Turecko_Erdogan_este_musi_zvizaziť_pred_investormi_2017

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan získal súhlas k novým právomociam. Aktuálne však musí vyhrať nad investormi.

Erdogan, ktorý počas minulého roka prežil pokus o prevrat, si v nedeľňajšom ústavnom referende zaistil prísnejšiu kontrolu.

Investori zatiaľ reagovali len mierne, keďže turecká líra voči americkému doláru získala 0,5% a turecké akciové trhy dosiahli len mierne zisky. Trhy sa obávali, že porážka pre Erdogana by mohla vyvolala protireakciu zo strany štátu – orgány od štátneho prevratu (v júli) zatkli viac než 47 000 jednotlivcov.

Tatha Ghose, ktorý je vedúcim analytikom pre rozvíjajúce sa trhy v Commerzbank, vo svojej poznámke ku klientom napísal: “Na základe tohto výsledku, očakávame krátke pozdvihnutie v cene tureckých aktív, keďže obrovská neistota spojená s opačným výsledkom hlasovania bola odvrátenou.”

Avšak zisky budú pravdepodobne utlmené. Erdogan aby si zabezpečil čo najviac zo svojich nových právomocí, bude musieť v roku 2019 vyhrať voľby a to znamená, že výnimočný stav bude pravdepodobne predĺženým, čo podľa vyjadrení analytikov znižuje vyhliadky pre reformy.

Súvisiace: Nový prezidentský palác Turecka je absurdný

Kit Juckes zo Societe Generale poznamenal: “Dostávame sa do rally, ale je otázne či môže byť, bez nás trvácnou,” … “Náš tím pre rozvíjajúce sa trhy … chce vidieť, aký druh zmien politiky uvidíme.”

To je zoznam, čo budú investori pozorne sledovať:

Voľby v roku 2019

Turecko je hlboko rozdelené – viac ako 48% zahlasovalo za “nie” – a politická neistota bude pokračovať. Skupina za “áno” v posledných voľbách v roku 2015 poskytla menšiu podporou vládnych strán. Je pravdepodobné, že podporia opozíciu, aby spochybnili výsledok referenda.

A Erdogan bude musieť vyhrať voľby v roku 2019, aby svoje víťazstvo dokončil.

Ghose ďalej poznamenal: “Prechod na väčšie právomoci nebude okamžitým – nastane až po najbližších voľbách.”

Erdoganovi boli dané veľké zásluhy za ekonomický boom v krajine v posledných 15 rokoch. Ale jeho povesť bola v poslednej dobe pošpinenou.

Priemerný príjem sa podľa údajov od Svetovej banky zvýšil z 3 800 dolárov v roku 2003, kedy sa stal premiérom, na 10 000 dolárov. To znamená, že počet ľudí žijúcich pod hranicou chudoby sa znížil z 23% populácie na menej ako 2%.

Turecko však už nevidí 6% priemerný ročný rast ktoré dosahovalo od roku 2002 do roku 2007. Je pravdepodobné, že v roku 2017 bude polovičným (podľa MMF). Zahraničné investície boli taktiež zasiahnuté – z 22 miliárd dolárov v roku 2007 na $ 17 miliárd v roku 2015 a to sa jednalo o jeden z najlepším uplynulých rokov. Turecká líra voči americkému doláru za posledných 12 mesiacov stratila viac ako 22%.

Európska otázka

Turecko v roku 2005 začalo rokovania o pristúpení k Európskej únii, ale pokroky sú veľmi pomalé. Nedeľné referendum by to mohlo ešte zhoršiť.

Medzinárodný pozorovatelia už uviedli neblahé verdikty o priebehu hlasovania. Nemecká kancelárka Angela Merkelová Erdoganovi pripomenula, že Turecko – ako potenciálny člen EÚ – má chrániť demokraciu a základné práva.

Ďalším problematickým bodom je Erdoganova snaha o obnovenie trestu smrti, čo mu uľahčilo víťazstvo referenda.

Francúzsky prezident Francois Hollande varoval, že akékoľvek referendum v Turecku o znovuzavedení trestu smrti by znamenalo rozchod, s hodnotami a záväzkami EÚ.

Ghose z Commerzbank ďalej uviedol: “Jednoznačne to zasiahne rozhovory o pristúpení k EÚ a ďalšiu spoluprácu s Európskej únie v dohľadnej budúcnosti.”

Je pravdepodobné, že EÚ ponechá utečeneckú dohodu nažive, na základe ktorej Turecku platí ročne zhruba tri miliardy eur, aby sa mohlo vyrovnať sa s prílivom prisťahovalcov zo Sýrie a iných krajín.

Vzťahy s Ruskom

Turecko opätovne zastavuje a obnovuje životne dôležité, vzťahy s Ruskom.

V roku 2014 spolu zápasili v názoroch na Ukrajinu a nezákonnú anexiu Krymu. Nedávno bolo vidno rozpory okolo Sýrie. Turecko rozrušila ruská podporu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Avšak jeho ekonomika bola v posledných desiatich rokoch robustná a dynamická. Závisí od obchodu, cestovného ruchu a energetických zdrojov.

Súvisiace: Prečo si Rusko a Turecko nemôžu dovoliť obchodnú vojnu

Rusko je jedným z najlepších obchodných partnerov Turecka. Niekoľko miliónov ruských turistov v tureckom hospodárstve necháva miliardy dolárov. Najvýraznejšie, Rusko dodáva Turecku 12% podiel ropy a 55% zemného plynu.

Kremeľ v pondelok povedal, že “každý by mal rešpektovať vôľu vyjadrenú tureckým ľudom.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: The Wall Street Journal, Bloomberg

Facebook komentár