Japonský akciový index Nikkei dosiahol svoj najväčší ročný zisk za viac ako 40 rokov, ale aj tak nebolo najvýkonnejší akciový index roka 2013 .
Túto česť získal Venezuelský benchmark – IBC Index. Jeho súčasťou je 11. najlikvidnejších a obchodovaných akciových firiem burzy v Caracase. Počas roka 2013 dosiahol výkon neuveriteľných 480 percent.
Ale IBC nie je žiadnym nováčikom, pokiaľ sa jedná dosiahnuté ročné zisky. V roku 2012 bol taktiež najlepším indexom s nárastom o 303 percent a v roku 2011 získal 79 percent.
( Súvisiace: Kuba v poslednej reforme zruší menový systém svojich 2. mien )
Akcie bánk v minulom roku zaznamenali obrovský rast: Mercantil Servicios Financieros a získala 593 percent a Banco Nacional de Credito pridala 921 percent. Plus, akcie telekomunikačnej firmy Nacional Telefonos de Venezuela sa zvýšili o 218 percent.
Ale tieto hviezdne zisky prichádzajú v čase neistoty a zmien tejto krajiny. V marci rok 2013 socialistický vodca krajiny – Hugo Chavez zomrel, takže Venezuela bola na pokraji hospodárskeho kolapsu.
Inflácia dosahuje astronomické úrovne, v roku 2013 dosahujúc úrovne 56,2 percenta – podľa vládnych odhadov. Venezuelská mena bolivar – ktorá je zavesená voči americkému doláru – na čiernom trhu výrazne stráca na hodnote a zahraničné menové rezervy sa zmenšujú. Rozšírenie swapov úverového zlyhania (CDS – poisetnie proti nesplácaniu) v roku 2013 poukazuje, že investori sa stále viac obávajú toho, že Venezuela nebude schopná splácať svoje štátne dlhy.
Vzhľadom k tomu Michael Ganske, vedúci divízie rozvíjajúcich sa trhoch u Rogge Global Partners uviedol, že výkon IBC v tomto roku nebolo nič väčšie než “zázrak”.
( Súvisiace: Hugo Chávez je preč, ale jeho „ropný“ odkaz žije ďalej )
Poznamenal: “Makroekonomický príbeh a politika idú zlým smerom” … “Venezuelská ekonomika bola extrémne slabá a nový vodca krajiny – Nicolas Maduro stráca svoju oblubu a to všetko z dôvodu zhoršenia ekonomickej situácie a jeho nedostatku charizmy, v porovnaní s Chávez-om.
Venezuela má však obrovské zásoby ropy, ktorým ale konkurujú zásoby zo Saudskej Arábie (podľa US Energy Information Administration).
Ganske ďalej povedal: “Venezuela v podstate všetko vsádza na ropu,” čo by podľa predpokladov malo znamenať určitú stabilitu, keď bude dosahované oživenie globálnej ekonomiky. Dodal, že štátna kontrola venezuelských bánk by mohla taktiež profitovať z peňažných tokov ropného priemyslu.
Gankse varoval, že investori by počas roka 2014 z indexu IBC nemuseli dosiahnuť rovnaké úrovne ziskov, za účasti nízkej trhovej kapitalizácie a likvidity na tomto trhu.
( Súvisiace: 70% rezervy Cháveza na zlato si vyberajú svoju daň )
Ďalej povedal: “Mali by sme očakávať, že v roku 2014 zažijeme rovnaké sklamanie, s možným rizikom menového znehodnotenia alebo eskalácie politického napätia”.
Zdroj: LatinAmericanHeraldTribune
Facebook komentár