Dôvera je na finančných trhoch naozaj krehkou záležitos’tou. Okamžite sa môže vypariť. Presne to sa stalo počas tohto chaosu spôsobeného koronavírusmi na Wall Street.
Všeobecnému akciovému indexu S&P 500 trvalo len šesť obchodných dní, aby prešli z rekordných výšok do korekcie. Podľa Howarda Silverblatta zo spoločnosti S&P Dow Jones Indices sa jedná o najrýchlejší prepad za posledných viac ako 70 rokov.
Obavy z pandémie z indexu S&P 500 vymazali 3,4 bilióna dolárov. V dnešnom dni však nastávajú ďalšie straty. Americké akcie sú na ceste k najhoršiemu týždňu od finančnej krízy v roku 2008.
Scott Minerd, investičný riaditeľ spoločnosti Guggenheim Partners, v správe pre klientov napísal: „Momentálne sú úrovne paniky na veľmi vysokej úrovni.“
Wall Street začína oceňovať riziko, že by koronavírus v Spojených štátoch mohol spôsobiť vážne spomalenie hospodárstva alebo dokonca recesiu. Predaj smartfónov je je vo volnom páde. Spoločnosť MasterCard varuje pred miernejšou spotrebou. Apple čelí nedostatku iPhonov a Coca-Cola tvrdí, že je nedostatok umelých sladidiel.
Súvisiace: Spoločnosti z USA: “Koronavírus by mohol zasiahnuť príjmy z Číny o 50%”
Minerd ďalej uviedol: „Koronavírus nám ukazuje nepredvídateľnú cestu, ktorú môže vonkajšia sila zohrávať pri narušení hospodárstva, ktoré už vykazuje veľa symptómov konca cyklu, nachádzajúcom sa pred recesiou.“
Cena za dokonalosť a zaslepenosť trhov z dôvodu zdravotnej krízy
Rozsiahle straty boli znásobené niekoľkými hlavnými faktormi.
Jedným z nich bolo, že trhy oceňovali dokonalosť, čoho dôkazom sú vznešené trhové ocenenia. Pomer ceny a zisku u indexu S&P 500 minulý týždeň dosiahli 18-ročné maximum.
Inými slovami, Wall Street sa sťažoval na prepuknutie koronavírusu a jeho následky. Keď sa zdravotná kríza rozšírila z Číny do Južnej Kórey, Talianska a ďalších významných ekonomík, investori bili na poplach.
Vírus, ktorý spôsobuje chrípku a jeho ochorenie je nazvané COVID-19, infikoval viac ako 80 000 ľudí a zabil najmenej 2 800 ľudí, väčšinou v Číne, pričom sa rozšíril do 46 krajín.
Medzi najnovšie negatívne správy pre USA patrí, že kalifornský guvernér odhalil, že 8 400 ľudí, ktorí cestovali do Číny, bolo monitorovaných na príznaky. Financial Times uvádza, že v nemecké mestá a švajčiarske mestá rušia podujatia nad 1 000 ľudí, a krajiny vrátane Nigérie, Nového Zélandu a Litvy potvrdzujú svoje prvé prípady.
Ďalším problémom je, že investori nie sú plne informovaní o epidémiách, nehovoriac o pandémiách. To vytvára strach z neznámeho. V tomto prostredí investori najprv realizujú odpredaj a otázky kladú až neskôr.
Medzitým môžu trhy narúšať aj meniaci sa politický kontext. Bernie Sanders, ktorý je demokratickým socialistom vedie súboj v rámci demokratickej nominácie, ale analytici banky Goldman Sachs varovali, že koronavírus môže stáť prezidenta Donalda Trumpa voľby. To by mohlo znamenať ostrý odklon od nízkych daní a ľahkej regulácie Trumpovej éry, ktorú trhy milujú.
Wall Street sa aktuálne nachádza v očakávaniach slabších firemných ziskov z dôvodu koronavírusu. Goldman Sachs varovala, že rast výnosov indexu S&P 500 v roku 2020 by mohol byť odstránený škodami spôsobenými v dodávateľských reťazcoch a dopyte.
To naznačuje, že odpredaj na trhoch ešte nemusí byť na konci. Analytici z RBC Capital Markets uviedli, že hodnota indexu S&P 500 by sa mohla pohybovať v rozmedzí 2 700 bodov až 2 900 bodov, čo z rekordných maxím predstavuje celkovú stratu 14% až 20%. Firma uviedla, že by to bolo „v súlade so strachom z “poškodenia“ rastu“ v rokoch 2010, 2011, 2015 – 2016 a v druhej polovici roku 2018.
„Historické extrémy“
Veteráni na trhu však vyzývajú každodenných investorov, aby neprepadali panike a aby straty uvádzali vždy do kontextu faktov.
Áno, akciový index vodcov sektorov Dow Jones vo štvrtok utrpel najhorší pokles v histórií. Ale v percentuálnom vyjadrení poklesol o 4,4% v porovnaní s 8% prepadom v roku 2008, nehovoriac o 22% havárii v Čierny pondelok v roku 1987.
A napriek ťažkým stratám v tomto týždni, sa akciový index S&P 500 z miním dosiahnutých v roku 2009 nachádza vo viac ako štvornásobnom zisku.
Je dôležité si uvedomiť, že trhy majú tendenciu nadmerne reagovať, a to tak nahor, ako aj nadol. A vždy býva na trhoch pravidlo, že akciové trhy sa najprv zbavujú nadmerného ocenenia, kde príde k prehnaným reakciám, avšak v určitom okamihu začnú akciové trhy opäť vyzerať atraktívne.
Súvisiace: Európske akcie prepadli v dôsledku obáv koronavírusu v Taliansku
Keith Lerner, hlavný trhový analytik spoločnosti Truist/SunTrust Advisory, poznamenal: „V tlaku na odpredaje vidíme historické extrémy.“
Lerner s odvolaním sa na vylepšené pozadie rizika/odmeny vylepšil svoj investičný výhľad na akcie zo štvrtka z “neutralného“ na “atraktívne“.
História ukazuje, že trhy majú tendenciu nadmerne reagovať na obavy z recesie.
Akciový index S&P 500 iba za štyri obchodné dni prepadol o 10%. Podľa Lernera, sa rok po takomto odpredaji akciový index S&P 500 vždy vybral nahor. Priemerný zisk dosiahol hodnotu 26%.
Mark Haefele, ktorý je investičným riaditeľ v banke UBS, v štvrtkovej správe ku klientom uviedol, že „solídne“ ekonomické základy v Spojených štátoch naznačujú, že narušenie koronavírusu bude „krátkodobé“.
Haefele nakoniec poznamenal: „Aj keď sa nesnažíme nájsť trhové dno,“ … „doterajšie skúsenosti naznačujú, že je vhodný čas investovať do amerických akcií pre investorov v časovom horizonte niekoľkých mesiacov alebo viac.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Bloomberg
Facebook komentár