Obrázok je ilustračný

Ak ste videli Svätý  grál Monty Pythona, pravdepodobne si pamätáte scénu: „ešte neumrel.“  Ak ste nevideli, predstavte si stredoveké Anglicko, mor, špinavých mŕtvych alebo umierajúcich ľudí vnútri i pred hlinenými chatrčami. Okolo prechádza muž s vozíkom tiel, pričom kričí, „Prineste ešte mŕtvych!“ Roľník prinesie k vozíku telo prehodené cez rameno, telo však hovorí, „Ešte som neumrel.“ Muž sa naňho pozrie a hovorí mu, že ak ešte nie je mŕtvy, čoskoro bude, takže to je vlastne jedno.

Počítačový  priemysel mi pripomína to telo, prehodené cez rameno technologických a investičných komentátorov – hovoria o ňom, že je mŕtvy, aj keď je jasné, že ešte žije.

Čo je presne počítačový priemysel? Je to priemysel stolových i prenosných počítačov spolu s podpornými súčiastkami a softwarom. Priemysel tento rok predá asi 350 miliónov jednotiek, prepad, o ktorom mnoho komentátorov hovorí ako o začiatku konca. Počítačový priemysel je mŕtvy – hovoria nám – pretože ich nahradzujú tablety a smartfóny. Nesúhlasím.

Počítačový  trh je komplexom, v ktorom sú počítače používané pri mnohých rozličných veciach. Jedným zo spôsobov kategorizácie počítačového trhu je podľa toho, kde sú počítače používané.

1) Spotrebitelia (domáce počítače),

2) Podniky (pracovné  počítače).

Ďalším spôsobom, ktorý sa mi zdá lepší je kategorizovať počítače podľa toho, ako sú používané:

1)spotrebou obsahu

2)vytváraním obsahu

Na strane spotrebe obsahu sú počítače používané na surfovanie na webe, čítanie a písanie emailov, hranie hier, prezeranie fotiek, počúvanie hudby, sledovanie športových noviniek, prezeranie a písanie správ cez Facebook, tweetovanie, písanie krátkych blogov, čítanie spravodajstva a iných článkov, sledovanie počasia, nakupovanie a pod. Ľudia, čo používajú počítače práve na tieto účely, pravdepodobne ocenia skôr tablety alebo smartfóny , pretože to je cez ne jednoduchšie a pohodlnejšie, ako stolové či prenosné. Nie je pochýb, že počítačový priemysel takých spotrebiteľov stráca a ešte stratí.

Na strane tvorby obsahu môžu byť počítače využívané pre tvorbu počítačových programov, ukladanie a analyzovanie dát, písanie článkov/dlhých blogov/kníh, tvorbu prezentácií, generovanie a udržiavanie databáz, výskum, tvorbu komplexných modelov a simulácií, dizajnovanie budov, tvorbu 3D zobrazení a pod.

Ľudia, ktorí používajú počítače na tieto účely pravdepodobne zistia, že tablety a smartfóny nie sú vhodné. Takí používatelia pravdepodobne budú aj naďalej používať počítače, pretože sú tvorené na tvorbu obsahu. Myslím, že to znamená, že počítačový priemysel sa dočasne scvrkne, keď spotrebitelia obsahu vymenia svoje zariadenia (a rozvíjajúce sa trhy si osvoja počítače, tablety a smartfóny), nárast však bude časom pokračovať spolu so stále úspešným trhom tvorby obsahu.

Tieto príklady môžu poukazovať na to, prečo „domáce“ a „pracovné“ majú nejasné linky. Vysokoškolák, píšuci 20 stranovú správu s grafmi a obrázkami, pravdepodobne využije skôr počítač, ako tablet či smartfón. Naopak, výskumník na služobnej ceste skôr využije ľahkosť a výdrž tabletu či smartfónu, na čítanie článkov a prezentácií, a pod. Otázkou je skôr to, čo užívateľ robí, ako to, kde sa nachádza.

Treba dodať, že je dobré mať všetky 3 zariadenia. Nechcelo by sa mi so sebou vláčiť celý deň počítač, keď behám po Londýne a potrebujem si len prečítať krátke články či pozrieť počasie a práve na to sú najlepšie smartfóny. Naopak, ak sa potrebujem dostať ku klientským účtom, musím mať laptop, pretože sa potrebujem prepínať medzi oknami, kde robím obchody, kde  zasa sledujem obchody vo svojom protokole a pod. No a keď letím do Londýna používam tablet, pretože to je najlepší spôsob na čítanie článkov, hranie hier či pozeranie filmov, pretože baterka v laptope obyčajne nevydrží tak dlho, ako tá v tablete a smartfón je zas na to príliš malý.

