Benjamin Franklin údajne povedal, „Ten, čo je dobrý na výhovorky je zriedka kedy dobrý  aj na niečo iné.“

Nuž, Ben musel stráviť  v kancelárii nejaký ten čas.

Áno, my všetci žijeme naplno, sme zaneprázdnení a ako výsledok je nevyhnutné, že sa niečo stane, čo spôsobí, že zmeškáme termín alebo neprídeme do roboty načas.

Zatiaľ čo bude často treba ospravedlňovať svoje prehrešky, nikdy by ste sa nemali vyhovárať. Pravdou je, že v skutočnosti vám vašu tvár nezachránia a riskujete, že si poškodíte vzťahy v práci – alebo horšie, presvedčíte svojho šéfa, že nie ste vhodný pre svoju prácu.

Takže, aký je presne rozdiel medzi vysvetľovaním a vyhováraním? Váš šéf a kolegovia pravdepodobne majú svoj vlastný meter, existuje však pár univerzálnych výhovoriek, ktoré vás takmer vždy odhalia – nikdy nepresvedčíte svoje publikum o tom, že máte pravdu.
 

1.Zvaľte to na vlak

Extra body pre tých z vás, ktorí si začali spievať pieseň od Milli Vanilli – v každom prípade, ako aj popové duo zistilo, použite tieto slová a hneď si bude každý myslieť, že klamete. (Ako jeden môj bývalý zamestnanec, keď hodinu meškal a povedal, že „vlak meškal.“)

Ok, jasné, niekedy sa to stať môže a nič s tým neurobíte. Avšak 9 krát z 10 by ste nemali meškať, pretože by ste si vybudovali nepredvídavosť pri dochádzke. To je to, čo robia zodpovední dospeláci, však? Zvaľte to na vlak a váš šéf vás hneď „prekukne.“

Radšej buďte úprimní. Viem, že to znie riskantne, najmä vtedy, ak sa to stane viac krát, ale hádajte čo. Váš šéf je takisto človek(dúfajme) a stavím sa, že aj on pár krát vo svojom živote niekde meškal. Keď budete úprimný, preukážete guráž na priznanie chyby, namiesto toho, aby ste sa zakaždým na niečo vyhovorili. Pamätajte však, môže sa vám to stať len zriedka – urobte z toho zvyk a úprimný alebo neúprimný, váš šéf už nebude taký zhovievavý.
 

2.“Stále čakám na telefonát od Boba z účtovného“

Chlapci z účtovného oddelenia – alebo aj HR alebo z pošty – ide stále o to isté. Nejakým spôsobom sú to vždy tí, ktorých treba viniť, keď nedodržíme termín a projekt trvá dlhšie, ako sa plánovalo.

Ak ste v tejto situácii, je často lákavé to zvaliť na niekoho a dúfať, že váš šéf len prekrúti oči a pošle vás späť. Verte mi však, že to nikdy nepôjde tak hladko.

Po prvé a predovšetkým, to posledné, čo chce váš šéf počuť pred koncom termínu je to, že to je chyba niekoho iného. Ide o to, že ak musíte šéfovi pravidelne hlásiť stav projektu, máte pravdepodobne na starosti aj všetko ostatné, čo s tým súvisí. To v podstate znamená, že nezáleží na tom, či Bob (alebo niekto iný) zaspal, pretože to je vaša zodpovednosť, aby bolo všetko v poriadku.

Po druhé, nielen že budete touto výhovorkou pred šéfom vyzerať zle, na účtovnom oddelení     

už nebudete mať priateľov. Zvaľte to na Boba a stavte sa, že sa o tom dopočuje, a verte mi, že nechcete byť nepriateľom s účtovníkmi.

Namiesto toho sa uistite, že ste plne angažovaný do každej časti projektu. Vždy je dobré mať dostatok informácii o pokroku projektu – aj o potenciálnych problémoch – ktoré by ste mohli svojmu šéfovi dať. Váš šéf (a Bob) vám za to poďakujú.


3.“Neviem ako“

Toto je pravdepodobne stará mama všetkých výhovoriek a nemala by byť nikdy – opakujem, nikdy – použitá. Tým, že priznáte, že niečo neviete urobiť už na začiatku projektu a dodáte „prosím, ukážte mi, ako na to,“ je zrejme v poriadku – v skutočnosti to je dôležité pri postupe vo svojej kariére. Avšak otočiť sa povinnosti chrbtom vás postaví do pozície ignoranta.

Našťastie, riešenie tejto situácie je dosť jednoznačné – budete si však musieť vyhrnúť rukávy. Ak ste sa zasekli, spravte výskum. Skúste zistiť, ako riešiť problém a ak sa vám to nedarí, začnite sa pýtať. Začnite s kolegom – ktorý to môže oceniť – a pracujte na tom dovtedy, až kým to nebudete mať správne.

A čo je dôležitejšie, ak vám  nabudúce predstavia úlohu, ktorá bude nad vaše sily, buďte úprimný. Povedzte šéfovi, že chcete prebrať zodpovednosť, spýtajte sa však aj na odporúčanie expertov v tíme, ktoré môžete využiť. Váš šéf vie, že neviete všetko – chce však vedieť, že ste ochotný to zistiť a že preberiete iniciatívu.

Rozdiel medzi vysvetľovaním a vyhováraním je skutočne šedou zónou, ak však budete mať tieto tipy na mysli, vyhnete sa kalným vodám a potvrdíte si pred šéfom svoju reputáciu.

Zdroj: DailyMuse

Facebook komentár