Najväčšie a najznámejšie taxislužby ako je Uber a Lyft už roky upozorňujú na to, že vďaka poskytovaniu ich služieb začne časom klesať počet vlastníkov motorových vozidiel, pretože obyvatelia miest majú vďaka nim na dosah lacnejší a efektívnejší spôsob prepravy.
Toto tvrdenie vo svojej nedávnej štúdii potvrdzuje aj dopravný výskumný inštitút Michiganskej univerzity, texaský dopravný inštitút Texas A&M Transportation Institute a Kolumbijská univerzita.
Uber a Lyft poskytovali svoje služby v meste Austin v Texase už od roku 2014, avšak v máji 2016 túto činnosť zastavili a z mesta odišli, a to z dôvodu, že miestni obyvatelia podporovali prísne predpisy regulujúce činnosť takýchto spoločností. Jedným z takýchto predpisov bola povinnosť snímania odtlačkov prstov vodičov. O rok neskôr, bola ich činnosť v Austine obnovená po tom, čo zákonodarcovia prísne predpisy zrušili.
Práve spomínaný odchod otvoril výskumníkom jedinečnú príležitosť na zistenie ako ľudia menia svoje zvyky, po tom čo si navykli na alternatívne taxislužby ako je Uber a Lyft. V tejto súvislosti bolo v Austine zrealizovaný výskum na 1200 miestnych respondentoch, ktorí mali odpovedať na otázku, že odkiaľ a kam sa zvyčajne prepravovali s Uberom a Lyftom kým pôsobili v meste, a zároveň ako riešili prepravu na rovnaké trasy po tom, čo tieto spoločnosti už neboli v Austine dostupné.
Výskum ukázal, že až 41% respondentov sa opäť začalo prepravovať vo svojich vlastných autách, pretože tento spôsob predstavoval pre nich jedinú alternatívu prepravy ak v meste nepôsobil Uber a Lyft.
Medzi respondentmi ktorí sa opäť vrátili k preprave s vlastnými autami bolo 9% takých, ktorí si kúpili ďalšie auto do domácnosti, a to výhradne len na účel prepravy na krátke vzdialenosti po meste, na ktoré dovtedy využívali Uber a Lyft.
Ďalej výskum ukázal, že 42% respondentov začalo využívať služby inej taxislužby podobnej Uberu a Lyftu, ktorá v meste tiež pôsobila. Ihneď po odchode Uberu a Lyftu z Austinu bol v meste zaznamenaný náhly vzostup komunitárnych služieb a menších mobilných a počítačových aplikácií ako je napríklad Arcade City Austin.
Zaujímavosťou je, že len 3% respondentov vo výskume uviedlo, že sa po odchode Uberu a Lyftu začali v meste prepravovať mestskou hromadnou dopravou.
„Výsledným záverom výskumu nie je až tak fakt, že Uber a Lyft eliminujú potrebu vlastniť motorové vozidlo, ale skôr že tieto spoločnosti znižujú frekvenciu s akou ľudia svoje vlastné autá využívajú“ v rozhovore uviedol hlavný autor spomínaného výskumu. V tejto súvislosti tiež uviedol, že „”hoci veľká časť respondentov vlastní auto, nevyužívali ho až tak často. Avšak po odchode Uberu a Lyftu, ho opäť začali využívať častejšie.“
Napriek tomu treba v tejto súvislosti poznamenať, že približne 100 respondentov cítilo potrebu kúpiť nové auto bez ohľadu na to, či v meste Uber a Lyft je alebo nie je.
Navyše respondenti ktorí sa vrátili k cestovaniu so svojimi vlastnými autami, uvádzali 23x častejšie že cestujú oveľa viac ako tí, ktorí začali využívať komunitárne služby ako je Arcade City Austin.
“Čo bolo pre mňa asi najviac prekvapujúce, je to, že tí ktorí začali opäť jazdiť s vlastnými autami, trávili na cestách podstatne viac času, avšak ak by si zrátali cenu každej jednej jazdy, mohlo by ich to presvedčiť aby nepodnikali až toľko jázd.” uviedol Hampshire, ktorý ďalej pokračoval: “väčšina ľudí si úplne neuvedomuje ako veľmi často po kúpe auta sadá za volant.“
To by mohlo byť dobrou správou pre veľké mestá ktoré bojujú z vysokou ľudnatosťou, ktorá sa v poslednom období len zhoršuje. Ak by boli ľudia nútení využívať služby len Uberu a Lyftu, a aj to len v prípadoch kedy je to naozaj nevyhnutné, bol by počet áut na cestách značne zredukovaný. V menšom počte prípadov by prítomnosť týchto spoločností mohla niektorých ľudí presvedčiť úplne sa vzdať myšlienky na kúpu nového auta.
Hampshire taktiež uviedol, že bol prekvapený aké malé množstvo ľudí sa rozhodlo cestovať s verejnou dopravou. K tomu uviedol, že “Verejný prepravný systém v Austine nie je vybudovaný na takej úrovni ako v iných mestách. Z tohto dôvodu sa nemusí obyvateľom mesta javiť ako schodná alternatíva prepravy.”
Výrobcovia áut sa pripravujú na koniec éry v rámci ktorej bolo vlastníctvo áut v mestách populárne. Spoločnosť General Motors v roku 2016 zahájila svoj projekt „car-sharing“ – ide o službu s názvom Mavenm kde viacero osôb využíva jedno vozidlo. Táto služba je primárne využívaná tzv. Deťmi milénia, ktoré môžu váhať pri rozhodovaní sa či vlastniť alebo nevlastniť vozidlo v tak drahých mestách ako je New York a San Francisco.
Hoci spomínaná štúdia evokuje pocit že v oblasti dopravy by malo prísť k odľahčeniu, aj to treba brať s rezervou.
Využívanie aplikácií taxislužieb ako je Uber a Lyft namiesto využívania prepravy s vlastným autom pomôže znížiť hustotu dopravy len vtedy, ak by takáto zmena prebehla pri dostatočne veľkom rozsahu obyvateľstva. Avšak ak sa nezačne viac ľudí spoliehať namiesto tzv.„carpool“ služby (ako je napríklad Lyft Line alebo UberPOOL, ktoré sú založené na princípe že z a do práce sa niekoľkí kolegovia vezú v jednom aute, pričom, náklady na cestu sa delia medzi nich), na taxislužby fungujúce na princípe Uberu a Lyftu, tak na cestách budú naďalej zostávať autá v ktorých sa mnohokrát prepravuje len jedna osoba.
Hampshire uviedol k respondentom zapojeným do štúdie, ktorý používali Uber alebo Lyft, že hlavným prostriedkom ktorý využívali na prepravu po meste, bola len v 12% prípadov zvolená možnosť využívania tzv. „carpool služieb.“
Výsledky štúdie sa môžu líšiť mesto od mesta , podľa toho ako dobrý prístup majú jednotlivé mestá k mestskej verejnej doprave.
Tak či onak, spomínaný výskum ukázal, že taxislužby ako je Uber a Lyft môžu uľahčiť proces vzdávania sa prerokovania s osobným autom vo väčších mestách.
Preložila: Zuzana Panakova
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheEconomist
Facebook komentár