Senior analytik Jeffrey Kennedy vysvetľuje, prečo potrebujú traderi rozumieť tak psychológii davu, ako aj vlastnej.
Jeffrey Kennedy, redaktor vzdelávacej služby Elliot Wave Junctures tvrdí, že existujú tri fázy vzdelávania tradera a že začínajúci traderi cez ne prechádzajú v tomto poradí:
1) Metodika – V prvej fáze je to až prílišná snaha nájsť Svätý Grál – čiže systém obchodovania, ktorý nikdy nesklame. Po vyčerpaní tisícov dolárov na knihy, semináre a obchodné systémy si začínajúci trader nakoniec uvedomí, že žiadny takýto systém neexistuje.
2) Money Manažment – Frustrovaný zo straty času a peňazí, začne začínajúci trader rozumieť potrebe hospodárenia s peniazmi. Riskuje len malé percento portfólia na jeden obchod v porovnaní s možnosťou obrovského zisku.
3) Psychológia – Treťou fázou je uvedomenie si, aká dôležitá je psychológia – a to nie len osobná, ale aj psychológia davu.
Nuž, aj po 15 rokoch tradingu – a zarábania tým, čo nazýva drahé PhD. z S.H.K. Univerzity (School of Hard Knocks – škola tvrdých úderov) – dospel Jeffrey k určitému zisteniu:
„Začínajúci traderi by mali začať svoju cestu fázou číslo tri a pokračovať obrátene.“
Ak chcete zistiť, prečo verí, že psychológia je veľmi dôležitá, čítajte ďalej.
Jeffrey Kennedy o dôležitosti osobnej psychólogie a psychológie davu (výňatok z jeho zbierky lekcií):
Verím, že prvým krokom k tomu, aby ste sa stali trvalo úspešným obchodníkom je pochopiť, ako sa psychológia zahráva s vaším charakterom a ako dav reaguje na zmeny na trhu. Obchodník si musí uvedomiť, že akonáhle vykonáva obchod, logika už neplatí, pretože emócie strachu a chamtivosti dostávajú prednosť: strach zo straty peňazí a chamtivosť získať ich viac.
Akonáhle začínajúci trader pochopí túto psychológiu, je pre neho ľahšie pochopiť, prečo je dôležité mať definovanú investičnú metodiku a čo je ešte dôležitejšie – disciplinovane ju dodržiavať. Začiatočníci si musia uvedomiť, že hneď ako sa pripoja k davu, strácajú svoju individualitu. Ešte horšie je, že davové správanie poškodzuje ich úsudok, pretože dav je viac času na nesprávnej strane ako na správnej a zvyčajne predáva na dnách a kupuje na vrcholoch.
Presunom do druhej fázy, keď začinajúci obchodník chápe trochu psychológiu, sa môže zamerať na Money manažment je dôležitým subjektom a zaslúži si oveľa viac, než len pár viet. Dokonca, sú dva typy, ktoré sú podľa môjho názoru zásadné pre pochopenie: (1) riziko z hľadiska jednotlivých obchodov a (2) riziko ako percento z veľkosti účtu.
Pri určovaní veľkosti obchodnej pozície je pravidlom číslo jeden pomer 3:1. To znamená, že ak riskujem na danú pozíciu 500 dolárov, potom by mal byť cielený zisk rovný 1 500 dolárov alebo viac. S ohľadom na riziko ako percento z účtu som viac v pokoji pri používaní rovnakých pravidiel, aké používa množstvo profesionálnych manažérov fondov: 1% – 3% z účtu na jednu pozíciu. Ak je váš obchodný účet vo výške 100 000 dolárov, potom by ste nemali riskovať viac ako 3 000 dolárov na jednu pozíciu. Nasledovaním týchto pravidiel si pomôžete nielen zvládnuť straty, ak je obchodné rozhodnutie nesprávne, ale aj zaistiť dlhú obchodnú životnosť. Je jedno, že máte ziskový štvrťrok, skutočným trikom je, ak máte ziskový štvrťrok nasledujúci rok a rok po ňom.
Keď začínajúci traderi pochopia význam psychológie a Money manažmentu, môžu sa presunúť k tretej fáze: definovanie si metodiky, definovaný a neochvejný spôsob sledovania price action (voľný preklad: správanie sa ceny; anglický variant je zaužívaný aj u nás – poznámka prekladateľa). Ja v princípe ako svoju metodiku využívam princíp vĺn. Avšak analýza vĺn rozhodne nie je jedinou ako pozerať na price action. Niekto využíva sviečkové grafy, Dow teóriu, cykly, atď. Moja najlepšia rada v tejto oblasti je, že nech sa rozhodnete využívať čokoľvek, malo by to byť jednoduché. V skutočnosti by to malo byť také jednoduché, že by to bolo možné zhrnúť na zadnú stranu vašej vizitky, pretože, je to ako spotrebič: čím menej súčiastok má, tým menej sa ich môže pokaziť.
Preložil: Tomáš Bugeľ
Zdroj: Elliott Wave International
Facebook komentár