Či už chcete rozvíjať nové zručnosti alebo mať okolo seba inšpirujúcich kolegov, mali by ste upriamiť svoju pozornosť najmä na Európu.
To sú výsledky novej správy IMD Business School, ktorá zistila, že európske krajiny ponúkajú lepšiu prácu pri získavaní a rozvoji talentovaných zamestnancov ako väčšina iných regiónov sveta.
V rámci piateho roka, Švajčiarsko získalo prvé miesto v rebríčku svetových talentov, vďaka veľkým investíciám do vzdelávania a odbornej prípravy, ako aj z dôvodu príťažlivosti medzi medzinárodnými zamestnancami. Na ďalšie miesta tohto rebríčku sa dostalo Dánsko, Nórsko, Rakúsko a Holandsko.
Kanada, ktorá sa umiestnila na šiestom mieste, bola jedinou mimo-európskou krajinou, ktorá sa dostala k Top 10 krajinám. Pribudlo k nej Fínsko, Švédsko, Luxembursko a Nemecko.
USA (12), Austrália (14) a Veľká Británia (23) sa vôbec nedokázali dostať na vrchné miesta tohto zoznamu, ktorý hodnotil 63 krajín ohľadom ich schopnosti rozvíjania, prilákania a udržania si talentov.
Singapur (13.) sa ukázal ako najlepšia krajina v Ázii pre talentovaných zamestnancov, pred Hong Kongom (18.).
Čína (39.), Indonézia (45.) a India (53.) patrili medzi ďalšie významné ázijské krajiny.
Správa, ktorá je výsledkom kombinácie prieskumov medzi manažérmi spoločnosti a externými údajmi, merala hodnotenie krajiny na základe troch faktorov: investície a rozvoj národného vzdelávacieho systému; príťažlivosť krajiny pre zahraničných pracovníkov (tj kvalita života, dane a životné náklady); a jej schopnosti okolo vytvárania nových pracovných príležitostí a školenia zamestnancov.
Arturo Bris, ktorý je riaditeľ Svetového centra pre konkurencieschopnosť IMD, poznamenal, že zistenia odrážajú historicky známe investície Európy do programov vzdelávania a odbornej prípravy.
Bris ďalej poznamenal: “Je vidno zistenia, kde európske krajiny dominujú,” … “Najvyššie umiestnené krajiny profitujú z dedičstva dobrých vzdelávacích systémov a schopnosti ohľadom rozvoja zamestnancov.”
To platí najmä pre Švajčiarsko, ktoré vyvinulo “praktický a ekonomický prístup”, prispôsobilo svoje vzdelanie výrobným, výskumným a vývojovým a technologickým pracovným pozíciám, ktoré sú potrebné pre hlavné priemyselné odvetvia krajiny.
Spojené štáty, ktoré boli medzitým v samostatnej štúdii IMD označené za najkonkurencieschopnejšiu krajinu sveta, zaostávali, pokiaľ ide o investície do a účinnosti vzdelávacieho systému.
Atraktívne krajiny budúcnosti
Zatiaľ čo Európa na vrchných priečkach rebríčka v roku 2018 dominovala, podľa Brisa by tento výsledok mohol byť v nasledujúcich rokoch a desaťročiach spochybneným.
Keďže zamestnávatelia a zamestnanci prejdú na nové typy pracovných miest, krajiny budú musieť zaistiť, že poskytujú užitočné prostredie nielen pre pracovné miesta dneška, ale aj zajtrajška.
Bris ďalej poznamenal: “Mali by sme sa vyhnúť zmýšľaniu pre vzdelanie, ktoré myslí len na aktuálne pracovné miesta súčasnosti,” … “Musíme sa pozrieť na vzdelávacie systémy a zručnosti, ktoré bude potreba poskytnúť pracovným miestam v budúcnosti.”
“Myslím si, že technické zručnosti pre budúcu generáciu strácajú svoj význam,” dodal a poznamenal, že v krátkodobom horizonte je pravdepodobne treba byť zameraným na pracovné miesta s technickými zručnosťami, ale pre dlhší časový horizont je následne potrebný prechod na “kreativitu a inováciu.”
V tejto súvislosti budú americké a európske krajiny, ktoré sa historicky zamerali na tvorivé zručnosti a prístup musieť byť vhodne vybavené pre “všetky oblasti učenia“.
Poznamenal však, že to, čo opísal ako krajiny “druhého sveta” – napríklad Čile, Litvu, Thajsko, Ukrajinu a Vietnam, ktoré v súčasnosti investujú do prispôsobenia svojich vzdelávacích systémov, môžu byť časom krajinami, ktoré sa časom dostanú do vrchných pozícií.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MarketWatch, BBC
Facebook komentár