Ako nám tak ohlasujú  titulky, že S&P 500 sa prvýkrát za 3 mesiace obchoduje nad hranicou 1400 a ako Harry Dent vyhlasuje na CNBC, že Index Dow Jones v najbližších 3 rokoch spadne do rozmedzia 3000 – 6000(avšak iba na sekundu) a ako iracionálni investori (?)a obchodníci hádžu svoje peniaze do akcií v očakávaní septembrového QE3 (nie je potreba po ďalšom QE zlou vecou?), jedinou vecou na bezpečné umiestnenie niečieho presvedčenia je fakt, že GLD narazilo na svoje dno.

Technicky vzaté  GLD, SPDR Gold Trust ETF si formovalo supportnú hladinu po 3 mesiace, kedy začalo 16. mája 2012 s intradenným low. Toto low je takmer identické s tým z 29.12. 2011, teda: 148,27 verzus 148,60. Je to preto možné nazvať dvojitým dnom.

Dlhodobejší graf takisto podporuje moju hypotézu.

Od roku 2005 sme mali 3 hlavné obdobia cenového rastu, nasledované výpredajom, konsolidáciou a potom pokračovanie vzostupu. Prvý vrchol sa objavil v roku 2006, ktorý je nasledovaný 6 mesačným výpredajom. Cena potom opäť začína rásť až do vrcholu v roku 2008 na hranici 1000 USD. Počas celého roku 2009 nastal dlhší výpredaj. Nasledovala dlhšia perióda cenové nárastu s pár menšími vrcholmi a výpredajmi, ktorá až nakoniec kulminovala v rekordne vysokom cenovom vrchole v auguste 2011. Charakteristikou týchto trendov je „parabolický“ cenový vrchol blízko konca každého „kola“ a cenová konsolidácia, ktorá nasledovala.

Ďalším bodom je, že každé nasledujúce obdobie bolo dlhšie, ako v trvaní rastu, tak aj v trvaní výpredaja/konsolidácie. V súlade s predchádzajúcimi obdobiami by mohol investor očakávať pokračovanie rastúceho trendu v súlade s predchádzajúcimi trendmi, minimálne po posledný vrchol, ale pravdepodobnejšie až zaň. Tiež si myslím, že bude nasledovať dlhšie pokračovanie predchádzajúcich periód, ktoré potenciálne privedú zlato do rekordných výšok.

Zakreslil som do grafu líniu cez stred predchádzajúceho trendu a predĺžil až za súčasné koryto, kde možno očakávať návrat k predchádzajúcemu vrcholu a ďalej.

Je mi jasné, že táto analýza bude diskutovaná, napriek tomu si myslím, že fundamenty podporujú technickú analýzu. A ako som už predtým napísal, nič sa nezmenilo. Teda okrem toho, že naši nebojácni vodcovia stimulovali rast natoľko, že už takmer nič neostalo. To však nemení argument pre vyššiu cenu zlata a GLD. Faktor, ktorý sa občas zdá byť prehliadnutý je zmena strážcu mien.

Ak dáme stranou monetárny stimulus , ktorý je využívaný na celom svete a zamerali sa na kľúčový faktor, ešte stále môžeme očakávať vyššie ceny. Tým faktorom je slabnúci dolár, ako svetová rezervná mena.

Pri niektorých transakciách už dokonca vidíme náhrady dolára; vidíme nové zjednocujúce sa orgány krajín, najmä pri rozvíjajúcich sa trhoch, ktoré sa zakladajú ako spoločné obchodné entity, ktoré bezpochyby vylúčia dolár v obchode medzi členskými krajinami v nie až tak vzdialenej budúcnosti; a stále očakávame, že bude Čína hrať významnú úlohu vo svetovom HDP, tak ako aj to, že bude katalyzátorom pre ďalšie zmeny v spôsobe obchodu.

Takže preto sa budeme tu v Amerike pripraviť na ďalší pokles hodnoty dolára, a nie je to iba kvôli tomu, že Ben „Bublina“ Bernanke (šéf americkej centrálnej banky, pozn. prekl.) nezmení svoje metódy. Tiež očakávam, že celosvetovo uvidím kvantifikovateľné nárasty v nákupoch zlata. So zmenou stráže na menových trhoch prirodzene prichádza aj zabezpečenie papierových aktív pevnými aktívami a nič lepšie ako zlato neexistuje.

Vzhľadom na tieto fakty je veľmi ťažké predpovedať niečo iné, ako iba vyššie ceny zlata a GLD.

Zdroj: Steven P. Orlowski, CFP

Facebook komentár