Pripravte sa na nový ekonomický poriadok. Za 15 rokov, budú vo svete USA oveľa menej dominantnými a práve niekoľko rozvíjajúcich sa trhov sa raketovo dostanú do popredia a niektoré z najväčších európskych ekonomík sa samozrejme dostanú na omnoho nižšie priečky. 

Na tieto výsledky poukazujú najnovšie makroekonomické prognózy, podľa amerického ministerstva poľnohospodárstva, ktoré dosiahnu tieto úrovne presne do roku 2030, tak ako je zobrazené nižšie v uvedenej tabuľke. USA len ťažko zostane svetovou jednotkou, keď jej ročná produkcia dosiahne úroveň 24,8 biliónov amerických dolárov. Šedý pruh predstavuje hrubý domáci produkt ktorý by mal byť dosiahnutý v roku 2015 na úrovni 16,8 biliónov dolárov a zelený pruh poukazuje, o koľko väčšia bude ekonomika za 15 rokov. Krajina v hodnote 25 percent svetovej ekonomiky počas roka 2006 a 23 percent v roku 2015 bude čeliť zníženiu jej podielu až na 20 percent.

India je v roku 2015 na ôsmom mieste a bude stúpať okolo Brazílii, Veľkej Británii, Francúzska, Nemecka a Japonska, aby sa dostala na tretie miesto v tomto rebríčku najväčších krajín sveta. Medzinárodný menový fond nazval Indiu “svetlým miestom v celosvetovom prostredí.” Táto krajina počas nasledujúcich 15 rokov bude mať najväčšiu pracovnú silu na svete a bude patriť k najmladším.

Iné národy nebudú mať také šťastie a to najmä pokiaľ sa jedná o vyspelé ekonomiky. Japonsko, ktoré patrilo medzí top hospodárstva, kým jeho bublina na akciovom trhu nepraskla (na začiatku 90. rokov) už cez desaťročia čelí trvalej stagnácií a pravdepodobne aj naďalej zaznamená veľmi malý rast v priebehu nasledujúcich 15 rokov. To by malo tlačiť Japonsko na spodné priečky rebríčka roka 2030.

Bruce Kasman, ktorý je hlavným ekonóm banky JPMorgan poznamenal: Japonsko poukazuje na “dôležitú lekciu v tom, ako rýchlo sa môže rozplynúť sen o vhodnej štruktúre jednej svetovej ekonomiky.”

Francúzsko klesne o tri priečky, zatiaľ čo Taliansko iba o dve.

V celkovom poradí, Jamajka prepadne o najviac priečok, až o 13 miest na 136. miesto. Krajiny s najväčším pokrokom – ako Uganda, ktorá postúpi o 18 miest na 91. priečku – sú sústredené v Afrike, Ázii a na Blízkom východe.

Je dôležité, aby bolo na podobné odhady hladené veľmi opatrne.

Kasman ďalej poznamenal: “Existuje veľké množstvo neistoty,” … “Či už Čína porastie o 4 percentá, alebo 6 percent, to všetko príliš záleží na celkovej nálade v globálnej ekonomike a následne môže byť otázne, či Indie porastie o 3 percentá alebo o 8 percent. Jedná sa obrovské rozdiely, keď spočítame všetky tie roky. “

USDA nie je jediná ktorá poskytuje celosvetového výhľady ekonomického rastu, aj keď má tú výhodu, že poskytuje najmä dlhodobé výhľady. Medzinárodný menový fond sa  poskytuje ekonomický výhľad len na najbližšie dva roky.

A ak 15 rokov je pre Vás príliš ďaleko, pozrite sa na najrýchlejšie rastúce ekonomiky práve počas tohto roka.

Zdroj: BusinessWeek, ABCNews

Facebook komentár