Toto_je_najefektivnejsie_mesto_sveta

Keď počujete o premene miest, máte tendenciu myslieť na výškové mega-mestá, ako sú Šanghaj, Dubaj alebo Hong Kong. Alebo ak sa jedná o technologický pokrok, na myseľ môžu prísť San Francisco a Silicon Valley.

Ale mestá v čele tejto rastúcej revolúcie miest sú často nečakané.

Čo tak Kalasatama, mesto postavené od nuly na okraji fínskych Helsínk. Developeri uvádzajú, že jeho dokončenie je naplánované na rok 2030, obyvatelia mesta podľa nich každý deň získajú jednu hodinu navyše.

Inteligentné mesto Fínska - Kalasatama je postavené na zákazku, aby bol každodenný život efektívnejší.

Inteligentné mesto Fínska – Kalasatama je postavené na zákazku, aby bol každodenný život efektívnejší.

 

Obyvatelia mesta sa už nikdy nebudú musieť čeliť problémom s odpadom. Inžinieri vybavili celé mesto vákuovým odpadovým systémom, kde ľudia jednoducho vložia odpad do otvoru a ten ho dostane do podzemného úložiska.

Ďalším časovo úsporným dizajnom je samotné usporiadanie mesta. Verejné služby, ako sú školy, nemocnice a doprava, sú blízko pri sebe a ľahko dostupné.

Kerkko Vanhanen, ktorý je programovým riaditeľom spoločnosti Smart Kalasatama, poznamenal: “Päť ďalších minút chôdze v parku, päť minút s deťmi ešte predtým, ako musím odísť do práce, o päť minút skôr doma, keďže nemusím míňať svoj čas na logistiku.”

Dodal: “Váš život je jednoduchší, pretože žijete v najpraktickejšom meste sveta.”

V súčasnosti však v Kalasatame žije len 3 500 ľudí. Do roku 2030 developeri dúfajú, že budú môcť ubytovať 25 000 ľudí a vytvoriť 10 000 pracovných miest.

Urbanizácia

Očakáva sa, že do roku 2050 bude v mestských oblastiach žiť 68% ľudstva. Podľa správy OSN z roku 2018 je rozvoj miest a inovácia životne dôležitými.

Toto nie je nový fenomén: takéto premeny prebiehajú už celé stáročia, od mestského plánovania v Mezopotámii až po systémy kanálov v 17. storočí v Amsterdame, ktoré boli vybudované pre obranu a vodné hospodárstvo.

Amsterdam prispieva k inteligentnému rozvoju mesta prostredníctvom svojho inovatívneho programu otvorených dát.

Amsterdam prispieva k inteligentnému rozvoju mesta prostredníctvom svojho inovatívneho programu otvorených dát.

 

Aktuálne je však tento vývoj menej o infraštruktúre a viac o prepojenom systéme zariadení, známom ako Internet vecí (IoT).

Cisco definuje IoT ako okamih, kedy viac “vecí alebo objektov” bude pripojených k internetu ako ľudia. Odhaduje, že do roku 2020 budeme hovoriť o 50 miliardách vecí.

Súvisiace: Takto by mestá mohli vyzerať o 10 rokov

S posunom k sieťam 5G a rýchlosťou super-rozsahu šírky pásma, IoT má potenciál urobiť mestá pohodlnejším, kedy budú môcť umožniť využitie technológií, ako sú dopravné senzory alebo autonómne drony.

Nové technológie do starých miest

Mestá nemusia byť postavené na mieru, aby mohli tento potenciál využiť. Starobylé mesto vybudované na útese – Matera v južnom Taliansku pracuje na tom, aby sa stalo jedným z prvých miest v Európe s 5G sieťou.

Domnieva sa, že 5G jej môže pomôcť stať sa centrom digitálneho cestovného ruchu, využívajúc technológie ako virtuálna realita, aby predviedli kultúrne a umelecké dedičstvo mesta, ktoré bolo v roku 2019 vyhlásené za Európske hlavné mesto kultúry.

Jonathan Reichental, odborník na vznikajúce technologické trendy mestského prostredia, poznamenal: „V tejto oblasti sme sa skutočne zamerali na omladenie. A aby sa z nej stalo centrum predovšetkým cestovného ruchu, ale máme aj snahu urobiť z neho miesto pre investície do priemyslu.“

Starobylé talianske mesto Matera sa chce stať jedným z prvých 5G miest v Európe.

Starobylé talianske mesto Matera sa chce stať jedným z prvých 5G miest v Európe.

Občianske údaje

Tieto vymoženosti pokročilých technológií prichádzajú za cenu zdieľania osobných údajov.

Reichental ďalej poznamenal: “Údaje o vás slúžia na poskytovanie všetkých druhov verejných aj súkromných služieb. A ľudia sa obávajú, čo to znamená pre ich súkromie.”

Udo Kock, zástupca primátora Amsterdamu, kde program otvorených údajov pomáha urobiť z neho jedno z najinovatívnejších prostredí Európy poznamenal: „Keďže sa inteligentné mestá rozvíjajú, vlády musia získať dôveru občanov, aby mohli využívať svoje osobné údaje zodpovedne.“

Kock ďalej poznamenal: „Nemyslite na inteligentné mestá ako na technologické riešenie, myslite skôr na to ako rozvíjať spolupráce. Zapojte komunity, zapojte občanov a je veľmi dôležité, aby vlády spolupracovali s podnikmi a občanmi.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNN

Facebook komentár