Môj názor teda je, že v kuchyni mám rúru, sporák, toaster a toastovaciu rúru, pretože každé zariadenie najlepšie slúži na určité úlohy. Je možné, že chcem smartfón, tablet či počítač podľa účelu ich potreby? Ak je to tak, nechápem tie reči o zastaraní počítačov.

Toto je zásadný  bod: produkty navrhnuté na spotrebu obsahu sa pravdepodobne stanú  odlišné od tých, ktoré sú navrhnuté na jeho tvorbu. Zamyslite sa nad automobilmi ako širokou kategóriou. Motory vlakov, kamióny, vany, pick-upy, sedany, karavany, športiaky, motocykle, to všetko existuje preto, že majú rozličné využitie. Spravila nebodaj inovácia hociktorej z týchto kategórii mŕtve všetky ostatné kategórie? Prečo by potom boli počítače mŕtve?

Dám ešte pár príkladov. Ak by si váš zamestnávateľ myslel, že gauč je tým najkomfortnejším zariadením na sedenie, myslíte si, že by kúpil stoly a stoličky? Zamyslite sa nad všetkými vecami, ktoré rozlišujú spotrebu a výrobu obsahu:

– Pixar štúdio

 

– písanie kníh/ vydávanie/ čítanie

– tvorba prezentácií/ prezeranie

 

– dizajnovanie domu/ stavba

– investičný  výskum a analýza/ obchodovanie/ správy

 

– dizajnovanie lietadiel/ manufaktúra/ použitie

– tvorba počítačových hier/ hranie

 

– bankové databázy/ bankomaty

– dizajn automobilov/ manufaktúra

 

Príkladov je nekonečno. Zariadenia na tvorbu, stavbu a používanie sú zriedka rovnaké – každé je navrhnuté na svoj špecifický účel. Je možné, že tablety a smartfóny nemusia byť trvalou náhradou pre počítače?

Nikto iný, ako Steve Jobs, otec iPadu, sa nevyjadril lepšie, ako vtedy, keď hovoril o toľko ospevovanej post-počítačovej ére:

Keď sme boli agrárnym národom, všetky naše auta boli dodávky alebo pick upy, pretože tie sme na farme potrebovali. Keď sa však ľudia nasťahovali viac do miest, potreby ohľadom áut sa zmenili.

Neznamenalo to, že by pick-upy a farmárske autá vymreli, alebo by boli zastarané. Nárast ich produkcie pokračuje doteraz. Nárast farmárskych áut nebol taký výrazný, ako áut celkovo, avšak stále rástol s ekonomikou. Nemyslím si, že pomalší nárast či pokles, je to isté čo smrť. Ľudia vo svojich 20. rokoch prestanú fyzicky rásť a aj napriek tomu ich za mŕtvych nepovažujeme. Ľudia vo svojich 60. rokoch môžu byť na poklese svojich duševných či fyzických možností a aj napriek tomu nie sú mŕtvi.

Rýchly či pomalý  rast nie je jedinou vecou, čo pripadá do úvahy, takisto je to aj špecializácia. Dizajnovanie vecí, ktoré sa špecializujú  na spotrebu obsahu verzus jeho tvorbu, urobí ľudí šťastnejšími a produktívnejšími. Tak tomu vždy bolo. Dobrým argumentom môže byť to, že špecializácia dizajnu vedie k väčšiemu, lepšiemu, produktívnejšiemu využitiu, nie k smrti.

Urobili z farmárov autá, špecializované pre farmárov, produktívnejších farmárov? Jednoznačne! Preferujú obyvatelia miest autá pred farmárskymi polokamiónmi? Určite. Viedlo to k úpadku trhu alebo obidva prosperujú? Posúďte sami. Mala špecializácia automobilového priemyslu za výsledok nárast každej jeho oblasti? Áno.

A to ma privádza k samotným počítačovým spoločnostiam, kde musím priznať, že som zaujatý(moji klienti a ja vlastníme akcie Microsoftu (MSFT), HP (HPQ) a Dell(DELL)). Mojím argumentom je, že počítačový trh nie je mŕtvym, pretože spotreba obsahu a jeho tvorba prispievajú rôznym produktom a trhom. Počítače budú stále hlavným nástrojom pre tvorbu obsahu až kým nepríde niečo lepšie a tablety so smartfónmi do toho nezapasujú.

Na to, aby počítačové  firmy vymreli by museli vyrábať počítače a software iba na spotrebu a každý, kto ich na ňu používa(alebo aspoň väčšia časť), by musel presedlať na tablety a smartfóny.    

