Turecká menová kríza sa v piatok prehĺbila, keď ich mena prepadla o 8 % na nové rekordné minimum, ako je zachvátená obavami z inflačnej špirály vyvolanej neortodoxným plánom prezidenta Tayyipa Erdogana pre zníženie úrokových sadzieb, vzhľadom na prudko rastúce ceny.
Turecká líra dosiahla hodnotu 17,0705 za dolár, čo spustilo priamu intervenciu centrálnej banky na trhu s cieľom podporiť decimovanú tureckú menu – ide o piate úsilie počas tohto mesiaca, kde sa podľa jej vyjadrení snaží riešiť to, čo označuje za „nezdravé“ ceny.
Predaj dolárov od centrálnej banky znížil straty líry na hodnotu 16,5. V rámci tejto úrovne sa v priebehu tohto roka tak stále nachádza v prepade 55 % svojej hodnoty – vrátane 37 % len za posledných 30 dní, čo hlboko znepokojilo situáciu v hlavnom rozvíjajúcom sa trhovom hospodárstve.
Erdoganovo septembrové rozhodnutie, s cieľom presadzovania uvoľnenie menovej politiky o 500 bázických bodov, vrátane ďalšieho veľkého zníženia vo štvrtok, vystrelilo hodnotu inflácie nad 21 %. Podľa viacerých ekonómov v budúcom roku pravdepodobne presiahne hodnotu 30 %, v dôsledku stúpajúcich dovozných cien a núdzového zvýšenia minimálnej mzdy.
„Keďže sa Erdogan zdanlivo viac zakorenil vo svojom postoji proti vhodnému nastaveniu úrokových sadzieb, na základe čoho by mala menová kríza dlhšie trvať, Turecko môže byť za bodom, z ktorého niet návratu,“ poznamenal Patrick Curran zo spoločnosti Tellimer a opísal líru ako úplne odpojenú od základov.
O možnosti opätovného investovania do tureckých aktív, poznamenal: “Stále nie sme pripravení chytiť padajúci nôž,” … “Pokiaľ je Erdogan pri kormidle, nič nebráni tomu, aby líra pokračovala v znehodnocovaní.”
Následné efekty boli rýchle a bolestivé, keď Turci sledovali, ako sa ich úspory a príjmy rozpúšťajú.
Erdogan v budúcom roku oznámil zvýšenie minimálnej mzdy o 50 % na 4 250 lír (275 dolárov) mesačne. Očakáva sa však, že to povedie k zvýšeniu celkovej inflácie spotrebiteľských cien o 3,5 až 10 percentuálnych bodov.
Zvýšenie sa týka približne 6 miliónov zamestnancov, ale vzhľadom na prudké znehodnotenie líry je nová minimálna mzda stále nižšia, ako ekvivalent 380 dolárov pred rokom.
Maxim Rybnikov, riaditeľ hodnotenia investičných ratingov pre región EMEA v spoločnosti S&P Global Ratings, poznamenal: „Sme presvedčení, že súčasná kombinácia politík je v podstate neudržateľná.“
Prehodnotenie politického rámca
Rýchly a ohromujúci kolaps trhu prekonal menovú krízu Turecka v roku 2018, ktorá vyvolala hlbokú, no krátku recesiu.
Turecké štátne dlhopisy denominované v dolároch aktuálne čelili tlaku, pričom niektoré dlhodobejšie emisie klesli až o 1,3 centa (podľa údajov spoločnosti Tradeweb). Spready voči americkým dlhopisov sa rozšírili na 579 bázických bodov v rámci indexu JPMorgan EMBI a z minulého piatku sa navýšili o 28 bázických bodov.
Údaje od spoločnosti IHS Markit ukázali, že päťročné swapy voči úverovému zlyhaniu od štvrtka vzrástli o 3 bázické body k blízkosti 529 bázických bodov, čo je ich maximum od 6. decembra.
Štvrtkové zníženie úrokových sadzieb od centrálnej banky o 100 bázických bodov poslalo reálnu úrokovú sadzbu Turecka hlbšie do záporných hodnôt.
Banka naznačila, že pozastaví cyklus uvoľňovania, aby mohla sledovať jej účinky v nasledujúcich troch mesiacoch, keď „budú prehodnotené všetky aspekty rámca politiky s cieľom vytvoriť základ pre udržateľnú cenovú stabilitu.“
Rybnikov ďalej poznamenal: “Možno to znamená, že by mohli byť zvážené iné kanály úrokových sadzieb.” Centrálna banka v minulosti používala pri stanovovaní sadzieb tzv. úrokový koridor.
Rybnikov dodal, že ak by cyklus znižovania sadzieb pokračoval, zvažovania ohľadom možnosti kontroly kapitálu by mohli byť na stole. “Toto nie je naša základná línia… veríme, že ako politické opatrenie sa použijú ako opatrenie poslednej možnosti.”
Súvisiace: Trhy v šoku: Erdogan v 2 rokoch vyhodil tretieho guvernéra centrálnej banky Turecka
Aj keď Erdogan odmietol prosby svojej vlády o zvrátenie tohto smerovania, obchodníci predpovedajú, že to čoskoro bude musieť nastať. Výnos u 10-ročných štátnych dlhopisov Turecka sa takmer zdvojnásobil na 22,5 % z približne 12 % na začiatku roka.
Banka JPMorgan z Wall Street v budúcom roku predpovedá masívny nárast úrokových sadzieb o 12 percentuálnych bodov, čo je oveľa viac ako ktorýkoľvek iný turecký partner.
Centrálna banka bola pod tlakom Erdogana, aby realizovala sériu znižovania úrokových sadzieb s cieľom podporiť ekonomický rast, poskytovanie úverov a export v rámci jeho nového ekonomického plánu.
Ekonómovia a opoziční zákonodarcovia túto politiku vo veľkej miere kritizovali ako bezohľadnú.
Centrálna banka za posledné dva týždne na menovom trhu vykonala 4 intervencie, kedy realizovala odpredaj amerických dolárov, aby spomalila pokles líry, a ešte viac poškodila svoje už tak vyčerpané zahraničné rezervy.
Turecká líra sa tento rok taktiež prepadla o 51 % voči euru a 54 % voči libre.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár