USA, Veľká Británia a niektorí ich spojenci na Rusko uvalili sankcie v reakcii na kroky, ktoré podľa nich pokladajú pôdu pre inváziu na Ukrajinu.
Ruský prezident Vladimír Putin uznal rebelmi ovládané oblasti Doneck a Luhansk za oddelené od Ukrajiny. Nariadil tam zároveň presun vojakov, ale tvrdí, že ešte neboli nasadení.
Čo je sankcia?
Sankcia je trest uložený jednou krajinou voči druhej krajine, často s cieľom zabrániť jej agresívnemu správaniu alebo porušovaniu medzinárodného práva.
Sankcie sú často navrhnuté tak, aby poškodili hospodárstvo krajiny alebo financie jednotlivých občanov, ako sú poprední politici. Môžu zahŕňať zákaz cestovania ako aj embargá na dodávky v oblasti zbraní.
Mimo vojny, patria medzi najtvrdšie opatrenia, ktoré môžu národy použiť.
Aké sankcie boli doteraz uložené?
Sankcie USA na Rusko
Sankcie USA oznámené v utorok majú poškodiť schopnosť Ruska financovať svoje vojenské úsilie:
- dve štátom vlastnené banky, ktoré sú podľa USA kľúčové pre ruský obranný sektor, už nebudú môcť podnikať v USA, ani pristupovať k ich finančnému systému
- sankcionovaných bolo päť osôb označených za súčasť Putinovho vnútorného kruhu
- boli uvalené obmedzenia na americké obchody týkajúce sa ruského štátneho dlhu
- Američania majú aktuálne zakázané podnikať v Luhansku a Donecku
Len málo amerických firiem pôsobí v príslušných regiónoch. Biely dom však uviedol, že by mohol uvaliť širšie sankcie, „ak by Rusko ďalej napádalo Ukrajinu“.
Sankcie EÚ na Rusko
Európska únia uvalila sankcie na 27 ruských jednotlivcov a organizácií vrátane bánk. Ako aj:
- obmedzuje prístup na európske kapitálové trhy
- obmedzuje možnosť prístupu k finančným prostriedkom z bánk EÚ
- zakazuje obchod medzi EÚ a dvoma regiónmi ovládanými povstalcami
Terčom sankcií je aj približne 351 poslancov ruskej Dumy, dolnej komory parlamentu.
Nemecký kancelár Olaf Scholz odložil schvaľovanie povolenia v rámci plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Nemecka.
Súvisiace: Nemecko po krokoch Ruska zastavilo schvaľovanie plynovodu Nord Stream 2
Sankcie Británie na Rusko
Medzitým britský premiér Boris Johnson oznámil sankcie voči piatim ruským bankám a trom bohatým ruským podnikateľom a pohrozil ďalšími krokmi.
Niektorí poslanci však uviedli, že vláda mala byť tvrdšia – zamerať sa na viac bánk a oligarchov.
Akým ďalším sankciám môže Rusko čeliť?
Západné štáty pohrozili Rusku ďalšími tvrdými sankciami, ak v agresii voči Ukrajine bude pokračovať.
Vylúčenie Ruska zo Swiftu
Jedným z opatrení by bolo vylúčenie Ruska z celosvetovej služby Swift (Spoločnosť pre celosvetovú medzibankovú finančnú telekomunikáciu), ktorú využívajú tisíce finančných inštitúcií po celom svete.
Ruským bankám by to jednoznačne sťažilo podnikanie v zámorí, no zároveň by to znamenalo ekonomické náklady pre krajiny ako USA a Nemecko, ktorých banky majú úzke väzby s Ruskom.
Biely dom tvrdí, že je nepravdepodobné, že by to zvolili, ako okamžitú reakciu na inváziu.
Zákaz Rusku používať americký dolár
USA by Rusku mohli zakázať finančné transakcie zahŕňajúce americké doláre. Každá západná firma, ktorá by umožnila ruskej inštitúcii obchodovať v dolároch, by tým pádom čelila sankciám.
To by mohlo mať obrovský vplyv na ruskú ekonomiku, keďže väčšina ich predajov ropy a plynu sa uhrádza práve v dolároch. Mohlo by to ochromiť ruský zahraničný obchod v iných sektoroch.
Na druhej strane by ruský export ropy a plynu prepadol, čo by sa dotklo európskych krajín, ktoré sú závislé od ruského plynu.
Blokovanie bánk
USA by mohli ruské banky uviesť na čiernu listinu, čím by im takmer znemožnili vykonávať medzinárodné transakcie.
Moskva by musela zachraňovať banky a robiť, čo mohla, aby sa vyhla rastu inflácie a poklesu príjmov.
To by však poškodilo západných investorov s peniazmi, ktorá majú práve v týchto bankách.
Okrem toho, aby sa zabránilo takýmto ekonomickým šokom, Rusko má vo svojej centrálnej banke rezervy vo výške viac ako 630 miliárd dolárov (464 miliárd libier).
Blokovanie vývozu dôležitých materiálov do Ruska
Západ by mohol obmedziť export kľúčových artiklov do Ruska.
USA by napríklad mohli obmedziť spoločnostiam predávať tovar, ako sú polovodičové mikročipy. Používajú sa vo všetkom od áut po smartfóny.
To by ovplyvnilo nielen ruský obranný a letecký sektor, ale celé jeho hospodárstvo, hoci by to poškodilo aj západné spoločnosti, ktoré technológiu predávajú.
Obmedzenia energií
Ruská ekonomika je vo veľkej miere závislá od predaja plynu a ropy v zámorí a západné štáty môžu odmietnuť nákup ropy a plynu od veľkých ruských energetických gigantov, akými sú Gazprom alebo Rosnefť.
Opäť by to však mohlo do Európy priniesť vyššie ceny plynu a nedostatok palív. Napríklad Nemecko sa pri zásobách plynu z jednej tretiny spolieha na Rusko.
Obmedzenie ruského prístupu k londýnskym finančným inštitúciám
Rozsah ruských peňazí v bankách a majetku v Británií je taký, že hlavné mesto dostalo názov „Londongrad“.
Vláda Británie uvádza, že tento problém rieši „rozsiahlymi smernicami pre pôvod bohatstva“, ktoré od ľudí vyžadujú, aby ukázali, odkiaľ pochádzajú ich peniaze.
Súvisiace: Nemecko: Západ chce nájsť energetické zdroje aj mimo Ruska
Ale len hŕstka z týchto smerníc bola použitá.
Americkí a európski diplomati však tvrdia, že západné krajiny sú menej jednotné v tom, ako reagovať, ak k invázii dôjde po malých krokoch.
Niektoré krajiny, ktoré majú užšie vzťahy s Ruskom – napríklad Maďarsko, Taliansko a Rakúsko – nemusia byť ochotné prísť z realizáciou rozsiahlych sankcií.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj. WSJ, Bloomberg, BBC
Facebook komentár