Počas prvého roku funkčného obdobia prezidenta Donalda Trumpa stúpajú ceny amerických akcií prekvapivým tempom. Je ťažké zabudnúť na to, že celý tento vývoj začal nepredstaviteľnou panikou na Wall Street.
Donald Trump vyhral takmer presne pred rokom voľby v Spojených štátoch a zasadol do kresla amerického prezidenta. Počas volebnej noci zavládol na svetových finančných trhoch značný nepokoj. Futures kontrakty v rámci indexu Dow Jones sa prepadli takmer o 900 bodov a investori sa obávali, aký dopad bude mať Trumpova volatilita a jeho diskutabilné predvolebné sľuby na medzinárodný obchod a imigráciu.
Wade Balliet, ktorý je hlavným finančným stratégom spoločnosti Bank of the West, vraví: „V tú noc sme všetci prepadli strachu a panike.“
Súvisiace: Je naozaj čas na masívne zníženie daní v USA?
Vzrušenie na trhoch však do rána opadlo a akcie privítali nový deň s optimistickými vyhliadkami, ktoré si odvtedy udržiavajú až dodnes.
Balliet vysvetľuje: „Ľudia si pravdepodobne uvedomili, že koniec sveta sa nekoná. Zistili, že možno sa im naskytá nová príležitosť.“
Graf: Panika na trhu s cennými papiermi počas volebnej noci v novembri roku 2016
Ukázalo sa, že sa jednalo skutočne o historickú príležitosť.
Od uzavretia obchodného dňa na burze počas osudnej volebnej noci sa hodnota indexu S&P 500 vyšplhala o pozoruhodných 21%. Jedná sa o tretiu najlepšiu výkonnosť tohto indexu, ktorá bola zaznamenaná v prvom roku vlády nového prezidenta od druhej svetovej vojny. Sam Stovall z prieskumnej spoločnosti CFRA Research tvrdí, že zaostáva iba za zotavením trhu, ku ktorému došlo počas prvého roku vlády prezidentov Georgea H. W. Busha a Johna F. Kennedyho.
Trh s cennými papiermi zaznamenal počas funkčného obdobia prezidenta Trumpa rekordný počet rekordne vysokých hodnôt. Spoločnosť CFRA Research uvádza, že index S&P 500 dosiahol od prezidentských volieb historicky najvyššiu hodnotu až 60-krát. Tomu sa nedokáže vyrovnať prvý rok vládnutia žiadneho predchádzajúceho prezidenta.
Tento fakt je ďalej umocnený skutočnosťou, že Trump zdedil akciový trh, ktorý už v čase jeho nástupu do funkcie dosahoval historicky najvyššie hodnoty. Rovnako aj ekonomika Spojených štátov bola pri jeho inaugurácii v pomerne dobrom stave. Treba poznamenať, že zotavovanie akciového trhu počas Trumpovej vlády bolo nezvyčajne pokojné. Neboli sme svedkami žiadnych náhlych poklesov či ostrých nárastov.
Na rozdiel od mnohých svojich predchodcov sa Trump často vystatuje tým, ako sa zlepšila situácia na Wall Street po jeho zvolení. Ide o taktiku, ktorá sa veľmi rýchlo môže obrátiť proti nemu. Stačí, že sa akciám zo dňa na deň prestane dariť. Sú totiž známe takýmito zmenami správania. Trump však zašiel ešte o krok ďalej a nedávno zdanlivo na seba prevzal celú zodpovednosť za výrazné zlepšenie situácie na akciovom trhu. 6. novembra povedal reportérom: „Ja som dôvodom toho, že je nás akciový trh taký úspešný.“ Je však verejne známe, že Trump v minulosti vyhlásil bankrot v niekoľkých spoločnostiach. Dodal: „Vždy sa mi s peniazmi darilo. Vždy som vynikal vo svojich zamestnaniach. To som skrátka ja.“
Graf: Akciový index S&P 500 narástol po zvolení prezidenta Donalda Trumpa až o 21%. Troma najvýznamnejšími míľnikmi sú deň volieb, inaugurácia a šesťdesiata historicky najvyššia hodnota indexu od Trumpovho zvolenia.
