Prezident Donald Trump vo štvrtok oznámil, že USA už čoskoro zavedú tarify na dovoz pochádzajúci z Číny v hodnote miliárd dolárov, čo predstavuje krok, ktorý by mohol naštartovať obchodnú vojnu.
Sadzby, ktoré fungujú ako dane z dovozu, prichádzajú po správe okolo vyšetrovania Trumpovej administratívy z ohľadom na čínske krádeže duševného vlastníctva v USA. Krajina napríklad prinútila podniky presunúť svoje patenty do Číny, alebo zverejniť svoje obchodné tajomstvá, k tomu, aby im tam vôbec bolo umožnené obchodovať.
Trumpova administratíva oznámila zavednie 25% sadzieb na dovoz z priemyslu vrátane biofarmaceutických výrobkov, robotiky a železničného zariadenia. Podľa predstaviteľov Bieleho domu, úplný zoznam výrobkov bude zverejnený za 15 dní, čo poskytne podnikom čas na podanie petície na vylúčenie niektorých položiek. Očakáva sa, že tieto tarify ovplyvnia tovar dovážaný z Číny o objeme až 50 miliárd dolárov. Určité čínske investície do USA tak budú tiež obmedzené.
Čínski predstavitelia už naznačili, že prídu s odvetou.
Vo vyhlásení čínskeho ministerstva obchodu včera uviedli: “Čína nebude len tak nečinne sedieť, keď uvidí poškodzovanie legitímnych práv a musí prijať všetky potrebné opatrenia, aby svoje legitímne práva dôrazne obhájila.”
Súvisiace: Tento projekt spojí Čínu s viac než 70 krajinami naprieč Áziou, Európou a Afrikou
Správy naznačujú, že Čína zavedie clá na vývozy USA z hlavných poľnohospodárskych výrobkov z ciroku, sóje a prasiat. Viac ako polovica sójových bôbov a ciroku vyvážaných z USA sa vaváža práve do Číny.
Ako súčasť tohto oznámenia Trumpova administratíva tiež vyhlásila, že USA vo Svetovej obchodnej organizácií (WTO) voči Číne podajú sťažnosť.
V tomto oznámení Trump sa nezameral len na Čínu, ale aj Európsku úniu, Japonsko a WTO.
Trump poznamenal: “Ak nás obmedzia, rovnako ich obmedzíme aj my – tak to musí byť,” … “Niektoré veci musíme po rokoch zmeniť.”
Pri podpisovaní ustanovenia, Trump toto rozhodnutie nazval “prvým z mnohých”.
Čas na prispôsobenie podniky dostanú
Pred zavedením novo-ohlásených taríf, úrad amerického obchodného zástupcu najprv zverejní zoznam viac ako 1000 možných colných položiek, technických kódov, ktoré sa budú vzťahovať na konkrétne tovar.
Následne prebehne 30-dňové obdobie pripomienok, počas ktorého spoločnosti a priemyselné skupiny môžu vzniesť námietky voči určitému tovaru, zahrnutému do taríf. Počas tohto obdobia sa uskutoční aj verejné vypočutie o sadzbách.
Po uplynutí obdobia pripomienok Úrad určí, na ktoré tovary sa tarify budú vzťahovať a tieto zistenia sa následne zverejnia.
Časový horizont týchto operácií by mohol prebiehať do mája alebo júna, než sa tarify kompletne implementujú.
Obavy z obchodnej vojny sa navyšujú
Nové sadzby znamenajú eskaláciu pretrvávajúceho napätia v obchode medzi USA a Čínou.
Trump nedávno čínskym úradníkom povedal, že chce znížiť obchodný deficit medzi oboma krajinami o 100 miliárd dolárov; USA v minulom roku s Čínou dosiahli deficit na úrovni 375,2 miliardy dolárov.
S cieľom znížiť deficit, Trump v januári schválil tarify na všetky dovozy solárnych panelov a práčok do USA a potom (1. marca) nasledovala oblasť oceňovania ocele a hliníka. Oba tieto kroky v Číne vyvolali ostrú kritiku.
Zatiaľ čo pohyby sú v súčasnosti obmedzené, ekonómovia a investori sa už obávajú dôsledkov.
Ebrahim Rahbari, ktorý je riaditeľ globálneho ekonomického výskumu v Citi poznamenal: “V súhrnnom rozsahu väčšina ekonómov verí, že štvrtkové tarify budú mať obmedzený účinok. Ale tento krok by mohol signalizovať blížiace sa problémy.”
Rahbari v poznámke pre klientov ďalej uviedol: “Našim základným príkladom je mierne zvýšenie globálneho protekcionizmu, ktoré je väčšinou zamerané na konkrétne sektory,” … “Avšak globálna obchodná vojna za učasti vážnych nepriaznivých vplyvov predstavuje významné riziko na celosvetovú aktivitu.”
Dodal: “Ak by tieto sankcie boli veľmi veľké, existuje veľké riziko čínskych odvetných opatrení, ktoré by mohli vystupňovať až do elosvetovej obchodnej vojny.”
Obmedzenia obchodu pravdepodobne zvýšia ceny dovozu čínskeho tovaru. Pre podniky, ktoré vo svojich konečných produktoch využívajú dovoz, tarify s najväčšou pravdepodobnosťou povedú k zvyšovaniu nákladov a ovplyvnia zvýšenie cien alebo zníženiam v iných oblastiach podnikania.
Súvisiace: Čo hovorí ekonomická teória o znižovaní daní?
Shawn Golhar, ktorý je vedúcim výskumu verejnej politiky v spoločnosti Barclays uviedol: “V prípade obchodnej vojny by hospodársky dôsledok bol oveľa vážnejší a mohol by dokonca priviesť Spojené štáty do recesie. Mohlo by to mať vážne dôsledky na rast, aj keby sa boj medzi USA a Čínou prestal rozširovať.”
Golhar v poznámke pre klientov ďalej poznamenal: “Z hľadiska Číny je obchodný deficit USA na úrovni 375,2 miliárd dolárov, takže dvojciferné tarify so širokou základňou by mohli mať škodlivý vplyv na hospodársky rast,” … “Krátko po voľbách v roku 2016 naši ekonómovia odhadli, že 15% sadzba na čínsky dovoz by znížila rast o 0,3-0,5 percentuálneho bodu v horizonte štyroch štvrťrokov za predpokladu, že Čína uloží podobné tarify aj na vývoz z USA.“
Vzhľadom na možnosť trvalého obchodného boja, boli investori voči týmto vyjadreniam znepokojení. Americký akciový index Dow Jones prapdol až o viac ako 400 bodov.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch
Facebook komentár