Formou historicky zriedkavej kritiky, americký prezident Donald Trump vyjadril frustráciu ohľadom Federálneho rezervného systému (Fed) a povedal, že centrálna banka by mohla narušiť hospodárske oživenie.
Prezidenti sa zriedka vyjadrujú, pokiaľ ide o Fed, ktorý stanovuje referenčnú úrokovú sadzbu, ktorá ovplyvňuje mnohé typy spotrebiteľských úverov.
Predstavitelia Fedu, vrátane jeho predsedu Jerome Powella, v priebehu tohto roku pristúpili k zvýšeniu úrokových sadzieb už dvakrát a poukázali na dve ďalšie zvýšenia pred koncom roka 2018.
Trump v rozhovore pre CNBC povedal, že nie je nadšení z korkov Powella v čele Fedu, aj keď povedal, že “sa jedná o veľmi vhodného kandidáta”.
Súvisiace: 6 neuveriteľných opatrení, ktoré môže prezident USA počas krízy vykonať
“Nie som z neho nadšený,” … “Pretože po každé keď sa rast ekonomiky navyšuje, opätovne pristupujú k navyšovaniu úrokových sadzieb. V skutočnosti nie som z toho nadšený. Ale zároveň ich nechávam robiť to, čo považujú za najlepšie.”
“Ale nemám rád všetky tie kroky, ktoré majú vplyv na to čo robíme.”
Trhy na pripomienky Trumpa reagovali, pričom akcie, dolár a štátne dlhopisy USA poklesli.
Predstavitelia Fedu nekomentovali pripomienky amerického prezidenta. Biely dom vo svojom vyhlásení po rozhovore vysielanom na CNBC zdôraznil, že Trump nemá v záujme ovplyvniť rozhodovací proces Fedu.
Vo vyhlásení uviedli: “Prezident samozrejme rešpektuje nezávislosť Fedu, keďže povedal, že považuje predsedu rady Federálneho rezervného systému – Jeromeho Powella za veľmi vhodného adepta a že nezasahuje do politických rozhodnutí Fedu,” … “Názory prezidenta na úrokové sadzby sú všeobecne dobre známe a jeho pripomienky sú dnes opakovaním jeho dlhoročných vyjadrení a verejných pripomienok.”
Trump dopomohol k masívnemu zníženiu daní realizovaných na konci minulého roka, kde znížili firemnú daň z 35 percent na 21 percent.
Na druhej strane prezident USA tak podporil realizáciu silných ziskov na akciových trhoch a tempo hospodárstva v roku 2018 rastie takmer o 3 percentá, čo je výrazne nad úrovňou tempa ktoré nastalo po recesií, pred nástupom do funkcie.
Powell povedal, že verí, že ekonomika je dostatočne silná na to, aby Fed pokračoval na svojej ceste k normalizácii sadzieb, ktoré sa počas obnovy udržiavali na historicky nízkej úrovni.
Napriek tomu Trump povedal, že je znepokojený tým, že načasovanie môže byť nešťastné a že USA budú čeliť “nevýhode”, zatiaľ čo konkurenčná Európska Centrálna banka a Centrálna Banka Japonska udržiavajú smerovanie uvoľnenej menovej politiky.
Prezident uznal, že jeho poznámky sú nezvyčajné, ale povedal, že je to jedno.
Uviedol: “Teraz hovorím len to isté, čo by som povedal ako súkromný občan,” … “Takže niekto by povedal:” Oh, možno by ste to ako prezident nemali povedať.”
Trump povedal: “Nemám rád keď robíme naozaj vhodné kroky pre podporu ekonomiky a následné vidím rast úrokových sadzieb.”
Súvisiace: Gundlach: Americký “explodujúci” dlh je alarmujúci
Pripomienky Trumpa pravdepodobne vyvolávajú kritiku. Nezávislosť Fedu od politického zasahovania bola znakom jeho existencie, takže vyjadrenia od Trumpa predstavujú malý precedens.
Bývalý prezident Federálnej rezervnej banky v Dallas – Richard Fisher CNBC povedal, že Trump nepredstavuje klasickú normu.
Fisher ďalej poznamenal: “Jednou z charakteristických znakov našej veľkej americkej ekonomiky je zachovanie nezávislosti Federálneho rezervného systému. Žiadny prezident by nemal zasahovať do fungovania Fedu,” … “Ak by som bol na mieste predsedu – Powella, ignoroval by som vyjadrenia prezidenta a robil by som svoju prácu a som presvedčený, že to tak aj robí.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, CNBC
Facebook komentár