Treba poukázať na to, že hnacou silou počiatočnej radosti na Wall Street bol optimizmus, ktorý pramenil z Trumpovho pozitívneho vzťahu k podnikaniu. Sľúbil totiž zníženie firemnej dane, zmiernenie regulačných opatrení a zvýšenie výdavkov na infraštruktúrne projekty.
Jeho prísľuby však neboli jediným faktorom. Akcie ďalej narastali aj napriek tomu, že Trumpove slová ostávali nenaplnené. Dôvodom boli pôsobivé zisky spoločností a posilňovanie ekonomiky doma aj v zahraničí.
Prieskum spoločnosti E*Trade ukazuje, že až 61% investorov považuje narastajúcu ekonomiku Spojených štátov za príčinu prosperujúceho trhu s cennými papiermi. Iba 32% investorov pripisuje zásluhy Trumpovi a jeho administratíve.
Niektorí investori dokonca zastávajú názor, že aj keby Trump nevyhral voľby, v súčasnosti by sme zažívali rovnakú explóziu akciového trhu aj za vlády Hillary Clintonovej. Príčinou by bol v takom prípade pokles nezamestnanosti a ešte nižšie úrokové sadzby.
Balliet vraví: „V podstate nezáleží na tom, či vyhral Trump alebo Clintonová. V tomto roku by sme zaznamenávali veľmi podobný výkon trhu.“ Dodáva, že obchodníci na Wall Street by sa namiesto znižovania daní zameriavali pod Clintonovej vládou na výdavky v sektore infraštruktúry.
Skutočnou otázkou však ostáva, ako sa budú akcie správať v blízkej budúcnosti.
Ekonomika a zisky spoločností si budú musieť udržiavať narastajúci charakter, aby tak odôvodnili súčasnú nadpriemerne vysokú cenu akcií. Investičná spoločnosť Goldman Sachs tvrdí, že investovanie do indexu S&P 500 snáď ešte nebolo také drahé, akým je dnes.
Spoločnosť JPMorgan Chase tento týždeň predpovedala, že index S&P 500 porastie v rámci budúceho roku iba veľmi pomalým tempom. Podľa odhadov spoločnosti dosiahne nárast iba o 3,3% a stane sa tak práve v dôsledku súčasnej nadhodnotenej ceny akcií.
Wall Street bude v najbližšom období pozorne sledovať osud daňovej reformy, na ktorú sa odhodlala Republikánska strana. Prípadný neúspech tejto iniciatívy povedie k sklamaniu investorov, ktorí sa môžu rozhodnúť vo veľkom predávať svoje akcie. Keď však Trump uspeje vo svojom plánovanom „masívnom“ znižovaní daní, akciový trh bude patrične oslavovať.
Súvisiace: Ako prišiel Donald Trump k svojim peniazom?
Nikto si nie je istý, či ekonomika Spojených štátov práve teraz potrebuje prehnané znižovanie daní. Koniec koncov, miera nezamestnanosti dosahuje iba 4,4%. Ekonomike USA sa totiž darí a takýto krok by mohol v konečnom dôsledku spôsobiť prehrievanie akciového trhu.
Lloyd Blankfein, ktorý je generálnym riaditeľom investičnej banky Goldman Sachs, nedávno vyhlásil, že súčasnú situáciu nepovažuje za vhodný moment pre fiškálny stimul. Spoločnosť Morgan Stanley zároveň varovala, že Trumpove znižovanie daní môže mať za následok veľmi rýchly vzostup a pád trhu s cennými papiermi.
Omar Aguilar, ktorý je investičným riaditeľom pre akciové trhy v spoločnosti Charles Schwab, si nemyslí, že bude budúci rok prebiehať pre investorov tak hladko ako ten súčasný. Povedal: „Stále si myslím, že situácia na trhu sa môže aj naďalej zlepšovať. Zároveň však neveríme, že takýto vývoj bude mať konštantný charakter. Volatilita sa skôr či neskôr vráti.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MarketWatch, WSJ
Facebook komentár