Po prvé, robia HP, Dell a Microsoft produkty a služby len na spotrebu obsahu? Tu je pár faktov, ktoré hovoria za seba. 70% HP nie je v obchode so stolovými počítačmi a laptopmi. U Dellu to je 50%. Microsoft svoje čísla nezverejňuje, ale z verejných záznamov usudzujem, že je to asi ako u HP: 70%.

Takže ak sú 30% u HP, 50% u Dellu a 30% u Microsoftu obchody so stolovými počítačmi a laptopmi, aká veľká časť z ich strany tvorí produkty pre spotrebu obsahu verzus tvorby? Opäť hovoria fakty za seba. Spotrebiteľský biznis u HP tvorí len 1/3 biznisu stolových počítačov a laptopov, len 35% u Dellu a Microsoft pravdepodobne rovnako ako HP, okolo 1/3. To znamená, že z celkového biznisu HP, Dell a Microsoft(čísla sú odhadované) je u HP menej ako 10% v spotrebe obsahu, u Dellu 18% a u Microsoftu asi 10%.

Treba dodať, že stolové počítače a laptopy pre spotrebu obsahu sú pre každú spoločnosť najmenej profitabilnou oblasťou, a to kvôli minimálnym maržiam. Výsledkom je, že HP, Dell a Microsoft na tom zarobia málo alebo vôbec, takže ak by prišlo k tomu, že by stratili tento biznis, neznamenalo by to pre nich koniec sveta.

Čo je potom druhou stranou biznisu stolových počítačov a laptopov pre spotrebu obsahu? Jedna strana je tvorba obsahu u stolových počítačov a laptopov. Zdá sa byť prehnané lúčiť sa s vitálnym biznisom, ktorý nemôže byť nahradený tabletmi či smartfónmi (môže inžinier Boeingu skutočne efektívne navrhnúť lietadlo cez jeho tablet či smartfón?).

A čo 70% v HP a Microsofte, a 50% v Delle, ktoré vôbec nie sú stolovými počítačmi a laptopmi? Tá strana tvorí servery, zariadenia na sieťovanie a ukladanie, software a podpora a služby pre firmy. Inými slovami, všetky obrázky, videá, databázy, hudba a vybavenie, ktoré používame pri prístupe do obsahu s našimi tabletmi a smartfónmi je možné vďaka softwaru a hardwaru, vyrobeným spoločnosťami, ako sú HP, Dell a Microsoft.

Netvrdím, že Dell, HP a Microsoft môžu s novými produktmi získať alebo získajú svojich spotrebiteľov obsahu späť – aj keď je zrejmé – že nie sú mŕtve. Tvrdím, že časť počítačového trhu – strana tvorby obsahu – bude aj naďalej prosperovať a že profitabilnejšie strany Microsoftu, Dellu a HP tvoria vybavenie, potrebné na existenciu tabletov a smartfónov.

Počítače nie sú  mŕtve, ako nie sú mŕtve ani farmárske autá, ako ani lietadla neeliminovali potrebu po automobiloch a pod. Nie každý nový vynález je náhradou. Povedal by som, že tablety a smartfóny nahradia zariadenia na spotrebu obsahu, nebudú však zariadenia na tvorbu obsahu.

Je pravda, že sa trh s počítačmi rýchlo mení? Áno. Budú tu víťazi a porazení? Jednoznačne. Budú zariadenia na tvorbu a spotrebu obsahu rýchlo menené a budú sa vyvíjať do špecializovanejších zariadení? Takmer určite. Bude potrebné vybavenie a software, vyrobené v Delle, HP a Microsofte, aby sme získali prístup do svojich tabletov a smartofónov? Áno.

Vymrú súčasné  počítačové podniky? Možno, ak sa nejaký nový biznis stane profitabilnejším v tvorbe špecializovaných zariadení na tvorbu a spotrebu obsahu. Možno, ak nebudú môcť konkurovať na trhoch mimo stolových počítačov a laptopov. Možno, ak urobia strategickú chybu a vstúpia do trhu, v ktorom nedokážu konkurovať alebo zaplatia za akvizíciu príliš mnoho. Je tu však príliš mnoho „možno.“ Budúcnosť je neistá, najmä pre vysoko konkurenčné trhy. Takéto trhy nie sú mŕtve, práve naopak. Mŕtve budú vtedy, ak v nich už nebude konkurencie, nikoho nebudú zaujímať a komentátori vás už nebudú presviedčať, že sú mŕtve.

Možno tento veľký  počítačový priemysel nie je ešte mŕtvy. Možno by sme mali pacienta monitorovať objektívnejšie pred tým, ako ho hodíme do vozíka s ďalšími mŕtvymi telami.

Zdroj: Athena Capital Management

Facebook komentár