Prezident Donald Trump vo štvrtok, počas večerných hodín prišiel s vyjadreniami okolo obchodnej vojny s Čínou a povedal, že zvažuje ďalšiu vlnu rozsiahlych ciel na vývozy smerujúcich do Spojených štátov.
Prezident vo vyhlásení uviedol: “Vzhľadom na nečestnú odvetu Číny som poveril obchodného zástupcu Spojených štátov amerických, aby zvážil, či by neboli vhodné dodatočné tarify vo výške 100 miliárd dolárov.”
Začiatkom tohto týždňa Spojené štáty oznámili nové tarify na čínsky tovar vo výške 50 miliárd dolárov a poznamenali, že Čína vykráda duševné vlastníctvo USA. Čína reagovala v priebehu niekoľkých hodín tým, že na americký tovar oznámila tarify vo výške 50 miliárd dolárov.
Tieto kroky sú odvetou na americké sadzby, ktoré boli začiatkom tohto roka uložené na čínsku oceľ a hliník, čo taktiež vyvolalo odvetné opatrenia z Číny.
Súvisiace: Trumpove tarify voči Číne by mohli “prejsť do globálnej obchodnej vojny”
Trump v neskorých večerných hodinách oznámil, že jeho administratíva by sa mohla zamerať na čínske tovary o objeme ďalších 100 miliárd amerických dolárov.
Čínska vláda reagovala tým, že opakuje, že nechce “bojovať proti obchodnej vojne, ale nebojí sa voči nej bojovať.”
Čínske ministerstvo obchodu vo vyhlásení v piatok uviedlo: “Ak Spojené štáty ignorujú opozíciu Číny a medzinárodného spoločenstva a trvajú na jednostranných a protekcionistických obchodných praktikách, čínska strana bude pokračovať až do konca a neváha bojovať za každú cenu.”
Hovorca ministerstva zahraničných vecí – Gao Feng novinárom na neskoršej tlačovej konferencii povedal: “Sme pripravení a už sme sformulovali aj veľmi podrobné protiopatrenia.”
Americký akciový index Dow Jones v skorých hodinách obchodovamia prudko klesol, ale časť strát zmiernil. Americké akciové trhy počas včerajšieho dňa rástli, keďže investorom sa zdalo, že vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom sa ďalej nebudú zhoršovať.
Investori boli Larrym Kudlowom (riaditeľ Národnej ekonomickej rady Bieleho domu) ubezpečení, že spomínané sadzby, vo forme jednoduchých návrhov nebudú využité.
Novinárom povedal, že nič ďašie sa nechystá, pokiaľ ide o konkrétne tarifné plány.
Na ázijských akciových trhoch už ukázali mierne náznaky obáv z poslednej administratívy Trumpa, pričom väčšina indexov na konci dňa zaznamenala mierne zisky alebo straty. Akcie v Hongkongu, kde trh bol vo štvrtok uzavretý, získali viac ako 1%. Akciový trhy Číny bol z dôvodu štátneho sviatku, počas dnešného dňa zatvorený.
Posledná hrozba okolo taríf od Trumpovej administratívy čelila kritike od členov vlastnej republikánskej strany. Senátor Nebrasky – Ben Sasse označil tento krok za “chybný spôsob, ako to urobiť.”
Vo vyhlásení povedal: “Dúfajme, že prezident si to rozmyslí, ale aj tak sa zdá, že z polovice je už rozhodnutý a to je nepríjemné.”
Sasse dodal: “Čína je vinná z mnohých vecí, ale prezident nemá v súčasnosti žiadny plán na to, ako by tento krok mohol zlepšiť situáciu amerického poľnohospodárstva.”
Americkí maloobchodníci už reagovali na Trumpove oznámenia a obvinili ho, že “s národnou ekonomickou hrá naozaj nebezpečnú hru.”
Národná maloobchodná federácia (priemyselná skupina) vo vyhlásení uviedla, že hoci sa dohodli na potrebe riešiť nečestné obchodné postupy v Číne, “tieto obchodné akcie typu oko za oko by mohli … pre Američanov v celej krajine zhoršiť dostupnosť každodennýh výrobkov a základných potrieb. ”
Americká vláda v utorok prišla s výhrážkou, že vyberá dovozné dane na viac ako 1300 čínskych výrobkoch, vrátane televízorov, umývačiek riadu a tlačiarní. Na druhej strane Čína prisľúbila zamerať sa na kľúčový export USA, vrátane sójových bôbov.
Trump vo svojom štvrtkovom vyhlásení uviedol: “Skôr ako prišlo k náprave zneužitia, Čína sa rozhodla poškodiť našich poľnohospodárov a výrobcov.”
Trump povedal, že amerického obchodného zástupcu poveril, aby “identifikoval výrobky, na ktoré by mohol uložiť” dodatočné tarify, ktoré navrhol.
Zástupca obchodu pre USA – Robert Lighthizer v neskoršom štvrtkovom vyhlásení označil Trumpovu požiadavku za “vhodnú”.
Lighthizer ďalej uviedol: “Čína sa doteraz rozhodla reagovať na hrozby ukladania neoprávnených ciel na americký vývoz, vrátane našich poľnohospodárskych produktov v hodnote niekoľkých miliárd dolárov,” … “Takéto opatrenia by nepochybne spôsobili ďalšie škody americkým pracovníkom, farmárom a podnikom.” Za týchto okolností prezident správne žiada o dodatočné vhodné opatrenia na odstránenie nespravodlivých činov, politík a postupov, ktoré sú uvedené v správe USTR.
Trump povedal, že taktiež poveril aj ministra poľnohospodárstva, aby “využil svoju širokú autoritu na realizáciu plánu na ochranu našich poľnohospodárov a poľnohospodárskych záujmov”.
Takisto nechal otvorené dvere aj pre ďalšiu diskusiu s čínskou vládou.
Súvisiace: Tento projekt spojí Čínu s viac než 70 krajinami naprieč Áziou, Európou a Afrikou
Ďalej poznamenal: “Spojené štáty sú stále pripravené diskutovať o ďalšej podpore nášho záväzku dosiahnuť slobodný, spravodlivý a vzájomný obchod a chrániť technológie a duševné vlastníctvo amerických spoločností a amerického ľudu.”
Čínski úradníci v tomto týždni tiež uviedli, že majú záujem zapojiť sa, ale tento piatok sa postoj zmenil.
Hovorca ministerstva obchodu novinárom povedal, že Čína a Spojené štáty v súčasnosti nie sú zapojené do obchodných rokovaní a posledné pripomienky Trumpových vyjadrení ešte vo väčšej miere znemožňujú realizáciu rozhovorov.
Kerry Craig, ktorý je analytikom pre stratégie globálnych trhov v spoločnosti JP Morgan Asset Management poznamenal: “Obchodná rétorika medzi USA a Čínou kolíše medzi eskaláciou a vyjednávaním.” Varoval, že rozhovory “by mohli byť zložité a rôzne faktory, ako napríklad [duševné vlastníctvo] a technológie by mohli pretrvávať nad rámec jedného obchodného sporu.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheGuardian, Fortune
Facebook komentár