Turecká mena už počas neskorých nočných hodín v piatok prepadla, keďže v tejto krajine vypukol vojenský prevrat.
Turecká líra voči americkému doláru klesla o 5%, čo predstavuje dramatický prepad hlavnej meny. Agentúra Reuters v tom čase uviedla, že turecká armáda vo svojom vyhlásení uviedla, že prevzala kontrolu nad krajinou.
Správy o neobvyklej vojenskej činnosti sa objavili na sociálnej sieti Twitter, čo bolo krátko predtým ako uzavreli americké trhy o 22:00 nášho času. Tieto správy spôsobili, že index iShares MSCI Turkey ETF ukončil deň v strate 2,5%. ETF, ktoré sleduje turecký akciový index po riadnom obchodovaní prepadol o ďalších 6%.
Nebolo jasné, kto vlastne má kontrolu nad Tureckom.
V uliciach boli tanky a vojaci, rovnako ako demonštranti, zatiaľ čo streľba a výbuchy prerušoval chaos. Vláda tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a vojaci taktiež tvrdili, že situáciu majú pod kontrolou.
V skorom sobotňajšom čase podľa prezidentského zdroja, lietadlo presúvajúc tureckého prezidenta Erdogana pristálo na letisku Attatürka – v Istanbule.
Násilné povstania v Turecku vraj zanechalo za sebou najmenej 161 mŕtvych. V sobotu vláda uviedla, že situáciu má už po prevrate späť pod kontrolu, ktorý bol spôsobený členmi armády.
Súvisiace: Prevrat v Turecku…Aké sú Vaše názory?
Čo ďalej?
Po zmarenom pokuse o štátny prevrat pokračuje v Turecku zatýkanie v radoch justície i armády. Vo väzbe skončilo ďalších 52 armádnych dôstojníkov a na 53 sudcov a prokurátorov bol vydaný zatykač, informovala dnes štátna agentúra Anadolu. Úrady v súvislosti s pučom zaistili už viac než 6000 osôb. Veľké čistky vraj budú pokračovať.
Podľa miestnych médií citovaných agentúrou DPA úrady zatykačov na pracovníkov justície vydali dokonca 140. Zatknutí už boli dvaja sudcovia ústavného súdu. Úrady vinia zadržaných z účasti na pokuse o puč a z členstva v teroristickej organizácii vedenej duchovným Fethullahom Gülenom.
Polícia po celej krajine vykonala množstvo domových prehliadok. Podľa miestnych médií, ktoré citovala agentúra DPA, pochádza väčšina zo 140 sudcov a prokurátorov, na ktoré úrady vydali zatykače, z Istanbulu. Už v sobotu úrady po zmarenom pokuse o vojenský prevrat odvolali z funkcie 2 745 sudcov a prokurátorov. Podľa agentúry DPA má Turecko celkom asi 14 500 až 15 000 sudcov.
Aktuálne obchodovanie tureckej líry
Turecká líra dnes voči americkému doláru rastie, čím sa teda čiastočne zotavuje zo svojho najväčšieho jednodňového prepadu za takmer osem rokov, keďže turecká vláda potvrdila kontrolu nad krajinou po neúspešnom puči.
Líra voči americkému doláru rastie o 2,1% na 2,9573. Mena, ktorá sa obchoduje nepretržite, aj keď sa zlou likviditou v priebehu ázijskeho obchodovania, v piatok klesla o spomínaných 4,7%. V piatok tak turecká líra dosiahla najväčší jednodňový pokles voči doláru od októbra 2008. Za rok je líra voči americkému doláru v strate 1,4%.
Turecko už stihlo oznámiť, že na podporu líry nebude zasahovať
Turecko tak podľa vicepremiéra Mehmeta Simseka nebude zasahovať na podporu líry, ale bude sledovať vývoj trhoch a ako sa budú vedieť prispôsobiť tejto “významnej udalosti” a budú sa spoliehať na rýchle riešenie piatkového pokusu o prevrat, čo by malo navrátiť dôveru zahraničných investorov.
Centrálna banka bude poskytovať neobmedzenú likviditu tureckej líry a znížila sadzbu za dopyt po vnútrodennej likvidite na nulu. Bude taktiež zvažovať realizáciu zvýšenia limiov na devízové vklady pre banky.
Obchodovanie tureckých akcií
Turecké akcie dnes klesajú, keď akciový index Istanbul 100 na začiatku obchodovania prepadol o 2,5 percenta, čím končí silný rast za posledné dva týždne.
Pre tento účel $ 780 miliardová ekonomika, ktorá je hlboko závislou na externom financovaní, môže z dôvodu prepadu líry alebo veľkého odtoku akciového trhu prehĺbiť problémy.
Turecko v prvých piatich mesiacoch tohto roka získalo takmer 16 miliárd dlárov vo forme zahraničných prílivov, ale podľa údajov agentúry Bloomberg až $ 13,5 miliárd bolo tzv. “horúcimi peniazmi”, ktoré by sa mohli ľahko vypariť v prípade, že politická kríza bude pokračovať.
Zdroj: Reuters, WSJ
Facebook komentár