Robert Prechter: „Niekedy vás investičné počasie prinúti kúpiť si kabát.“
Keď je slnečno, utekáte bez rozmýšľania von, no keď je daždivo, hľadáte svoj dáždnik.
Keď trhy smerujú hore, tak sa o svoje investície až tak nestrachujete, no keď sa trhy zmenia na medvedie… čo urobíte?
V rozhovore s Jeffom Sommerom pre The New York Times v júli 2010 sa Robert Pretcher vyjadril, že je presvedčený o prichádzajúcom ohromnom poklesu trhu, a o tom, že individuálni investori by mali z trhu vystúpiť a preferovať peniaze a peňažné ekvivalenty, ako napríklad štátne dlhopisy.
„Vravím vám – prichádza zima, kúpte si kabát,“ povedal Robert Pretcher. „Ostatní radia ľuďom, aby ostali nahí. Ak sa mýlim, nič sa vám nestane. Ale ak sa mýlia oni, tak ste mŕtvi. Je to láskavá rada, aby ste sa na chvíľu uchýlili do bezpečia.“
Mali by ste špekulovať s akciami?
Azda najzákladnejším pravidlom na začiatku deflačného pádu je potreba uistiť sa, že váš investičný kapitál nie je v pozícii „long“, a to ako v akciách, tak aj v akciových investičných fondoch, futures na akciové indexy, akciových opciách alebo akýchkoľvek iných majetkovo-založených investíciách. Už iba táto rada by mala byt dostačujúcou odmenou za čas, ktorý strávite čítaním týchto riadkov.
Hodnota akcií sa môže dostať blízko k nule
V rokoch 2000 a 2001 nespočetne veľa akcií spadlo z hodnoty 50 alebo 100 USD za akciu až k nule, a to všetko v rozpätí niekoľkých mesiacov. V roku 2001 sa hodnota akcií Enronu znížila z 85 USD až na drobné centy, a to za menej ako jeden rok. Toto sú prvé škody spôsobené dlhom, investovaním a neobozretným špekulovaním. Nespočetne veľa investorov, vrátane manažérov poisťovní, penzijných a investičných fondov, prejavilo veľké sebavedomie v tom, že ich diverzifikované portfóliá sú zabezpečené proti riziku. Okrem hromady pochybného dlhu – čo vlastne diverzifikované portfólia sú? Akcie, akcie, a znova akcie. Napriek terajšiemu optimizmu, že trh znova naberá býčí trend – až ceny akcií znova poklesnú, pribudne oveľa, oveľa viac škod.
Investičné akciové fondy taktiež poklesnú
Ak poklesnú ceny akcií o 90 – 100 %, tak poklesne aj veľké množstvo akciových investičných fondov – čo sa nemôže zaobíjsť bez poklesu hodnoty majetkových pozícií, a bez ďalšej záťaže v podobe jedného (alebo viacerých) percent ročných správnych poplatkov. Dobrá správa je, že konečne zistíme, kto je dobrým správcom fondu, a kto je hrdinom iba preto, že bol na trhu práve v čase býčieho trendu.
FED nebude schopný zachrániť akciový trh
Nepredpokladajte, že FED zachráni akciový trh. Teoreticky, FED má právomoc vyhlásiť podporné ceny pre určité akcie – ale ktoré to budú? A koľko prostriedkov vyčlení na ich nákup? Ak by FED naozaj kúpil akcie alebo akciové futures, dočasným výsledkom by síce mohlo byť malé zotavenie sa, no konečným dôsledkom by bol pokles hodnoty majetku FEDu, čo by zosmiešnilo FED a zkompromitovalo jeho primárny cieľ – tak ako je napísaný v Kapitole 13. A FED by túto skúsenosť opakovať. V roku 1929 sa bankári tejto stratégie vzdali – a to – ak sa o to pokúsi – po čase urobí aj FED.
Zdroj: Elliott Wave International
Facebook komentár