančnej pomoci v štýle vkladov na Cypre:
* UKRAJINA NAVRHUJE novú daň z vkladov prevyšujúcich 100 tisíc hrivien
* NÁVRH UKRAJINY na zdanenie bude obsahovať 1,5% za všetkých vkladov krajiny,
To sa zdá podobné, ako opatrenia ktoré majú stabilizovať rozpočet pre prípadné rokovania MMF a perfektne zapadá do toho, čo MMF naznačil v ďalšom kroku pre mnohých národoch.
To nasleduje po správe z minulého týždňa, kde bol oznámený návrh 25% dane na vklady …
Ukrajinský parlament potrebuje zvážiť návrhy zákonov, ktoré by zakázať bankové vklady v cudzej mene a zaviedli by 25% daň z úrokov na vklady v bankách a ďalších finančných inštitúcií, keďže príjmy z úrokov sú vo výške viac ako 5% – úroková sadzba Centrálnej Banky Ukrajiny je na úrovni.
Navrhované zmeny bankovníctva a daňovej legislatívy boli predložené podľa Yevhen Sihala, ktorý je členom vládnucej “Strany regiónov” tejto krajiny. Vo vysvetlivkách predložených v návrhoch tvrdil, že vyššia sadzba dane bude podporovať spotrebiteľské výdavky, znižovať náklady na podnikateľské úvery a poskytnúť ďalšie finančné prostriedky pre dôchodkový fond v krajine. Sihal taktiež vysvetlil, že jeho návrh na zdanenie je založený na skúsenostiach z Ruskej federácie.
Návrhy Sihala je v spojení s Národnou bankou Ukrajiny (NBU) a komunistickej strany krajiny v opozícii. NBU spomenula, že bola znepokojená tým, že sa ekonomické otázky spolitizujú a že jej politika bola pre zvýšenie vkladov v súlade s medzinárodnou praxou, zatiaľ čo komunistický vodca Petro Symonenko zasa poznamenal, že majitelia veľkých vkladov jednoducho presunú svoje prostriedky do zahraničia, aby sa zabránilo zaplateniu tejto dane.
Domnievame sa, rovnako ako s Cyprom, že veľké peniaze už dávno opustili túto krajinu a a obyčajní občania znova zaplatia požadovaný účet (pre dobro krajiny), pre získanie záchranných finančných prostriedkov.
Zdroj: InterFax
Facebook komentár