Najväčšie svetové finančné sektory poukazujú na určitých oddaných stúpencov – ako New York, Londýn a Tokio, ktorí zostal v hornej časti každého rebríčka po celé desaťročia.

Ale v rozvojovom svete existuje desiatky vyzývateľov, ktorí sa si získavajú veľkú pozornosť finančných aktív a medzinárodných investorov z dôvodu ich rastúcich finančných trhov.

Niektoré z najrýchlejšie rastúcich sa nachádza vo východnej Ázii, na Strednom východe a v Afrike.

Porovnali marcové výsledky tohtoročného Global Financial Cities Index s výsledkami dosiahnutými pred piatimi rokmi.


10. ALMATY – Najväčšie mesto Kazachstanu vzrástlo od vstupu do indexu v roku 2009 vzrástlo o 9 miest a dostalo sa pred Moskvu a Varšavu.


9. BANGKOK – hlavné mesto Thajska sa od roku 2010 vyšplhalo o 11 miest, aj keď bol ovplyvnený zásahmi, počas nedávnej politickej nestability Thajska.


8. KUALA LUMPUR – Od roku 2010 poskočilo až o 13 miest, keďže oto hlavne mesto Malajzie získava najväčšiu pozíciu rastu spomedzi ázijskými finančnými centrami.


7. DAUHA – hlavné mesto Kataru sa za posledných päť rokov dostalo vyššie až o 16 miest a v súčasnosti je na Blízkom východe druhým najvýznamnejším centrom pre svet financií.


6. PANAMA – Jedinečná poloha Panamy za Atlantikom a doprava cez túto oblasť samozrejme vo veľkej miere pomohla jej pozícií vo finančnom svete, keďže už od roku 2013 sa zvýšil v tomto indexe o 13 miest.


5. CASABLANCA – Toto marocké mesto vzrástlo o 20 miest, odkedy vstúpilo do indexu v roku 2014 a v tomto roku zaznamenalo najlepšie zlepšenie, ako ktorékoľvek miesto na Blízkom východe a v severnej Afrike.

 

4. SOUL – Hlavné mesto Južnej Kórei si získalo slušnú pozíciu finančného sektora, najmä vo východnej Ázii a od roku 2010 vzrástlo o 21 miest. Pre celý sektor bankovníctva je toto mesto piatym najdôležitejším miestom na svete.


3. JOHANNESBURG – Toto mesto Južnej Afriky sa od roku 2010 dostalo z 54. miesta na 32. miesto v indexe, čím si získalo titul najvyššie umiestneného finančného centra subsaharskej Afriky.


2. ISTANBUL – Napriek rozbúreným politickým a ekonomickým podmienkam v Turecku, získalo prvé miesto vo východnej Európe a strednej Ázii a od roku 2010 vzrástlo o 30 miest.


1. RIJÁD – hlavné mesto Saudskej Arábie je zďaleka najlepšie napredujúcim finančným centrom sveta, keďže sa od roku 2010 dostalo vyššie až o neuveriteľných 55 miest, pretože toto mesto sa aj naďalej pripravuje na otvorenie svojich finančných trhov pre cudzincov.

Zdroj: Global Financial Cities Index 

Facebook komentár