Uhlie-je-spat-pre-sucasnost

V dôsledku zmeny klímy, americké energetické spoločnosti zvyšujú svoju spotrebu uhlia, v dôsledku prudkého nárastu cien zemného plynu.

Americký úrad pre energetické informácie (EIA) očakáva sa, že produkcia uhlia v roku 2021 v USA vzrastie o 22%. To by znamenalo prvý ročný nárast výroby elektrickej energie spaľujúcej uhlie, od roku 2014.

Uhlie bolo dlhé obdobie hlavným zdrojom paliva pre elektrickú sieť USA – aj keď je jeho environmentálna stopa bola najväčšou.

Súvisiace: Rusko sa rozhodne nechystá zvyšovať dodávky zemného plynu do Európy

V posledných rokoch energetické spoločnosti upustili od uhlia, kvôli obavám z klimatickej krízy a kvôli množstvu veľmi lacného zemného plynu. Americká spotreba uhlia v roku 2019 klesla šiestym rokom po sebe a dosiahla na najnižšiu úroveň od roku 1964, keď ceny zemného plynu klesli na rekordné minimá.

Zatiaľ sa tento trend v posledných mesiacoch obrátil, keďže ceny zemného plynu čelia razantným nárastom, uhlie sa stalo omnoho viac konkurencieschopné.

V správe EIA sa uvádza, že produkcia uhlia v tomto roku stúpa kvôli „výrazne vyšším cenám zemného plynu a relatívne stabilným cenám uhlia“. Dodané náklady na zemný plyn do amerických elektrární sa v tomto roku podľa EIA nachádzajú v priemere na cene 4,93 dolára na milión britských tepelných jednotiek, čo je viac ako dvojnásobok ceny roku 2020.

Stáva sa to potom, čo americké elektrárne od roku 2010 vyradili takmer jednu tretinu produkčnej kapacity v uhoľných elektrárňach.

EIA uviedla, že nárast produkcia uhlia v USA “s najväčšou pravdepodobnosťou nebude pokračovať”. Správa predpovedá 5% pokles americkej výroby uhlia v roku 2022 v dôsledku vyradenia uhoľných blokov a mierne nižších cien zemného plynu.

Súvisiace: Čína nariaďuje uhoľným baniam zvýšiť produkciu, kvôli nedostatku elektriny

K zvýšeniu spotreby uhlia dochádza napriek tomu, že sa americký prezident Biden zaviazal k postupnému vyradeniu fosílných palív.

USA sa ako signatár Parížskej dohody o zmene klímy z roku 2015 zaviazali obmedziť emisie skleníkových plynov (hlavnú príčinu globálneho otepľovania) do roku 2050.

USA patria medzi najväčších znečisťovateľov sveta, avšak za Čínou zaostávajú.

Správy o zvýšenej spotrebe viedli k intenzívnej reakcii na sociálnych médiách, pretože vládni používatelia sociálnej siete Twitter sa snažil prekaziť kroky vlády.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, Express

Facebook komentár